Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Socjolog: Mieszkanki Łódzkiego zostają mamami nieco później niż statystyczna Polka i rodzą mniej dzieci

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
prof. Piotr Szukalski
prof. Piotr Szukalski Archiwum Polska Press
Rozmowa z prof. Piotrem Szukalskim, demografem z Uniwersytetu Łódzkiego, o tym, jakie są matki z Łodzi i województwa łódzkiego

W niedzielę świętują mamy. Jakie są mamy z Łodzi i województwa łódzkiego. Czym wyróżniają się na tle kraju?
Tym, że zostają mamami nieco później niż statystyczna Polka i rodzą mniej dzieci. Przeciętna wieku rodzenia dzieci w Polsce wynosi ok. 30 lat, w naszym regionie nieco więcej. Widać przy tym duże zróżnicowanie między miastem a wsią. Pierwsze dziecko mieszkanka miasta z województwa łódzkiego rodzi w wieku 28,7 lat, natomiast na wsi w wieku 26,9 lat. Różnica dotyczy także przeciętnego wieku rodzenia dzieci: 30,6 lat w miastach województwie łódzkim oraz 29,4 na wsiach regionu. A 28 proc. ludności regionu mieszka w Łodzi, mówimy więc o matce wielkomiejskiej.

Jaka jest wielkomiejska matka?
To kobieta, która rodzi mniej dzieci, później zostaje matką, inwestuje w wykształcenie, karierę zawodową. W Polsce na kobietę przypada statystycznie 1,45 dziecka, natomiast w województwie łódzkim 1,41 dziecka. Występują bardzo duże różnice między mieszkankami miast i wsi naszego regionu. W miastach tzw. współczynnik dzietności wynosi 1,33, natomiast na wsiach w województwie 1,48. Ostatnie lata przyniosły pewną poprawę w zakresie współczynnika dzietności w naszym województwie, ale i tak nie dogoniliśmy kraju pod tym względem.

Statystycy zwracają uwagę na dobre wykształcenie matek z województwa łódzkiego, zaś różne badania podkreślają przedsiębiorczość kobiet z regionu: mamy większy odsetek kobiet na stanowiskach prezesów firm niż gdzie indziej. Dlaczego akurat pod tym względem nasz region się wyróżnia?
To w dużej zasługa Łodzi jako ośrodka, który skupia duży odsetek mieszkanek regionu. Działa tu wiele szkół i uczelni, kobiety odkładają decyzję o urodzeniu dziecka do momentu, gdy skończą naukę, znajda pracę, rozpoczną karierę zawodową.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

MECZ Z PERSPEKTYWY PSA. Wizyta psów z Fundacji Labrador

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki