Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sanatorium dla rolników 2023. KRUS płaci za sanatoria rolnikom. 800 tys. rolników zyskało prawo do bezpłatnej kuracji 5.10.2023

Patrycja Wacławska
Patrycja Wacławska
Ponad 800 tys. rolników zyskało prawo do bezpłatnej kuracji sanatoryjnej
Ponad 800 tys. rolników zyskało prawo do bezpłatnej kuracji sanatoryjnej 123RF
Ponad 800 tys. rolników zyskało prawo do bezpłatnej kuracji sanatoryjnej. Dotychczas z wyjazdów do sanatorium finansowanych przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego korzystało co roku około 14 tys. rolników. W 2023 jest ich znacznie więcej.

Nowa grupa uprawnionych

Prawo do bezpłatnej kuracji sanatoryjnej od 2023 roku zyskała olbrzymia grupa rolników. Szacuje się, że na koszt KRUS może teraz leczyć się i wypoczywać ponad 800 tys. osób, które wcześniej nie miały takiej możliwości.

Chodzi o osoby korzystające z emerytury rolniczej. Do końca 2022 roku kuracja sanatoryjna na koszt KRUS była przywilejem zarezerwowanym dla tych, którzy czynnie pracują na roli.

Korzystna zmiana przepisów pozwala cieszyć się urokami pobytu w uzdrowisku także emerytowanym rolnikom. Zupełnie bezpłatnie! Koszty pokrywa KRUS. KRUS zwraca też koszt przejazdu w wysokości najtańszego biletu na transport publiczny.

Zobacz KTO MA PRAWO DO BEZPŁATNEGO SANATORIUM

Ponad 800 tys. rolników zyskało prawo do bezpłatnej kuracji sanatoryjnej

Sanatorium dla rolników 2023. KRUS płaci za sanatoria rolnik...

Celem objęcia rehabilitacją leczniczą osób, które są uprawnione do emerytury rolniczej ma na celu poprawę ich stanu zdrowia.

Trzy tygodnie kuracji

Rehabilitacja jest organizowana w formie 21-dniowych turnusów.

W trakcie kuracji rolnik może korzystać średnio z trzech zabiegów każdego dnia. Program usprawniający i rodzaj zabiegów określa lekarz w Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS.

Z takiej formy kuracji można skorzystać nie częściej niż co 12 miesięcy. Oczywiście pobyt na turnusie jest bezpłatny.

Starania o wyjazd

Wniosek o wyjazd rolnika do sanatorium może wystawić lekarz POZ lub lekarz specjalista. Wnioski składa się w KRUS (osobiście lub za pośrednictwem poczty). Do wniosku trzeba dołączyć aktualne wyniki badań.

Ważne! Wniosek zachowuje ważność przez 6 miesięcy.

Każdy wniosek musi zostać zweryfikowany medycznie przez lekarza Regionalnego Inspektora Orzecznictwa Lekarskiego.

Warunkiem niezbędnym przy kwalifikacji na rehabilitację leczniczą rolników emerytów jest samodzielność psychiczna i fizyczna. Trzeba liczyć się z tym, że brane tu będą pod uwagę sprawność ruchowa, funkcje poznawcze i stan emocjonalny kandydata na kuracjusza.

Ze świadczenia nie może skorzystać osoba niesamodzielna, w przypadku której konieczne jest długotrwałe albo stałe wsparcie ze strony innej osoby.

Nie ma górnej granicy wieku, która ograniczałaby możliwość korzystania z sanatorium z finansowaniem KRUS. W przypadku seniora wymagane jest jednak to, by pobierał świadczenie emerytalne.

Nad morzem i w górach

KRUS kieruje na kuracje do ośrodków zlokalizowanych we wspaniałych miejscach – nad morzem i w górach.

Kuracje odbywają się w Centrach Rehabilitacji Rolników KRUS. Znajdują się one w Horyńcu-Zdroju, Iwoniczu-Zdroju, Jedlcu, Kołobrzegu, Szklarskiej Porębie oraz w Świnoujściu.

Nie tylko dla emerytów

Możliwość korzystania z bezpłatnych kuracji zachowali też oczywiście aktywni rolnicy, czyli tacy, którzy nie są jeszcze emerytami. Dotyczy to wszystkich osób, które są uprawnione do świadczeń z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Rehabilitacja jest organizowana w formie 21-dniowych turnusów.

Głównym celem prowadzonej rehabilitacji jest zapobieganie inwalidztwu lub ograniczenie go do poziomu umożliwiającego ubezpieczonemu dalsze wykonywanie pracy w gospodarstwie rolnym, a w przypadku osób, które zdolność do pracy utraciły jej przywrócenie, o ile jest to możliwe w wyniku leczenia i rehabilitacji.

Jak widać, rehabilitacja nie jest więc adresowana do wszystkich rolników objętych ubezpieczeniem społecznym. Trzeba spełniać określone wymogi.

Nie częściej niż co 12 miesięcy

Z rehabilitacji leczniczej można korzystać nie częściej niż co 12 miesięcy. Osobom, które mają ustalone prawo do zasiłku chorobowego z tytułu czasowej niezdolności do pracy trwającej ponad 180 dni, a także osobom mającym ustalone prawo do okresowej renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym – świadczenie rehabilitacyjne można przyznać po upływie 6 miesięcy od dnia zakończenia poprzedniej rehabilitacji.

W przypadku uzasadnionych potrzeb zdrowotnych pacjenta, okres oczekiwania na ponowne skierowanie może zostać skrócony, a pobyt w sanatorium może zostać przedłużony.

Warto pamiętać, że wyjazd na kurację nie ogranicza prawa rolnika do świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego rolników. Wyjątkiem jest prawo do zasiłku chorobowego za okres przebywania w zakładzie rehabilitacji leczniczej.

Pobyt na turnusie dla tej grupy pacjentów także jest bezpłatny.

Dla opiekunów osób niepełnosprawnych

Kolejną nowością, która pojawiła się w 2023 roku są turnusy regeneracyjne dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Mają one poprawić kondycję psychiczną, fizyczną i jakość życia opiekunów.

Turnusy są organizowane w 7-dniowym trybie stacjonarnym. Na turnus regeneracyjny pacjent może być kierowany nie częściej niż co 12 miesięcy. Pobyt na turnusie regeneracyjnym jest bezpłatny.

Wyjeżdżaj też z NFZ

Ważne! Korzystanie z rehabilitacji leczniczej i turnusu regeneracyjnego za pośrednictwem KRUS nie pozbawia rolników prawa do leczenia uzdrowiskowego, finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Możesz więc skorzystać zarówno z bezpłatnej kuracji, jaką oferuje KRUS, jak i z leczenia dofinansowanego przez NFZ.

Turnusy dla dzieci

Od 1993 roku KRUS organizuje też w czasie wakacji turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rolników. Centra Rehabilitacji Rolników KRUS zapewniają dzieciom indywidualny program rehabilitacyjny, całodobową opiekę lekarsko-pielęgniarską oraz całodzienne wyżywienie. Opiekę nad dziećmi sprawuje wykwalifikowana kadra pedagogiczna. Turnusy rehabilitacyjne trwają 21 dni.

Co roku z rehabilitacji leczniczej za pośrednictwem KRUS korzysta około 1180 dzieci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki