Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Społeczne lodówki Łodzi i regionie. Sprawdź gdzie i jak można pomóc. Lista miejsc, w których można zostawić jedzenie dla potrzebujących

Norbert Uram
Po żywność można przyjść o każdej porze dnia i nocy. To miejsce, gdzie zawsze na potrzebujących czeka coś do jedzenia. Można  skorzystać z lodówki pozostając anonimowym, nikomu nie trzeba udawadniać swojej trudnej sytuacji życiowej. Jest to szczególnie ważne, ponieważ często osoby potrzebujące wstydzą się swojej sytuacji życiowej i nie chcą prosić innych o pomoc.
Po żywność można przyjść o każdej porze dnia i nocy. To miejsce, gdzie zawsze na potrzebujących czeka coś do jedzenia. Można skorzystać z lodówki pozostając anonimowym, nikomu nie trzeba udawadniać swojej trudnej sytuacji życiowej. Jest to szczególnie ważne, ponieważ często osoby potrzebujące wstydzą się swojej sytuacji życiowej i nie chcą prosić innych o pomoc. fot. Norbert Uram
Już siedemnaście tzw. społecznych lodówek ustawiono w województwie łódzkim. Najnowsza z nich znajduje się od kilku dni w Zgierzu. W społecznej lodówce można zostawić jedzenie dla potrzebujących. Na pomysł takiej formy pomocy wpadło Stowarzyszenie Chleba Naszego. Gdzie i jak można zostawić dla innych jedzenie przed świętami?

Społeczne lodówki Łodzi i regionie. Sprawdź gdzie i jak można pomóc. Lista miejsc, w których można zostawić jedzenie dla potrzebujących

Po żywność można przyjść o każdej porze dnia i nocy. To miejsce, gdzie zawsze na potrzebujących czeka coś do jedzenia. Można skorzystać z lodówki pozostając anonimowym, nikomu nie trzeba udawadniać swojej trudnej sytuacji życiowej. Jest to szczególnie ważne, ponieważ często osoby potrzebujące wstydzą się swojej sytuacji życiowej i nie chcą prosić innych o pomoc.

- Pomysł podpatrzyliśmy we Wrocławiu, po rozmowach z tamtejszym organizatorem panem Janem Piątkiem postanowiliśmy zorganizować coś takiego u nas lokalnie. Pierwszą lodówkę postawiliśmy w połowie czerwca ubiegłego roku na Radogoszczu Zachodzie. Obecnie jest ich 17. Najnowsza znajduje się w Zgierzu - mówi Piotr Kowalski ze stowarzyszenia Chleba Naszego.

Stowarzyszenie powstało, aby z jednej strony przeciwstawiać się marnowaniu jedzenia, a z drugiej, by pomagać potrzebującym w zaspokojeniu ich podstawowych potrzeb. Pomoc dotyczy nie tylko ludzi bezdomnych, ale również emerytów czy innych osób, które właśnie znalazły się w ciężkiej sytuacji materialnej. Z lodówki korzystać może każdy, kto tego potrzebuje. To istotne szczególnie w tym ciężkim okresie, gdy wiele osób traci pracę z powodu pandemii i pozostaje bardzo często bez środków do życia.

- Ludzie kupują coś u mnie albo w pobliskim markecie i zostawiają to w lodówce, często nie są to małe zakupy. Mija trochę czasu i znowu lodówka się opróżnia. Z rana często ktoś przyjeżdża i zostawia jedzenie, które również bardzo szybko znika - mówi sprzedawczyni sklepu mięsnego przy lodówce na ul. 11 listopada.

Choć pomysł społecznych lodówek spotyka się z bardzo pozytywną reakcją mieszkańców Łodzi oraz innych miast regionu. Ciągle przybywa produktów, ale i tak nie można pomóc wszystkim potrzebującym.

Pomysłodawcy akcji zachęcają darczyńców także do tego, by zwłaszcza zimą przynosić zbędną, ale dobrą odzież oraz środki czystości. Szczegółowe informacje na temat tego, jak można pomóc innym znajdziemy na stronie http://www.chlebanaszego.org/.

Co mogę zostawić w społecznej lodówce?

  • Produkty, które nie przekroczyły daty minimalnej trwałości.
  • Produkty, które przekroczyły datę minimalnej trwałości („najlepiej spożyć przed”), ale nie przekroczyły terminu przydatności do spożycia („należy spożyć do”).
  • Produkty zapakowane lub w pojemnikach. Produkty suche, napoczęte – starannie zapakowane, np. torebka ciastek, słój mąki lub ryżu.
  • Wyroby własne, na przykład ciasto lub zupę – starannie i szczelnie zapakowane, z naklejonym krótkim opisem potrawy i datą przygotowania.
  • Produkty, które wymagają schłodzenia, dostarcz w przenośnej lodówce lub torbie termicznej (takie produkty są opisane na etykiecie: „przechowywać w temperaturze od +2 do +8 stopni Celsjusza” lub „przechowywać w warunkach chłodniczych”) – na przykład sałatki, ciastka z kremem czy śmietaną lub innym podatnym na zepsucie nadzieniem.
  • Produkty, które sam mógłbyś zjeść.

Społeczne lodówki znajdują się w poniższych lokalizacjach w Łodzi:

  • ul. 11 Listopada 36 (przy Sam-Scanie),
  • ul. Cieszkowskiego 2A (przy Spółdzielni Socjalnej Łódzka Szansa),
  • ul. Rysownicza 11 (przy kościele św. Michała Archanioła),
  • ul. Armii Krajowej 50 (przy Sam-Scan na Retkini),
  • ul. Kilińskiego 228 (przy kościele pw. Matki Bożej Fatimskiej),
  • pl. Niepodległości, (targowisko Górniak)
  • ul. Matejki 22/26 (w budynku UŁ, Wydział Zarządzania),
  • ul. Pasterska 12/14 (przy kościele pw. Dobrego Pasterza),
  • ul. Nawrot 104 (przy kościele pw. św. Piotra i Pawła),
  • al. Romantyczna 1 (przy kościele pw. Najświętszego Sakramentu),
  • ul. Kosynierów Gdyńskich 61A (konwent Ojców Bonifratrów, od ul. Przedświt)

Lodówki, w których można zostawić jedzenie dla potrzebujących znajdziemy również w innych miastach województwa łódzkiego:

  • w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Słowackiego 149 (przy piekarni Gredka),
  • w Aleksandrowie Łódzkim, ul. Piotrkowska 4/6 (przy Ośrodku Pomocy Społecznej),
  • w Zgierzu, pl. Jana Pawła II 11/13 (przy kościele farnym pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej),
  • w Tomaszowie Mazowieckim, ul. Niska 81 (parafia pw. św. Rodziny, przy budynkach klasztornych),
  • w Pabianicach, ul. Jana Pawła II 46 (przy Sanktuarium Świętego Maksymiliana Marii Kolbego).

Pamiętajmy - warto pomagać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki