Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Seksuolog: Najczęściej dzieci są molestowane przez osoby im znane [WYWIAD]

rozm. Piotr Brzózka
Magdalena Krzak: W większości przypadków sprawcami molestowania są osoby znane dziecku. Niekoniecznie spokrewnione, to mogą być konkubenci, "przyjaciele rodziny"
Magdalena Krzak: W większości przypadków sprawcami molestowania są osoby znane dziecku. Niekoniecznie spokrewnione, to mogą być konkubenci, "przyjaciele rodziny" archiwum
Z Magdaleną Krzak, seksuologiem klinicznym i psychologiem, rozmawia Piotr Brzózka.

Ojciec zastępczy i jego 20-letnia córka zostali zatrzymani pod zarzutem znęcania się i molestowania seksualnego pozostających pod ich opieką dzieci. Czy rzeczywiście jest tak, że w 90 procentach sprawcami przemocy seksualnej wobec dzieci są ich najbliżsi?
Nie wiem, czy to jest 90, czy 80 procent, ale na pewno w większości przypadków sprawcami molestowania są osoby znane dziecku. Niekoniecznie spokrewnione, to mogą być konkubenci, "przyjaciele rodziny".

Co kieruje człowiekiem, który dopuszcza się molestowania dziecka?
Czynników może być wiele. Rzadziej są to zaburzenia preferencji seksualnych, czyli preferowanie kontaktu seksualnego z dzieckiem. Częściej nie chodzi wcale o pedofilię, lecz zachowania zastępcze. Sprawcy mają popęd seksualny ukierunkowany w stronę osób dojrzałych, lecz realizują go z dziećmi. Powodowane to może być różnymi lękami, poza tym dziecko jest łatwym obiektem, nie sprzeciwia się. Ponadto powodem molestowania seksualnego dzieci mogą być zaburzenia osobowości, uszkodzenie organiczne mózgu, pochodzenie z patologicznej rodziny, alkohol.

Molestowanie często zaczyna się, gdy dzieci są małe i trwa latami. Dlaczego ofiary nie protestują, nawet gdy stają się dorosłe?
Gdy są jeszcze małymi dziećmi, to nie do końca zdają sobie sprawę z tego, co się dzieje. Natomiast już jako osoby dorosłe często mają tak potworne poczucie wstydu, niepewności, lęku przed wyśmianiem, gdy ich sekret zostanie ujawniony, że wolą milczeć. Niektórzy wolą przestać o tym myśleć, wierzą, że to się kiedyś musi skończyć.

W jakim wieku do dziecka dociera, że dzieje się coś bardzo złego?
Różnie, czasem dorośli nie do końca mają świadomość. Im dziecko ma większą wiedzę z zakresu seksualności, tym szybciej może to do niego dotrzeć. Ale jeśli dzieje się to w środowisku zamkniętym i jest na porządku dziennym w rodzinie, staje się elementem relacji między osobą dorosłą a dzieckiem.

Czy często zdarza się, że nie molestuje jedna osoba, lecz cała rodzina, większe grono dorosłych?
Częściej jest pojedynczy sprawca, ale zdarza się, że jest to rozszerzane. Rzadko kobieta wykorzystuje dziecko ze względu na zaburzenia preferencji seksualnych, ale bywa tak, że przyłącza się do molestowania pod wpływem męża czy innych relacji rodzinnych albo jakichś innych zaburzeń.

Do kogo zwracają się ofiary przemocy seksualnej?
Najczęściej dziecko w rodzinie wykorzystuje mężczyzna, więc dziecko zwraca się o pomoc do matki, ciotki. Zdarza się, że sprawa jest ujawniana psychologowi, ale często przypadkiem, bo dziecko trafia pod opiekę psychologa z innych powodów: źle się uczy, wagaruje, sprawia problemy wychowawcze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki