Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozmowa z Jakubem Przebindowskim, reżyserem spektaklu "Pozory" w Teatrze Powszechnym w Łodzi WIDEO

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Wideo
od 16 lat
"Pozory" Marca Camolettiego w tłumaczeniu Bartosza Wierzbięty to najnowsza prapremiera Teatru Powszechnego w Łodzi. Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania naszej rozmowy z reżyserem przedstawienia, Jakubem Przebindowskim.

Komedia „Pozory” to nowe przygody uwielbianej przez publiczność (nie tylko łódzką) pomocy domowej Nadii – bohaterki kilku spektakli i internetowego serialu. W „Pozorach” - podobnie jak w poprzednich odsłonach cyklu z Nadią - akcja spektaklu przeniesiona jest do łódzkich realiów. Tym razem Nadia rozpoczyna współpracę z nowym pracodawcą - uznanym producentem filmowym, który razem z żoną mają dom w Żabiczkach pod Łodzią. Szybko okazuje się, że głównym zadaniem Nadii nie jest porządkowanie domu, a raczej życia, które jest wyjątkowo skomplikowane…

Scenografię spektaklu przygotował Wojciech Stefaniak, kostiumy Anna Poniewierska. Na scenie zobaczymy Aleksandrę Bogulewską, Paulinę Nadel, Sebastiana Jasnocha, Michała Lachetę i Arkadiusza Wójcika. Premierowe przedstawienie rozpocznie się w piątek 20 października o godz. 19 na Dużej Scenie Teatru Powszechnego. Spektakl będzie można obejrzeć także 21, 22, 24, 25, 26, 27, 28, 29 października, 15, 16, 17, 18, 19, 20 listopada oraz w kolejnych miesiącach. Na wiele terminów nie ma już biletów.

Jakub Przebindowski jest aktorem, reżyserem teatralnym, autorem sztuk teatralnych oraz kompozytorem muzyki pisanej dla teatru. Jest absolwentem krakowskiej szkoły teatralnej, występował w teatrach krakowskich: im. Juliusza Słowackiego, STU i Starym Teatrze oraz Teatrze Nowym w Łodzi. Na dużym ekranie zagrał m.in. w dramacie Andrzeja Wajdy "Wielki tydzień". Pojawił się też w telewizyjnej ekranizacji książki Jarosława Iwaszkiewicza "Sława i chwała", reż. Kazimierz Kutz oraz dwóch seryjnych adaptacja powieści Stefana Żeromskiego – "Syzyfowe prace" w reż. Pawła Komorowskiego i "Przedwiośnie" w reż. Filipa Bajona. W Teatrze TV wystąpił m.in. w sztuce „Bigda idzie” (reż. Andrzej Wajda). Grał w serialach "Na dobre i na złe", "Na Wspólnej", "Blondynka".

A w sobotę 21 października od godz. 15 na Małej Scenie odbędzie się dyskusja zatytułowana „Dlaczego wstydzimy się komedii?”. Poprowadzi ją Jacek Wakar, a w dyskusji wezmą udział Juliusz Machulski i Jacek Cieślak.

Uczestnicy zastanowią się między innymi, z czego wynika brak szacunku dla komedii i skąd jej zła „gęba”? Czy to wynik naszych kompleksów? Dlaczego istnieje hierarchiczny, fałszywy podział na teatr artystyczny i rozrywkowy, z którym z góry utożsamiana jest komedia? Dlaczego w przestrzeni twórczości wstydzimy się poczucia humoru? Dlaczego boimy się mówić z dystansem o sprawach poważnych?

Dyskusja będzie transmitowana na żywo na profilu Facebookowym Teatru Powszechnego w Łodzi. Bilety kosztują symboliczną złotówkę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki