MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sejm obniżył wymagania dla przyszłych architektów, urbanistów i doradców podatkowych

Piotr Brzózka
Praktyki dla przyszłych architektów i inżynierów z uprawnieniami budowlanymi mają być dwa razy krótsze, niż dziś
Praktyki dla przyszłych architektów i inżynierów z uprawnieniami budowlanymi mają być dwa razy krótsze, niż dziś Olgierd Górny / Polskapresse
Sejm przyjął tzw. drugą transzę deregulacji, której celem ma być ułatwienie dostępu do 91 profesji, w tym zawodu architekta, urbanisty, doradcy podatkowego, agenta ubezpieczeniowego czy biegłego rewidenta. W wielu przypadkach spotkało się to z dużym oporem samorządów i organizacji działających w poszczególnych branżach.

Zniesiony zostaje obowiązek praktyk dla przyszłych urbanistów, zlikwidowana też ma być Krajowa Izba Urbanistów. W przypadku architektów i i inżynierów z uprawnieniami budowlanymi praktyki zawodowe zostaną skrócone. Do kierowania robotami budowlanymi mają być dopuszczone osoby z wykształceniem wyższym I stopnia, a w ograniczonym zakresie - również technicy.

Całkowitej deregulacji ma podlegać usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych (obecnie od osób z wykształceniem wyższym wymaga się 3 lat praktyki, a ze średnim - 2 lat i zdanego egzaminu).

Doradców podatkowych czeka między innymi zwolnienie z praktyki w urzędzie skarbowym, w niektórych przypadkach możliwe też będzie zwolnienie z egzaminu.

Na agentach ubezpieczeniowych w dalszym ciągu będzie spoczywał obowiązek zaliczenia egzaminu, ale likwidowany jest obowiązek udziału w szkoleniu organizowanym przez zakład ubezpieczeń.

ZOBACZ TEŻ: Łódzkie uwalnia zawody: łatwiej zostać prawnikiem i taksówkarzem

Przeciwko zmianom od dawna protestowała na przykład Krajowa Izba Urbanistów, która ma zostać zlikwidowana. W apelu do posłów, wystosowanym tuż przed głosowaniem w Sejmie, władze Izby napisały, że zaproponowane zmiany doprowadzą do destrukcji zawodu. Autorzy listu podkreślają, że Polski nie stać na eksperyment powierzania zadań publicznych o tak dużej wadze osobom nieposiadającym odpowiedniej wiedzy, kompetencji i doświadczenia.

"Skutki tego eksperymentu mogą być degradujące i nieodwracalne. Utrudnią bądź wręcz uniemożliwią podnoszenie jakości przestrzeni i standardów życia oraz efektywne wykorzystanie środków unijnych" - czytamy w apelu. Według prof. Elżbiety Muszyńskiej zasiadającej we władzach Izby, wciąż nie jest do końca przesądzone, czy do likwidacji dojdzie.

Przyjęty pakiet zapisów deregulacyjnych jest drugim takim dokumentem przeforsowanym przez Sejm - poprzedni dotyczył między innymi zawodów prawniczych. W kolejce czekają jeszcze jeszcze dwie transze. Pierwsza z nich, już przygotowana przez rząd, obejmie 101 zawodów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki