Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Roman Polański: uciekinier z getta po łódzkiej filmówce

Monika Pawlak
Poczet Honorowych Obywateli Miasta Łodzi. Urodzony w Paryżu, więziony w krakowskim getcie, wspiął się na szczyt - na szóste miejsce na liście 50. Najwybitniejszych Reżyserów Wszechczasów i po tytuł doktora honoris causa łódzkiej Filmówki, której jest absolwentem.

Roman Polański urodził sie w Paryżu w 1933 roku w rodzinie polskich Żydów. Miał trzy lata, gdy rodzina sprowadziła się do Krakowa. Po wybuchu II wojny Polańscy zostali uwięzieni w krakowskim getcie, a 10-letni Roman został sam: matka trafiła do Oświęcimia skąd nie wróciła, ojciec - do Mauthausen. Sprytny Romek uciekł z getta, ukrywał się w Krakowie i okolicznych wioskach, przeżył imając się handlu starzyzną. Zarobione pieniądze wydawał... na kino.

Po wojnie nadal chodził do kina, a uczył się w technikum górniczym i liceum plastycznym. Zamieszkał z ojcem, który cudem przeżył obóz, reszta rodziny zginęła. "Kino w dzieciństwie stało się moją obsesją" - wspominał reżyser w jednym z wywiadów. Był aktorem, występując w krakowskim Teatrze Młodego Widza i filmach. Dwa razy zdawał do szkoły aktorskiej, ale nie dostał się, wreszcie w 1954 roku trafił do łódzkiej Filmówki. "Kiedy byłem w szkole wydawało mi się, że to strata czasu. Trzeba było dojrzałości i dystansu, żeby uświadomić sobie, jak wiele zawdzięczam pałacykowi na Targowej" - tak mówił o latach studenckich reżyser Polański. Na uczelni nakręcił kilka wybitnych etiud m.in. "Dwaj ludzie z szafą", który został nagrody na festiwalach w Brukseli, San Francisco i Oberhausen. Debiutancki "Nóż w wodzie" dostał nominację do Oscara.

W 1963 roku wyjechał do Francji, gdzie został gwiazdą reżyserii. Jest laureatem wielu nagród, m.in. Złotej Palmy w Cannes i Oscara, które dostał za "Pianistę", adaptację filmową wspomnień Władysława Szpilmana, pianisty i kompozytora.

W 1998 roku w Alei Gwiazd na ul. Piotrkowskiej wmurowano gwiazdę Polańskiego, dwa lata później Filmówka przyznała mu tytuł doktora honoris causa. Także w 2000 roku Rada Miejska przyznała Polańskiemu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Łodzi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki