Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spalenie więzienia na Radogoszczu. Łódzki Kościół upamiętni ofiary hitlerowskiej zbrodni

Matylda Witkowska
W więzieniu na Radogoszczu więziono m.in. uciekinierów z przymusowych robót, ludzi handlujących żywnością i więźniów politycznych. Szacuje się, że przez całą wojnę, przez Radogoszcz przewinęło się ok. 40 tys. więźniów. W nocy z 17 na 18 stycznia 1945 r., wobec zbliżających się wojsk radzieckich, Niemcy zabili ok. 1,5 tys. więźniów, a samo więzienie podpalili.
W więzieniu na Radogoszczu więziono m.in. uciekinierów z przymusowych robót, ludzi handlujących żywnością i więźniów politycznych. Szacuje się, że przez całą wojnę, przez Radogoszcz przewinęło się ok. 40 tys. więźniów. W nocy z 17 na 18 stycznia 1945 r., wobec zbliżających się wojsk radzieckich, Niemcy zabili ok. 1,5 tys. więźniów, a samo więzienie podpalili. Archiwum Muzeum Tradycji Niepodległościowych
Pamiątkową tablicą w łódzkiej katedrze i uroczystą mszą świętą łódzki Kościół upamiętni w piątek ofiary masakry w więzieniu na Radogoszczu.

W piątek, 17 stycznia, przypada 69. rocznica spalenia przez Niemców więzienia na Radogoszczu. Z tej okazji abp łódzki Marek Jędraszewski o godz. 12 odprawi w łódzkiej katedrze uroczystą mszę świętą. W jej trakcie zostanie odsłonięta i poświęcona tablica upamiętniająca ofiary tej zbrodni.

CZYTAJ: Niemcy zamordowali więźniów z Radogoszcza

Inskrypcja ma stanowić całość z istniejącą już w katedrze tablicą ku czci ofiar obozu przy ul. Przemysłowej.

Rozszerzone Więzienie Policyjne na Radogoszczu, u zbiegu ulic Zgierskiej i Sowińskiego, działało od grudnia 1940 do stycznia 1945 roku. Przeszło przez nie około 40 tys. osób polskiego i żydowskiego pochodzenia z regionu łódzkiego. W nocy z 17 na 18 stycznia, tuż przed wkroczeniem do Łodzi Armii Czerwonej, Niemcy podpalili więzienie. Zginęło około 1,5 tys. więźniów, ocalało zaledwie 30. Ich pamięci poświęcone jest mauzoleum oraz Oddział Martyrologii Radogoszcz Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

To kolejny raz, gdy łódzki Kościół angażuje się w upamiętnienie ofiar drugiej wojny światowej. W listopadzie z inicjatywy abp. Jędraszewskiego uczczono pamięć dzieci i młodzieży - ofiar obozu przy ulicy Przemysłowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki