Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Śląsk" zainauguruje festiwal "Słowo i Muzyka u Jezuitów"

Dariusz Pawłowski
Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" zaprezentuje koncert "Santo Subito"
Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" zaprezentuje koncert "Santo Subito" Marzena Bugała / Polskapresse
Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Słowo i Muzyka u Jezuitów" w Łodzi doczekał się już czwartej edycji. Rozpocznie się ona w najbliższy czwartek. Oczywiście w kościele oo. jezuitów przy ul. Sienkiewicza 60.

Na początek koncert niezwykły i atrakcyjny. Zobaczymy bowiem słynny Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny w koncercie "Santo Subito".

Ten program powstał jako hołd Zespołu "Śląsk" dla Jana Pawła II, przygotowany z okazji 30. rocznicy pontyfikatu. "Santo Subito" to kolekcja utworów zebranych ku czci Papieża Polaka, m.in. "Gaude Mater Polonia", "Bogurodzica", "Matko Piekarska", "Ave Maria", "Barka", a także fragmenty "Requiem" W.A. Mozarta oraz F.J. Gosseca. Dramaturgia koncertu układa się w wyznaczoną wybitnymi dziełami muzycznymi, opowieść o życiu Karola Wojtyły.

Dobór utworów daje odpowiedź jak Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" pojmuje świętość Jana Pawła II. Prowadzi słuchacza od prapoczątków polskości, wyznaczonej pieśniami "Gaude Mater Polonia" i "Bogurodzica". Wędrujemy "Po górach dolinach", z pieśnią maryjną na ustach, ku czci Matki Boskiej - patronki Jana Pawła II, której zawierzył swą osobę, życie, której służył wiernie aż do śmierci - "Totus Tuus".

- Poprzez kolejne pieśni zespół opowiadamy o potędze wiary naszego Papieża, zatrzymujemy się na chwilę poprzez "Intermezzo" Pietro Mascagniego, by iść dalej przy dźwiękach ukochanej "Barki" - wyjaśniają twórcy koncertu. - Finał to kilka utworów z "Requiem" Mozarta i "Mszy Załobnej" Gosseca, podkreślających cierpienie, jakie towarzyszyło Janowi Pawłowi II pod koniec Jego życia, aż po śmierć 2 kwietnia 2005 roku.

Na koniec chór zespołu "Śląsk" wyśpiewuje "Sanctus" z "Requiem" W.A. Mozarta i "Alleluja" z oratorium "Mesjasz" G.F. Haendla - to spełnione już dziś wołanie o świętość dla Jana Pawła II, wyraz wiary, że ten wielki Polak będzie "świętym natychmiast".

Program "Santo Subito" wykonują soliści, chór i orkiestra Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" pod dyrekcją Krzysztofa Dziewięckiego.

Repertuar "Santo Subito" po raz pierwszy zabrzmiał w 2008 roku m.in. w Bazylice św. Sabiny na Awentynie, w 30. rocznicę powołania Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Repertuar - zgromadzony później na płycie pod tym samym tytułem - przedstawiony został także biskupom polskim w trakcie plenarnej konferencji Episkopatu Polski w Katowicach przez arcybiskupa metropolitę katowickiego, Damiana Zimonia. Arcybiskup jest także autorem słowa wstępnego na płycie.

W 2008 roku Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny został nominowany w do nagrody "Totus" Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" Episkopatu Polski, za zasługi w dziele krzewienia kultury chrześcijańskiej.

Na kolejny koncert organizatorzy festiwalu zapraszają 11 kwietnia. Będzie wieczór z okazji jubileuszu 80-lecia urodzin Krzysztofa Pendereckiego. Wystąpi Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis, a - jak zapewniają organizatorzy - dyrygować będzie sam Jubilat.

18 kwietnia w kościele oo. jezuitów zabrzmią słynne "Cztery pory roku" A. Vivaldiego oraz II koncert smyczkowy D-dur A. Borodina. Wykonawcami będą wykładowcy Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi: Kamil Zawadzki (skrzypce), Magdalena Kling-Fender (skrzypce), Anna Ceglińska (skrzypce), Róża Wilczek-Płaziuk (altówka) i Robert Fender (wiolonczela).

Na finał IV Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Słowo i Muzyka u Jezuitów" przygotowano koncert pod hasłem "Andrzej Saciuk zaprasza". Wybitny bas, przez lata związany z Teatrem Wielkim w Łodzi, będzie świętował swoje 80. urodziny. W programie koncertu znalazły się kompozycje F. Chopina, R. Czubatego, S. Moniuszki, G. Donizettiego, C. Saint-Saensa, G. Verdiego i innych. Jubilatowi na scenie towarzyszyć będą: śpiewacy Agnieszka Makówka (mezzosopran) i Robert Ulatowski (bas), pianista Piotr Saciuk oraz Młodzieżowy Międzyszkolny Chór Żeński "Iuvenales Cantores" pod dyrekcją Krzysztofa Kozłowskiego.

Festiwalowe koncerty rozpoczynają się w kolejne czwartki o godz. 19, na wszystkie wstęp jest wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki