Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Roboty, programowanie i gry komputerowe w szkołach regionu

Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
Nie wiadomo czy to już nauka, czy jeszcze zabawa, ale coraz poważniej jest traktowana edukacja związana z grami komputerowymi i robotami.

W Zduńskiej Woli od września działa technikum projektowania gier komputerowych, w Łęczycy gimnazjaliści uczą się mechatroniki, w Szadku dzieci kodują roboty na specjalnych warsztatach, a Politechnika Łódzka ma specjalne kierunki, na których kształci inżynierów od gier komputerowych.

Biblioteka w Szadku jest jedną z 10 placówek w woj. łódzkim, które zostały zakwalifikowane do programu „Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę”, który organizuje Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Podobne warsztaty fundacja organizuje jeszcze w Zduńskiej Woli, Wieruszowie, Sokolnikach, Radomsku, Kutnie, Łęczycy, Gomunicach, Opocznie i Poddębicach.

Zarobki po studiach. W Łodzi opłaca się być informatykiem

Na zajęciach młodzi ludzie uczą się programowania robotów w języku Scratch. Młodzież w formie zabawy zapoznaje się z technologią powszechnie występującą w otaczającym świecie i uczy się kodowania zadań wykonywanych przez roboty. Twórcy projektu podkreślają, że nie chodzi tylko o wydobywanie z dzieci umiejętności i talentów, ale także o pokazanie, że programowanie jest dla każdego. Wystarczy umiejętność logicznego myślenia.

- Programowanie to trzeci język, którego trzeba się uczyć zaraz po ojczystym i angielskim, by świadomie korzystać z technologii - uważa Iwona Kolosek z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

MATURA 2016. INFORMATYKA: błąd w jednym z zadań. 400 absolwentów z Łódzkiego może zdawać ponownie

Według pomysłodawców z Fundacji, zajęcia, na których uczy się programowania robotów, mają przybliżyć dzieciom nowoczesne technologie. Jeśli przy okazji okaże się, że wiążą z nimi swoją przyszłość, tym lepiej.

- Nie mówimy im, że zdobędą umiejętności, które przydadzą się na rynku pracy. Mówimy: będziecie się fajnie bawić - tłumaczy ideę warsztatów Iwona Kolosek. - Coraz więcej szkół organizuje na lekcjach informatyki warsztaty kodowania i to się już dzieje - przekonuje.

W Łęczycy Gimnazjum im. Jana Pawła II trzy lata temu wprowadziło mechatronikę jako dodatkowy przedmiot obowiązkowy. Zainteresowanie zajęciami było tak duże, że powstała nawet grupa o nazwie „I love robots”, która przygotowuje specjalne pokazy robotów.

Politechnika Łódzka zaprasza twórców gier komputerowych

- Uczniowie mają dodatkowy, obowiązkowy przedmiot - mechatronikę i jest to ewenement nie tylko na skalę naszego województwa, ale i kraju - mówi Łukasz Cybulski, nauczyciel informatyki i mechatroniki w łęczyckim gimnazjum oraz opiekun grupy „I love robots”, która zajęła I miejsce w Międzynarodowych Zawodach Robotów Sumo Chalenge.

Klasa technikum informatycznego o profilu gry komputerowe od września działa w Zespole Szkół Aktywności zawodowej w Zduńskiej Woli. Ma czterech uczniów, którzy uczą się, jak wykonać profesjonalny projekt gry internetowej, od tworzenia fabuły począwszy, poprzez projekt graficzny po kodowanie i promocję. Zajęcia prowadzi profesjonalista, który zawodowo zajmuje się projektowaniem gier.

Z kolei Politechnika Łódzka na informatyce kształci inżynierów w specjalnościach grafika komputerowa i multimedia oraz technologie gier i symulacji komputerowych.

Łódzka gra Epic Clicker Journey została pobrana ponad 150 tysięcy razy

Uczą się jak grać
Nietypowy kierunek nauczania, który zyskuje popularność w Polsce to klasy cybersportowe. Uczą przyszłych mistrzów gier komputerowych Counter-Strike lub League of Legends.

W tym roku rekrutację przyszłych mistrzów myszki i klawiatury przeprowadziło 10 polskich szkół. To ma być zawód z przyszłością.

Pierwsza klasa e-sportowa powstała w ubiegłym roku w Kędzierzynie-Koźlu. Była jedną z pierwszych w Europie.

Klasy e-sportowe przygotowują jednocześnie do wykonywania normalnego zawodu technika informatyka.

Turnieje e-sportowe mają nagrody liczone w setkach tysięcy dolarów.

Katowicki turniej Intel Extreme Masters w ubiegłym roku odwiedziło 100 tys. ludzi. Wydarzenia globalne, jak finały World Cyber Games, oglądają miliony na całym świecie. Mecz, w którym kilka lat temu Polacy zdobyli mistrzostwo świata w grze Counter-Strike, oglądało 13 mln widzów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki