Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studniówki 2016 w Łódzkiem. Czy potrzeba dyspensy, żeby iść na studniówkę?

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Grzegorz Gałasiński
Pięć łódzkich szkół nie urządziło studniówek w karnawale. Niektórzy poprosili arcybiskupa o zgodę i wyznaczenie pokuty

Z powodu wyjątkowo krótkiego karnawału część łódzkich szkół „nie wyrobiła się” i będzie mieć studniówki już w Wielkim Poście. Dla wierzących uczniów to problem, który rozwiązać może kościelna dyspensa.

Zgodnie z IV przykazaniem kościelnym osoby wierzące powinny „ w czasie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach.” Jak tłumaczy Kościół „powstrzymywanie się od zabaw sprzyja opanowaniu instynktów i wolności serca”. Także zgodnie z polską tradycją w Wielkim Poście imprez tanecznych się nie urządza.

Maturzysta w konfesjonale

Tymczasem obejmujący w tym roku tylko pięć weekendów karnawał sprawił, że nie wszystkie studniówki się w nim „zmieściły”. W Łodzi w Wielkim Poście odbędzie się pięć hucznych zabaw studniówkowych.

Studniówkę w Wielkim Poście ma Zespół Szkół Gastronomicznych. Najpopularniejsze technikum w mieście bawi się w sobotę w najpopularniejszej balowej lokalizacji w całej aglomeracji - w Białym Pałacu w Niesięcinie.

Przejdź do naszego serwisu specjalnego "STUDNIÓWKI 2016 W ŁÓDZKIEM"

- Choć miejsce było rezerwowane przed rokiem, już wtedy nie było terminów w karnawale w 2016 r. Po dyskusji maturzyści ustalili, że ci, dla których wiara ma znaczenie, pójdą w związku z zabawą do spowiedzi - opowiada Małgorzata Marciniak z komitetu studniówkowego i mama jednej z uczennic łódzkiego gastronomika.

Maturzysta ze zgodą arcybiskupa

Kościół ma dla spóźnionych studniówkowiczów gotowe rozwiązanie w postaci tzw. dyspensy, czyli zgody na zabawę mimo okresu pokutnego.

- W takiej sytuacji katecheta zwykle występuje do arcybiskupa o dyspensę - wyjaśnia ks. Zbigniew Tracz, rzecznik prasowy łódzkiej kurii. - Można przypuszczać, że w tym roku ze względu na krótki karnawał próśb o dyspensę będzie więcej niż zwykle - dodaje.

Jak wyjaśnia ks. Tracz, w przypadku udzielenia dyspensy, ze względów wychowawczych biskup nakłada inną pokutę. - Zamienia powstrzymanie się od udziału w zabawach na inną praktykę pokutną, dla przykładu jałmużnę na rzecz domu dziecka - wyjaśnia ks. rzecznik.

Studniówki 2016. Studniówka ZSP nr 3 w Łodzi [ZDJĘCIA, FILM]

W 2016 r. z dyspensy skorzystało XII Liceum Ogólnokształcące w Łodzi, którego maturzyści bawili się wczoraj w Białym Pałacu. - Katecheci uzyskali ją od arcybiskupa - informuje Tomasz Derecki, dyrektor LO.

To nie pierwszy taki przypadek w Łodzi. Kilka lat temu w pierwszy piątek Wielkiego Postu studniówkę zorganizowali maturzyści z XLI LO. Udało się załatwić dyspensę, choć dokument zwalniający z postu przyszedł do szkoły niemal w ostatniej chwili - przed weekendem, na który planowano zabawę.

Przed laty głośno było o maturzystach ze Śląska, którzy w zamian za dyspensę na czas studniówkowej zabawy złożyli się po kilka złotych na słodycze dla biednej rodziny.

Maturzysta ze świeckiej szkoły

Dyskusji o dyspensie nie było wśród uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Łodzi (znanej m.in. z kształcenia logistyków oraz techników urządzeń sanitarnych), którzy bawili się w piątek w sali bankietowej Yuca na łódzkim Złotnie.

- Nasza szkoła jest szkołą świecką - przypomina Janusz Bęben, dyrektor ZSP nr 3.

Jak wynika z obserwacji polskich kurii, prośby o studniówkowe dyspensy zdarzają się stosunkowo rzadko.

Dyspensy

Z obowiązku zachowania postu mogą zwolnić wiernych władze kościelne: w całym Kościele papież, na terenie swojej diecezji biskup, a w parafii proboszcz. Aby je uzyskać, trzeba złożyć podanie. Dys-pensy nie są rzadkością.

Z okazji Dnia Kobiet

Na udział w zabawach w dniu 8 marca zezwolił swoim wiernym dwa lata temu arcybiskup katowicki Wiktor Skworc. Dzień Kobiet przypadał w okresie Wielkiego Postu.

Z okazji sylwestra

Sylwestrowej dyspensy udzielił pięć lat temu wiernym ówczesny arcybiskup łódzki Władysław Ziółek. W 2010 r. 31 grudnia przypadał w piątek. Dzięki dyspensie wierni mogli zgodnie z tradycją bawić się w sylwestra i jeść mięso bez popełniania grzechu. Podobne dyspensy wystosowali tego dnia inni polscy biskupi.

Na 1 maja

Rok temu w piątek, 1 maja, polscy katolicy mogli swobodnie grillować mięso i tańczyć. Powodem było jednak nie Święto Pracy, ale przypadające w niedzielę święto maryjne. Zgodnie z tradycją, nie może ono przypadać w niedzielę i powinno być przeniesione na poniedziałek. Jednak biskupi przenieśli je na sobotę, a zgodnie z kalendarzem kościelnym rozpoczynało się po nieszporach już w piątek wieczorem. Z tego powodu cały piątek wyłączono z postu.

W rocznicę wybuchu powstania warszawskiego

Dyspensy w przededniu 71. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego udzielili wiernym, przebywającym na terenach archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej, kardynał Kazimierz Nycz i abp Henryk Hoser. Wierni zyskali możliwość jedzenia potraw mięsnych w piątek, 31 lipca, w zamian musieli jednak odmówić dowolną modlitwę w intencji poległych powstańców.

Na Barbórkę

Z dyspensą od arcybiskupa Wiktora Skworca i biskupa Grzegorza Kaszaka świętowali w tym roku Barbórkę górnicy z diecezji katowickiej i sosnowieckiej. Dzięki temu mogły się odbyć tradycyjne barbórkowe karczmy piwne, czyli górnicze imprezy przy piwie.

Zobacz filmowy skrót najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia
1 - 7 lutego 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Studniówki 2016 w Łódzkiem. Czy potrzeba dyspensy, żeby iść na studniówkę? - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki