Studniówki 2016 w Łódzkiem. Czy potrzeba dyspensy, żeby iść...

  Studniówki 2016 w Łódzkiem. Czy potrzeba dyspensy, żeby iść na studniówkę?

  Matylda Witkowska

  , Maciej Kałach

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Studniówki 2016 w Łódzkiem. Czy potrzeba dyspensy, żeby iść na studniówkę?

  ©Grzegorz Gałasiński

  Pięć łódzkich szkół nie urządziło studniówek w karnawale. Niektórzy poprosili arcybiskupa o zgodę i wyznaczenie pokuty
  Studniówki 2016 w Łódzkiem. Czy potrzeba dyspensy, żeby iść na studniówkę?

  ©Grzegorz Gałasiński

  Z powodu wyjątkowo krótkiego karnawału część łódzkich szkół „nie wyrobiła się” i będzie mieć studniówki już w Wielkim Poście. Dla wierzących uczniów to problem, który rozwiązać może kościelna dyspensa.

  Zgodnie z IV przykazaniem kościelnym osoby wierzące powinny „ w czasie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach.” Jak tłumaczy Kościół „powstrzymywanie się od zabaw sprzyja opanowaniu instynktów i wolności serca”. Także zgodnie z polską tradycją w Wielkim Poście imprez tanecznych się nie urządza.

  Maturzysta w konfesjonale

  Tymczasem obejmujący w tym roku tylko pięć weekendów karnawał sprawił, że nie wszystkie studniówki się w nim „zmieściły”. W Łodzi w Wielkim Poście odbędzie się pięć hucznych zabaw studniówkowych.

  Studniówkę w Wielkim Poście ma Zespół Szkół Gastronomicznych. Najpopularniejsze technikum w mieście bawi się w sobotę w najpopularniejszej balowej lokalizacji w całej aglomeracji - w Białym Pałacu w Niesięcinie.

  Przejdź do naszego serwisu specjalnego "STUDNIÓWKI 2016 W ŁÓDZKIEM"

  - Choć miejsce było rezerwowane przed rokiem, już wtedy nie było terminów w karnawale w 2016 r. Po dyskusji maturzyści ustalili, że ci, dla których wiara ma znaczenie, pójdą w związku z zabawą do spowiedzi - opowiada Małgorzata Marciniak z komitetu studniówkowego i mama jednej z uczennic łódzkiego gastronomika.

  Maturzysta ze zgodą arcybiskupa

  Kościół ma dla spóźnionych studniówkowiczów gotowe rozwiązanie w postaci tzw. dyspensy, czyli zgody na zabawę mimo okresu pokutnego.

  - W takiej sytuacji katecheta zwykle występuje do arcybiskupa o dyspensę - wyjaśnia ks. Zbigniew Tracz, rzecznik prasowy łódzkiej kurii. - Można przypuszczać, że w tym roku ze względu na krótki karnawał próśb o dyspensę będzie więcej niż zwykle - dodaje.

  Jak wyjaśnia ks. Tracz, w przypadku udzielenia dyspensy, ze względów wychowawczych biskup nakłada inną pokutę. - Zamienia powstrzymanie się od udziału w zabawach na inną praktykę pokutną, dla przykładu jałmużnę na rzecz domu dziecka - wyjaśnia ks. rzecznik.

  Studniówki 2016. Studniówka ZSP nr 3 w Łodzi [ZDJĘCIA, FILM]

  W 2016 r. z dyspensy skorzystało XII Liceum Ogólnokształcące w Łodzi, którego maturzyści bawili się wczoraj w Białym Pałacu. - Katecheci uzyskali ją od arcybiskupa - informuje Tomasz Derecki, dyrektor LO.

  To nie pierwszy taki przypadek w Łodzi. Kilka lat temu w pierwszy piątek Wielkiego Postu studniówkę zorganizowali maturzyści z XLI LO. Udało się załatwić dyspensę, choć dokument zwalniający z postu przyszedł do szkoły niemal w ostatniej chwili - przed weekendem, na który planowano zabawę.

  Przed laty głośno było o maturzystach ze Śląska, którzy w zamian za dyspensę na czas studniówkowej zabawy złożyli się po kilka złotych na słodycze dla biednej rodziny.

  Maturzysta ze świeckiej szkoły

  Dyskusji o dyspensie nie było wśród uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Łodzi (znanej m.in. z kształcenia logistyków oraz techników urządzeń sanitarnych), którzy bawili się w piątek w sali bankietowej Yuca na łódzkim Złotnie.

  - Nasza szkoła jest szkołą świecką - przypomina Janusz Bęben, dyrektor ZSP nr 3.

  Jak wynika z obserwacji polskich kurii, prośby o studniówkowe dyspensy zdarzają się stosunkowo rzadko.


  Dyspensy

  Z obowiązku zachowania postu mogą zwolnić wiernych władze kościelne: w całym Kościele papież, na terenie swojej diecezji biskup, a w parafii proboszcz. Aby je uzyskać, trzeba złożyć podanie. Dys-pensy nie są rzadkością.

  Z okazji Dnia Kobiet

  Na udział w zabawach w dniu 8 marca zezwolił swoim wiernym dwa lata temu arcybiskup katowicki Wiktor Skworc. Dzień Kobiet przypadał w okresie Wielkiego Postu.

  Z okazji sylwestra

  Sylwestrowej dyspensy udzielił pięć lat temu wiernym ówczesny arcybiskup łódzki Władysław Ziółek. W 2010 r. 31 grudnia przypadał w piątek. Dzięki dyspensie wierni mogli zgodnie z tradycją bawić się w sylwestra i jeść mięso bez popełniania grzechu. Podobne dyspensy wystosowali tego dnia inni polscy biskupi.

  Na 1 maja

  Rok temu w piątek, 1 maja, polscy katolicy mogli swobodnie grillować mięso i tańczyć. Powodem było jednak nie Święto Pracy, ale przypadające w niedzielę święto maryjne. Zgodnie z tradycją, nie może ono przypadać w niedzielę i powinno być przeniesione na poniedziałek. Jednak biskupi przenieśli je na sobotę, a zgodnie z kalendarzem kościelnym rozpoczynało się po nieszporach już w piątek wieczorem. Z tego powodu cały piątek wyłączono z postu.

  W rocznicę wybuchu powstania warszawskiego

  Dyspensy w przededniu 71. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego udzielili wiernym, przebywającym na terenach archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej, kardynał Kazimierz Nycz i abp Henryk Hoser. Wierni zyskali możliwość jedzenia potraw mięsnych w piątek, 31 lipca, w zamian musieli jednak odmówić dowolną modlitwę w intencji poległych powstańców.

  Na Barbórkę

  Z dyspensą od arcybiskupa Wiktora Skworca i biskupa Grzegorza Kaszaka świętowali w tym roku Barbórkę górnicy z diecezji katowickiej i sosnowieckiej. Dzięki temu mogły się odbyć tradycyjne barbórkowe karczmy piwne, czyli górnicze imprezy przy piwie.  Zobacz filmowy skrót najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia
  1 - 7 lutego 2016 roku


  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zwolnienia z WF'u

  Marek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  Po nogach widać że od dawna nie ćwiczą gwiazdy na lekcjach WF'u, za moich czasów naprawdę ładniejsze nogi koleżanki miały w tym wieku. Dodam, że to było całkiem niedawno przed wprowadzeniem...rozwiń całość

  Po nogach widać że od dawna nie ćwiczą gwiazdy na lekcjach WF'u, za moich czasów naprawdę ładniejsze nogi koleżanki miały w tym wieku. Dodam, że to było całkiem niedawno przed wprowadzeniem gimnazjów.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Po przeczytaniu tytułu pomyślałem, że to jakiś idiotyczny wymysł.

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

  nadal tak uważam

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wiadomo

  Topik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

  jak da na dyspensę to ją uzyska. Jeśli nie zasłuży (czyt. nie da) to jej nie uzyska. Jeśli byłoby inaczej to odgórnie wyszłoby zarządzenie o udzieleniu dyspensy bez konieczności jej uzyskiwania.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Podobno w ramach pokuty

  mietek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 2

  mają przez miesiąc czytać wszystkie artykuły w łódzkich gazetach.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dla bardzo wierzących jest wyjście

  a (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 2

  Można nie pójść na studniówkę (zabawę, imprezę itd)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czy jak kler dyma baby na boku, to też prosi o dyspensę?

  ciekawski (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 7

  A co w ustawowo świeckim państwie, kler ma do świeckich bali, organizowanych w świeckich szkołach????

  STUDNIÓWKA 2016

  Wybierz szkołę:

  Przejdź do:

  Studniówki 2015 [FILMY]

  Polecamy

  TOP 10 hoteli w Łodzi

  TOP 10 hoteli w Łodzi

  MISTRZOWIE URODY. Zgłoś i głosuj!

  MISTRZOWIE URODY. Zgłoś i głosuj!

  Nie daj się okraść w sieci

  Nie daj się okraść w sieci

  Koniec urlopu na żądanie, zakaz dorabiania w innej firmie i dłuższy czas pracy dla palaczy.

  Koniec urlopu na żądanie, zakaz dorabiania w innej firmie i dłuższy czas pracy dla palaczy.