Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Recykling tworzyw sztucznych i opon

Redakcja
Mniej niż 30 proc. odpadów komunalnych trafia w Polsce do recyklingu. Tymczasem już w 2020 r.- zgodnie z wymogami Unii - poziom recyklingu odpadów komunalnych powinien sięgnąć 50 proc.

Do powtórnego przetwarzania tworzyw sztucznych wykorzystuje się przede wszystkim opakowania (butelki, pojemniki, skrzynki, itp.) oraz folie. Ich recykling jest wyjątkowo ważny - mimo iż tworzywa stanowią tylko 7 procent masy produkowanych przez nas odpadów, to jednak są one wieczne, przynajmniej w skali życia człowieka. Wykorzystując je powtórnie, ratujemy środowisko naturalne.

Na szczęście tworzywa sztuczne są wartościowym materiałem, który można odzyskać w różnych procesach recyklingu. Ze zużytych wyrobów z tworzyw sztucznych można więc np. odzyskać surowiec polimerowy (np. popularne bluzy polarowe wykonywane są z przerobionych butelek PET). Można odzyskać także energię, poprzez przerobienie odpadów na paliwo alternatywne, zwłaszcza że tworzywa sztuczne mają wartość energetyczną porównywalną z węglem kamiennym. Wyjątkiem jest popularny styropian - tworzywo o niskiej wartości energetycznej.

Polichlorek winylu

Jest to jedno z pięciu najważniejszych tworzyw sztucznych - PCW lub z angielskiego PVC. Produkuje się z niego m.in. rury, profile okienne, opakowania, zabawki, karty kredytowe, ale także woreczki na krew czy rękawice chirurgiczne.

Polichlorek winylu jest materiałem nadającym się do recyklingu wieloma metodami. Wyróżniamy recykling mechaniczny oraz surowcowy (chemiczny). Ten ostatni służy do wytwarzania paliw gazowych, ciekłych i/lub stałych oraz kwasu solnego bądź soli chloru.

Polietylen i polipropylen

Są to najczęściej spotykane tworzywa sztuczne o symbolach PE i PP. Produkuje się z nich folie różnego typu - od przemysłowych i rolniczych po typowe dla gospodarstwa domowego torby i woreczki foliowe, a także butelki, osłony kabli elektrycznych, zabawki, dywany, walizki oraz elementy samochodów, takie jak zbiorniki na paliwo czy zderzaki. Recykling PE i PP jest podobny jak w przypadku PCW.

Polistyren

Produkuje się z niego m.in. popularne kubki i tacki na jedzenie. Może występować w postaci spienionej (tzw. styropian) oraz w opakowaniach - np. jako opakowania ochronne podczas transportu.

Recykling polistyrenu, odpadu zaliczanego do grupy odpadów uciążliwych, jest bardzo trudny. Najbardziej powszechne jest kruszenie styropianu na mniejsze części lub nawet pojedyncze kulki i ponowne wykorzystanie go np. do zabezpieczania przesyłek. Możliwe jest także dzielenie styropianu na małe części i ponowne formowanie w wysokiej temperaturze, w celu uzyskania innych kształtów.

Najmniej ekologiczna możliwość radzenia sobie z odpadami polistyrenu to spalanie i uzyskiwanie z niego energii cieplnej.

PET

Najczęściej można go spotkać w postaci butelek PET do różnego typu napojów. Jest to stosunkowo drogie tworzywo, ale jego recykling jest bardzo opłacalny.

Opracowana w USA technologia pozwala otrzymywać z przemielonych butelek PET włókno poliestrowe o bardzo wysokiej jakości. Takie włókno z odzysku to znakomity surowiec na ubrania narciarskie, turystyczne, treningowe, a także na ekwipunek turysty i wyczynowca: plecaki, namioty, buty. Z zużytych butelek PET wytwarzana jest też dzianina typu polar.

Drugie życie tworzyw

W wyniku recyklingu tworzyw sztucznych powstają m.in.: butelki do chemii gospodarczej, długopisy, doniczki, ekrany akustyczne, elementy wyposażenia samochodów, folie, kanistry, meble ogrodowe, nici elastyczne, ogrodzenia, płyty termoizolacyjne, pojemniki, pudełka na płyty CD, ramy okienne, słupki drogowe, worki na śmieci, wiadra, zabawki.

Zużyte opony

Trwałe, więc trudne do przetworzenia

Zużyte opony samochodowe są odpadem, który bardzo obciąża środowisko naturalne. Trwałość, która stanowi największą zaletę w czasie użytkowania opon, jest jednocześnie przyczyną trudności w ich zagospodarowaniu po zakończeniu okresu eksploatacji.

Zużyte opony można poddać dwóm rodzajom recyklingu - materiałowemu i odzyskowi energetycznemu. Recykling materiałowy polega na mechanicznym rozdrobnieniu opon. W popularnej, kriogenicznej metodzie rozdrabniania, pocięte opony chłodzi się ciekłym azotem o temperaturze minus 80 stopni C., a więc poniżej temperatury kruchości, a następnie poddaje się je rozdrobnieniu za pomocą młyna młotkowego.

Większe cząstki, czyli grys i granulat, po dodaniu substancji zlepiających można zastosować jako nawierzchnię bieżni, placów zabaw czy też przy produkcji elastycznej kostki brukowej albo wykładzin dźwiękochłonnych. Z kolei tzw. mączka gumowa dodawana jest do mieszanek, z których produkuje się dywaniki samochodowe, maty itp. Niestety - rozdrobnione opony nie nadają się do produkcji nowych opon.

Ciekawostki

Do żółtych pojemników, przeznaczonych do recyklingu tworzyw sztucznych wrzucamy puste, zgniecione plastikowe butelki, opakowania po jogurtach, margarynach, środkach czystości i kosmetykach, a także torebki foliowe, reklamówki itp.

Nie wrzucamy do nich natomiast opakowań po środkach niebezpiecznych, opakowań po lekarstwach, smarach, farbach i olejach.

Opakowania z tworzyw sztucznych nie muszą być dokładnie myte przed wyrzuceniem. Wystarczy je tylko opróżnić z zawartości.

Odpady tworzyw sztucznych stanowią zaledwie 7 procent masy wszystkich śmieci. Zajmują one jednak bardzo dużo miejsca - około 30 procent wszystkich odpadów.

Roczne zużycie tworzyw sztucznych w Polsce wynosi około 60 kg na jednego mieszkańca. Zaledwie 10 procent tych odpadów udaje się na razie odzyskać.

Wartość opałowa zmieszanych tworzyw sztucznych wynosi około 40 MJ/kg. Dla porównania, wartość opałowa oleju opałowego wynosi 44 MJ/kg.

Energia odzyskana w procesie przetworzenia jednej plastikowej torby pozwala na 10-minutową pracę 60-watowej żarówki.

Czas rozkładu zwykłej torebki foliowej ocenia się na około 120 lat. Plastikowa butelka ulega biodegradacji w ciągu około 500 lat.

Tworzywa sztuczne mogą być spalane tylko i wyłącznie w bezpiecznych, przygotowanych do tego celu spalarniach. Dioksyny, emitowane w trakcie spalania tworzyw sztucznych, są bowiem silnie trujące.

Długotrwałe składowanie tworzyw sztucznych na wysypiskach śmieci prowadzi do przenikania toksycznych związków do gleby i wód gruntowych. (AG)

Akcja segregacja. Kampania społeczna dotycząca gospodarki odpadami i sposobom zapobiegania ich powstawaniu. Projekt został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi

Koszt całkowity projektu 125.340 zł, kwota dotacji 112.806 zł

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki