Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewizja obyczajów

Jolanta Baranowska
Jolanta Baranowska
Jolanta Baranowska Grzegorz Gałasiński/archiwum Dziennika Łódzkiego
Dobre obyczaje? W polityce? A i owszem, takowe zdarzenia też czasem mają miejsce. Ci, którzy na łódzkim samorządzie zęby zjedli wspominają, że co by się nie działo i kto by miastem nie rządził, jedna rzecz była stała i niezmienna. Szefem kontrolującej władze miasta, m.in. prezydenta, komisji rewizyjnej "od zawsze", czyli w przypadku Łodzi od 22 lat, był radny z jednego z klubów opozycyjnych.

Ale to już historia. Dziś komisji rewizyjnej Rady Miejskiej w Łodzi szefuje Adam Wieczorek, członek klubu radnych PO. Dokładnie tej samej partii, której w Łodzi szefuje prezydent miasta Hanna Zdanowska oraz partii, która wiedzie prym w rajcowskich ławach.

Władysław Skwarka, przewodniczący opozycyjnego klubu radnych SLD i do środy szef komisji rewizyjnej - odchodząc ze stanowiska - stwierdził, że z "komisją w tym składzie pracować nie zamierza". Gdy odchodził w składzie rewizyjnej było 14 członków PO i wspierających ich radnych bezpartyjnych oraz jeden członek klubu radnych SLD. A więc - jak to stwierdził inny członek SLD, Jarosław Berger - PO uchwala prawo przez radę miejską, w której ma większość, wykonuje je potem przez Urząd Miasta, w którym rządzi prezydent z Platformy oraz sama się kontroluje - w komisji rewizyjnej.

I choćby Adam Wieczorek na rzęsach stawał i tłumaczył, że ostatnio komisja uznała, że jedna skarga mieszkańców na prezydenta jest uzasadniona, a druga w części zasadna - i tak będzie stał pod pręgierzem oskarżeń, że jest tendencyjny, a kierowana przez niego komisja nieobiektywna. Do tego dojdą oskarżenia o opieszałość - a trudno będzie nadrobić zaległości ciągnące się od listopada 2012 r. Bo od tego czasu komisja nie działała w normalnym trybie. Wtedy z pracy w niej po raz pierwszy zrezygnował Władysław Skwarka i - w grudniu - jego miejsce zajął Czesław Telatycki, bezpartyjny, ale związany osobą wiceprezydenta z rządzącą PO. Po kilku miesiącach doszło do porozumienia między PO a SLD w sprawie komisji rewizyjnej. Porozumienie się jednak załamało, gdy przewodniczący Skwarka zaczął mówić o tym, że może być przeciwny udzieleniu absolutorium Hannie Zdanowskiej za wykonanie budżetu w 2012 r.

Żeby być jednak sprawiedliwym. Krakowem rządzi Platforma, ale i tu komisji rewizyjnej szefuje działacz tej partii, a zastępuje go osoba ze stowarzyszenia, z którym prezydent zawarł porozumienie.

Natomiast zasady dobrych politycznych obyczajów nadal podkreśla się w Poznaniu. Tu komisji rewizyjnej szefuje sam przewodniczący opozycyjnego wobec władz miasta PiS. Jeden z radnych opozycyjnych rządzi też w komisji rewizyjnej Rady Miasta Wrocławia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki