Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozmowa Dziennika Łódzkiego: Obecny rząd bije rekordy w unikaniu konsultacji społecznych

Paweł Patora
Z Krzysztofem T. Borkowskim - nowo wybranym przewodniczącym Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Łodzi - rozmawia Paweł Patora

Dotychczas był Pan, jako kanclerz Loży Łódzkiej Business Centre Club, wiceprzewodniczącym WRDS. Co zmieni się po objęciu przez Pana przewodnictwa w tej radzie?
Zgodnie z ustawą w Wojewódzkiej Radzie Dialogu Społecznego są cztery równoprawne strony - pracodawcy, związkowcy, marszałek województwa i wojewoda. Rotacyjnie, po jednym roku, każda z tych stron obejmuje przewodnictwo, w uzgodnionej kolejności. Na pierwszym posiedzeniu rady, 22 grudnia 2015 r., uzgodniliśmy, że najpierw będzie przewodniczyć strona związkowa, w osobie Waldemara Krenca, przewodniczącego Zarządu Regionu „Solidarności”, a w następnym roku przewodnictwo obejmą pracodawcy. Koledzy pracodawcy wytypowali mnie i 15 grudnia rada jednogłośnie powierzyła mi ten zaszczytny obowiązek. Rewolucyjnych zmian nie będzie, gdyż przez kilkanaście lat wspólnej pracy, w podobnym składzie osobowym w Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego, która była poprzedniczką obecnej rady, wypracowaliśmy już metody sprawnego działania.

Czym Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego zajmowała się w tym roku?

Zgodnie z ustawą zajmujemy się tematami, które wchodzą w zakres działania organizacji pracodawców i związków zawodowych, ale bierzemy też pod uwagę kontekst wojewódzki. Oczywiście reagujemy na pojawiające się konflikty między pracodawcami i pracobiorcami. Na początku roku staraliśmy się załagodzić konflikt, jaki powstał w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Łodzi.

W jaki sposób?

Gdy wybuchł strajk w MOPS, zaprosiliśmy na nasze posiedzenie przedstawicieli związków zawodowych z tej instytucji oraz Urzędu Miasta Łodzi z prezydentem Tomaszem Trelą i doprowadziliśmy do tego, że obie strony postanowiły dalej, już poza forum Rady, negocjować i ostatecznie udało się ten konflikt załagodzić, choć sprawa nie jest zamknięta, bo ustalono, że miasto będzie przez dłuższy czas realizować postulaty płacowe pracowników opieki społecznej.

A wspomniane sprawy o kontekście wojewódzkim?

Zajmowaliśmy się też problemami ochrony zdrowia, bezrobocia i kwestią odkrywki Złoczew. Ponieważ złoża eksploatowane przez Kopalnię Bełchatów wyczerpują się, powstanie tej nowej odkrywki jest konieczne, aby w przyszłości zapewnić paliwo dla Elektrowni Bełchatów. Już teraz wyraziliśmy poparcie dla tej inwestycji, gdyż jest ona bardzo istotna dla regionu - zarówno ze względów społecznych, bo oznacza kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy, jak i ekonomicznych, gdyż pozostanie w naszym województwie takiego giganta energetycznego oznacza, że tu będzie płacił podatki.

Jak obserwowany ostatnio spadek bezrobocia wpływa na pracę WRDS?

Oczywiście związkowców to cieszy, bo rosną możliwości wzrostu wynagrodzeń pracowniczych. Z kolei pracodawcy mają problem z pozyskaniem fachowych pracowników. Dlatego z jednej strony, jako Wojewódzka Rada, opiniujemy programy aktywizacji środowisk trwale bezrobotnych, z drugiej, ponieważ jesteśmy członkami wojewódzkiej i powiatowych rad rynku pracy, wspieramy tam tworzenie klas, które będą, we współpracy z pracodawcami, kształciły uczniów z przygotowaniem zawodowym.

Ustawowym celem rad dialogu społecznego jest konsultowanie projektów ustaw. Jak przebiegają te konsultacje?

Mamy duże zastrzeżenia do rządu, że mnóstwo projektów ustaw, choć przygotowanych przez rząd, procedowanych jest w trybie projektów poselskich. Przepisy nie przewidują obowiązku konsultowania takich projektów, bo w założeniu miały być czymś nadzwyczajnym. Stały się jednak normą. Jest to skandal, bo oznacza unikanie konsultacji społecznych przez stronę rządową. Zarzucaliśmy to poprzedniemu rządowi, ale obecny bije rekordy w tej dziedzinie. Rada Dialogu Społecznego podkreśla to i ostro piętnuje.

Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 5 - 11 grudnia 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki