Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Specjaliści od rynku nieruchomości rozmawiali o drugim życiu budynków

Patrycja Wacławska
Patrycja Wacławska
Była okazja do rozmów inwestorów, architektów i samorządów na temat kwestii przekształcania budynków
Była okazja do rozmów inwestorów, architektów i samorządów na temat kwestii przekształcania budynków Krzysztof Szymczak
Inwestorzy, architekci, przedstawiciele samorządu spotkali się w czwartek 26 września w łódzkiej Starej Drukarni, by dyskutować o trendach w rewitalizacji i modernizacji budynków.

Przystosowywanie budynków na potrzeby akademików, budownictwa senioralnego i budownictwa na wynajem to jedne z głównych tendencji na współczesnym rynku nieruchomości. Przykładem może być tutaj projekt Nieruchomości Orange, w którego ramach budynki dawnych central telefonicznych zyskują nowe funkcjonalności.

- Jedna z takich central znajduje się na Żubardziu, na łódzkich Bałutach - mówi Małgorzata Stochmal, kierownik projektu Nieruchomości Orange Polska. - Przyszły inwestor często przechodził obok tego - powstałego w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku - budynku. Uznał, że jest on niepozorny, a wręcz brzydki. Z ciekawości wszedł do środka i zachwycił go potencjał wysokich na pięć metrów pomieszczeń. W dawnej centrali telefonicznej powstały imponujące apartamenty. Jednym z efektów realizacji projektu jest utworzenie w Warszawie pierwszego w Polsce hotelu kapsułowego.

Inaczej pracujemy, inaczej spędzamy czas wolny. Zmiany, jakie zachodzą w naszej mentalności, wyciskają piętno również na decyzjach inwestorów, architektów i samorządów w kwestii planowania funkcji nowych i przekształcanych budynków. Jak zauważyli uczestnicy dyskusji, wśród obecnych trendów panujących na rynku nieruchomości jest sharing - mieszkania (podobnie jak choćby samochody) coraz chętniej wypożyczamy, zamiast kupować.

Wiceprezydent Łodzi Wojciech Rosicki podkreślał, że spotkanie w gronie specjalistów jest okazją do rozmów o nastawieniu władz Łodzi do rewitalizacji i drugiego życia budynków.

Projekt Inicjatywy Drugie Życie Budynków jest okazją, by przedstawiciele największych marek inwestycyjnych wymieniali doświadczenia, próbując zrozumieć każdą ze stron procesu rewitalizacji i modernizacji. Spotkanie było czwartym z cyklu regionalnych śniadań biznesowych Inicjatywy Drugie Życie Budynków. Po Lublinie, Wrocławiu i Trójmieście przyszedł czas na Łódź.

Uczestnicy gościli w historycznych murach Starej Drukarni w Łodzi. Mieszczący się przy ul. Gdańskiej budynek jest doskonałym przykładem przeprowadzonej z powodzeniem rewitalizacji. Kiedyś produkowano tam pończochy, później mieściła się w tym miejscu Wojskowa Drukarnia. Obecnie jest to Drukarnia Center, gdzie odnaleźć można mnóstwo przestrzeni, nowe technologie i wyjątkowy klimat poprzemysłowego budynku. Obiekt wybudowany z cegły w okresie międzywojennym, w latach 2015-2017 poddany został gruntownym pracom remontowym.

W ramach Starej Drukarni działa Drukarnia Sztuki, która udostępnia przestrzeń artystom. Obecnie można tam podziwiać wystawę prac Jacka Franasika „Dziwadła”.

Partnerami łódzkiej dyskusji byli: Miasto Łódź, Nieruchomości Orange, Stara Drukarnia, CBRE i Soletanche Polska. Patronat nad wydarzeniem objęły targi MIPIM. „Dziennik Łódzki” i „Strefa Biznesu” to partnerzy medialni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki