Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja Łodzi. Widać już efekty remont dwóch zabytkowych fabryk w centrum miasta. Co w nich będzie i kiedy finisz robót?

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Widać już efekty gruntownego remontu dwóch zabytkowych fabryk z przełomu XIX i XX wieku przy pasażu Schillera w centrum Łodzi.
Widać już efekty gruntownego remontu dwóch zabytkowych fabryk z przełomu XIX i XX wieku przy pasażu Schillera w centrum Łodzi. Wiesław Pierzchała
Nie do poznania zmieniły się dwa szpecące, zrujnowane, zabytkowe budynki pofabryczne przy ul. Sienkiewicza 61 A i 63, przy pasażu Schillera, w centrum Łodzi. W znacznym stopniu odsłonięto elewacje i oczom zaskoczonych przechodniów ukazały się mury pofabryczne w pełnej krasie. Łączą się pod kątem prostym i stanowią efektowne połączenie nowości i dawności, szkła i betonu. Co ciekawe, pod jednym z budynków będzie biegła nowa droga łącząca ul. Nawrot z ul. Tuwima.

W fabryce przy ul. Sienkiewicza 61 A pomalowano już elewację od strony północnej i wszystkie pomieszczenia na trzech kondygnacjach. Zakończono montaż okien i parapetów. Prawie gotowe jest blaszane pokrycie dachowe. Trwają roboty związane z wykonaniem fasady wieży oraz przy zwieńczeniach przejazdu bramowego. Dobiega końca montaż instalacji sanitarnych, elektrycznych i alarmowych. A co się dzieje w fabryce przy ul. Sienkiewicza 63?

Zobacz więcej zdjęć

Rewitalizacja Łodzi: prace pełną parą

- Zakończono tam montaż dachu. Trwa układanie izolacji fundamentów oraz budowa schodów zewnętrznych. Od strony ul. Piotrkowskiej montowana jest kanalizacja deszczowa. Wewnątrz budynku ekipy budowlane można spotkać w piwnicy, gdzie wykonywane są tzw. szachty instalacyjne oraz w szybie windowym, który jest przebudowywany. Ponadto trwa uzbrajanie ścian działowych na drugim i trzecim piętrze – wyjaśnia Małgorzata Loeffler z Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Rewitalizacja Łodzi: amfiteatr i restauracja

W planach jest tam utworzenie skweru z placem zabaw, małym amfiteatrem wypoczynkowym i tarasem restauracji zaplanowanej w parterze budynku przy ul. Sienkiewicza 63. Na podwórku nie zabraknie drzew - przybędą graby i klony, krzewów i kwiatów. Pojawią się nowe ławki i siedziska, stojaki na rowery, kosze na śmieci i latarnie. Prace przy obu fabrykach potrwają do połowy roku i pochłoną około 120 mln zł.

Przeczytaj i zobacz jak wygląda kończąca się rewitalizacja pobliskiego placu Komuny Paryskiej

Fabryki pochodzą z przełomu XIX i XX wieku. Najpierw działała tam przędzalnia Natana Kopela i fabryka pończoch Józefowicza. Potem branże zmieniały się, podobnie jak właściciele. Znawcy historii przemysłu łódzkiego wymieniają m.in. dziewiarnię Ottona Kampfa, fabrykę wyrobów dzianych Maurycego Hirszmana oraz fabrykę knotów i sznurowadeł braci Baumgarten.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki