Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Solarium tylko dla pełnoletnich?

Michał Meksa
Opalenizna to reakcja skóry na promieniowanie UV
Opalenizna to reakcja skóry na promieniowanie UV 123RF
Wstęp do solarium tylko od 18. roku życia? Już niedługo to możliwe. Główny inspektor sanitarny zbiera opinie naukowców, a sprawą interesują się posłowie.

GIS zajął się solariami pół roku temu. Zobligowali go do tego posłowie. Chcieli, by z solariów mogli korzystać tylko pełnoletni.

O opinię na temat szkodliwości solariów, GIS poprosił m.in. krajowego konsultanta w dziedzinie onkologii klinicznej, prof. Macieja Krzakowskiego.

"Urządzenia opalające są źródłem rakotwórczego czynnika dla człowieka, którego szkodliwe działanie powinno być prawnie ograniczone" - pisze w swojej opinii prof. Krzakowski.

- Opinie, które otrzymujemy od ekspertów, są jednoznaczne - mówi Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego. - Ryzyko zachorowania na raka jest większe u młodych osób, które korzystają z solariów.

Dermatolodzy podkreślają, że opalenizna jest obronną reakcją skóry na promieniowanie ultrafioletowe. Nadmierne opalanie prowadzi do przedwczesnego starzenia się skóry oraz powstawania nowotworów.

Według przedstawiciela GIS, zadowalające byłoby już ograniczenie wieku korzystających z solarium do 16 lat. W wielu solariach takie ograniczenia już są.

- Jest to szczególnie potrzebne w naszym kraju, bo wiele solariów dysponuje przestarzałym sprzętem, który emituje więcej szkodliwych promieni UV - tłumaczy.

Ograniczenia mogą uderzyć w branżę. Jak nieoficjalnie przyznają pracownicy solariów, osoby nieletnie stanowią ok. 20 proc. klientów.

- Regularnie odwiedza nas kilka gimnazjalistek, a wiosną przed I komunią matki przyprowadzają córki, by ładniej wyglądały podczas uroczystości - przyznaje pracownica solarium na Bałutach w Łodzi.

Ustawowe ograniczenie wstępu do solarium krytykuje Leszek Kryniewski, specjalista od branży kosmetycznej, który przez wiele lat prowadził solarium.

- Ustalenie granicy wiekowej w niczym nie pomoże. Przecież alkohol też dozwolony jest tylko dla pełnoletnich, a nie staje się przez to mniej szkodliwy - podkreśla Kryniewski. - Najważniejsze, by osoby, które pracują w solariach były kompetentne. Powinna istnieć szkoła przeznaczona dla nich, w której nauka kończyłaby się egzaminem. Jeśli chcemy, by ludzie rzeczywiście opalali się zdrowo i bez ryzyka, wprowadźmy też do programu nauczania lekcję biologii, poświęconą oddziaływaniu promieni słonecznych na skórę.

Damy ci więcej - zarejestruj się!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki