Jaki zaplacisz podatek od spadku?

  Jaki zaplacisz podatek od spadku?

  Andrzej Gębarowski

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Jaki zaplacisz podatek od spadku?
  Liczysz na spadek i obawiasz się, że będziesz musiał zapłacić daninę na rzecz fiskus? Wiedz, że spadek jest wolny od podatku, o ile spadkobiercą jest osoba najbliższa zmarłego, zaliczana do tzw. I grupy podatkowej: małżonek, zstępni, czyli dzieci lub wnuki, wstępni, czyli rodzice i dziadkowie, a także pasierb, rodzeństwo, ojczym i macocha.
  Jaki zaplacisz podatek od spadku?
  Zwolnienie z podatku nie dotyczy jednak całości I grupy podatkowej, gdyż nie obejmuje zięcia, synowej i teściów spadkodawcy. Zasada ogólna jest taka, że wysokość podatku od spadków i darowizn ustala się w zależności od grupy podatkowej, czyli od stopnia pokrewieństwa ze spadkodawcą. Od tego, do której grupy podatkowej zaliczony został spadkobierca, zależą wysokość stawek podatkowych i kwota wolna od podatku, a zatem w efekcie wysokość podatku.

  Spadek lub darowizna to formy nieodpłatnego nabycia majątku bądź uprawnień. Niestety, mimo że za odziedziczony majątek nie płacimy, musimy jednak zapłacić podatek od jego wartości. Na szczęście nie dotyczy to osób najbliższych zmarłego. Zmiany w prawie spadkowym wprowadzone w 2007 roku były dla spadkobierców korzystne i sprawiły, że obecnie większość osób z tego kręgu w ogóle nie płaci żadnego podatku od spadku.

  Dokładniej: spadek po osobie, która zmarła w 2007 roku i później, jest wolny od podatku, o ile spadkobiercą jest osoba najbliższa zmarłego. To samo dotyczy również darowizn. Kogo jednak obejmuje pojęcie „osoby najbliższej”? Jest to osoba zaliczana do tzw. I grupy podatkowej: małżonek, zstępni, czyli dzieci lub wnuki, wstępni, czyli rodzice i dziadkowie, a także pasierb, rodzeństwo, ojczym i macocha. Zwolnienie z podatku nie dotyczy jednak całości I grupy podatkowej, gdyż nie obejmuje zięcia, synowej i teściów spadkodawcy.

  Zasada ogólna jest taka, że wysokość podatku od spadków i darowizn ustala się w zależności od grupy podatkowej, czyli od stopnia pokrewieństwa ze spadkodawcą. Od tego, do której grupy podatkowej zaliczony został spadkobierca, zależą wysokość stawek podatkowych i kwota wolna od podatku, a zatem w efekcie wysokość podatku. O grupie I już wspomnieliśmy, ale powtórzmy raz jeszcze, że większość należących do niej osób nie płaci podatku.

  Grupa II obejmuje: zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych.

  Pozostałe osoby mieszczą się w grupie III.

  Przejdźmy teraz do sposobu obliczenia podatku od spadku i darowizny w zależności od grupy. Jest on dość skomplikowany. Podatek oblicza się mianowicie od nadwyżki podstawy opodatkowania, którą jest wartość spadku lub darowizny, ponad kwotę wolną od podatku. Wartość spadku lub darowizny wolna od podatku wynosi:

  9.637 zł dla osoby z I grupy podatkowej,

  7.276 zł dla osoby z II grupy podatkowej,

  4.902 zł dla osoby z III grupy podatkowej.

  Wysokość podatku oblicza się zatem od nadwyżki ponad te kwoty.

  PRZYKŁAD. Jeśli Katarzyna i Paweł zechcą podarować swojej córce Jadwidze oraz jej mężowi domek letniskowy, lepiej niech się od tego powstrzymają. W przeciwnym razie ich córka nie zapłaci wprawdzie podatku od darowizny, ale jej mąż, czyli zięć Katarzyny i Pawła - już tak, chyba że wartość przypadającej na niego części domku jest mniejsza niż 9.637 zł.
  Lepiej więc podarować domek wyłącznie córce. Córka mogłaby wtedy podarować połowę domu mężowi. Pamiętajmy jednak o notariuszu, którego trzeba będzie wtedy opłacić dwa razy, bo będą dwie darowizny.

  Warto dodać, że sposób obliczania podatku od spadku dotyczy również wprowadzonego w 2011 roku zapisu windykacyjnego. Innymi słowy, rzeczy odziedziczone w drodze zapisu windykacyjnego podlegają podatkowi od spadków i darowizn na takich samych zasadach, jak zwykłe spadki i darowizny. To dobra wiadomość dla zapisobierców, bo oznacza, że jeśli należą do najbliższej rodziny, zostaną całkowicie zwolnieni od podatku.

  Najbliżsi zmarłemu spadkobiercy lub zapisobiercy z I grupy, zwolnieni z podatku, muszą dopełnić pewnej formalności, o ile chcą być rzeczywiście zwolnieni. Mianowicie powinni zgłosić nabycie spadku (darowizny) właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego, na specjalnym formularzu SD-Z2. Jeśli tego nie uczynią, zapłacą taki sam podatek, jak osoby z I grupy niezwolnione z podatku, czyli jak zięć, synowa i teściowie.

  CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE...

  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Nowoczesna bankowość jest mobilna

   Nowoczesna bankowość jest mobilna

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Przytulna sypialnia na poddaszu