Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczął się ósmy AŻ Festiwal Akademii Muzycznej w Łodzi. Koncerty online

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Łodzi
Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Łodzi Dariusz Kulesza / Akademia Muzyczna w Łodzi
Koncertem Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej w Łodzi rozpoczęła się w niedzielę ósma edycja AŻ Festiwalu. Wydarzenie, które realizowane jest w wersji online, potrwa do 1 stycznia.

Lubiany AŻ Festiwal, organizowany przez łódzką Akademię Muzyczną w Sali Koncertowej przy ul. Żubardzkiej, pierwszy raz w historii przybrał postać online i jest transmitowany na kanale YouTube uczelni.

W niedzielę wieczorem na rozpoczęcie przedsięwzięcia wystąpiła Orkiestra Barokowa Akademii Muzycznej. Nad koncertem kierownictwo artystyczne sprawował wiolonczelista Jakub Kościukiewicz we współpracy z Rafaelem Gabrielem Przybyłą i Juliuszem Żurawskim. Na poniedziałek 28 grudnia zaplanowano koncert Orkiestry Smyczkowej PRIMUZ pod batutą Łukasza Błaszczyka, która wystąpi ze skrzypkiem Stanisławem Słowińskim i jego zespołem. Wykonają I Koncert skrzypcowy „Visions” Stanisława Słowińskiego, w którym, oprócz dominującej roli skrzypiec, solo prezentują się jazzowe instrumenty. Zagrają: Marta Wajdzik (flet, saksofon), Zbyszek Szwajdych (trąbka, flugelhorn), Jacek Długosz (gitara), Franciszek Raczkowski (fortepian), Justyn Małodobry (kontrabas) i Dawid Fortuna (perkusja).

Klasyczną odsłonę jazzowej muzyki zaprezentują studenci łódzkiej uczelni w koncercie „Cały ten swing” (wtorek, 29 grudnia). Big Band Akademii Muzycznej pod kierownictwem Jacka Delonga zagra standardy jazzowe i przeboje w autorskich aranżacjach instrumentalnych.

W programie AŻ Festiwalu w środę 30 grudnia pojawi się koncert z perkusyjną muzyką współczesną. Dwie absolwentki Akademii Muzycznej w Łodzi - Ewelina Hajda i Małgorzata Kolasa oraz The Bacewicz Percussion Ensemble pod kierownictwem Piotra Sutta odkryją przed słuchaczami piękno muzyki XX wieku, dzięki kompozycjom m.in. Steve’a Reicha, Philipa Glassa i Johna Cage’a.

W sylwestrowy zaś wieczór (czwartek, 31 grudnia) wystąpią studenci i absolwenci Wydziału Sztuk Scenicznych, którzy zrzeszeni są w Kole Naukowym Miłośników Opery. Tym razem połączą swoją miłość do śpiewu z miłością do kina w koncercie „Z opery do Hollywood”. Zabrzmią piosenki z klasycznych już produkcji, takie jak: „Diamonds Are a Girl’s Best Friend”, „Ada, to nie wypada!”, „Sex appeal”, „Singing in the Rain”, „Już nie zapomnisz mnie”.

Na finał festiwalu w Nowy Rok (1 stycznia) zagrają Orkiestra Symfoniczna łódzkiej Akademii oraz pianista Jacek Wendler, który zakwalifikował się do udziału w nadchodzącym Konkursie Chopinowskim w Warszawie. Artyści wykonają program wpisujący się w obchody Roku Beethovena: Uwerturę „Coriolan” oraz Koncert fortepianowy C-dur. Muzyków poprowadzi zza dyrygenckiego pulpitu Marcin Wolniewski. Na część koncertu batutę przejmie Marek Walczak, student z klasy dyrygentury profesora Wolniewskiego, interpretując III Suitę „Antiche danze ed arie per liuto” Ottorina Respighiego.

Dostęp do platformy online prezentującej poszczególne wydarzenia AŻ Festiwalu Akademii Muzycznej jest bezpłatny.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki