Asseco Resovia lepsza w hicie od PGE Skry

pah
Tomasz Koprowski/skra.pl
Siatkarze Asseco Resovii Rzeszów pokonali w hitowym meczu PlusLigi PGE Skrę Bełchatów 3:1. To drugie zwycięstwo rzeszowian z PGE Skrą w tym sezonie.

Mecze Asseco Resovii i PGE Skry czasem decydowały o mistrzostwie Polski, czasem o grze w ścisłym finale Ligi Mistrzów, a czasem też o awansie do plusligowego półfinału. I choć sobotnie spotkanie o niczym jeszcze nie decydowało, to miało jednak ogromny ciężar gatunkowy. Głównie dla rzeszowian, którzy przegrali trzy ostatnie mecze, a w tabeli PlusLigi tracili do bełchatowskiej drużyny dwa punkty. Porażka mogła oznaczać dla Asseco Resovii właściwie stratę szans na pierwsze lub drugie miejsce przed fazą play-off.

Oba zespoły rozpoczęły mecz bardzo nerwowo, na potęgę psuły zagrywki, przez co punkty najczęściej zdobywano z błędów rywali. Pierwsi opanowali się rzeszowianie, którzy po ataku Gavina Schmitta prowadzili 7:4, ale nie na długo, bo już w połowie seta bełchatowianie wyszli na prowadzenie, gdy asa serwisowego w pole gospodarzy posłał Artur Szalpuk. Rzeszowianie szybko stracili jeszcze kilka punktów i nie byli już w stanie dogonić PGE Skry.

Ale w drugiej partii zespół trenera Andrzeja Kowala pokazał charakter. Bo choć rozpoczął od prowadzenia 3:0, a później – głównie przez swoje błędy – przegrywał 16:19 to jednak potrafił zwyciężyć i doprowadzić do wyrównania. Duża w tym zasługa byłego środkowego PGE Skry Marcina Możdżonka, który w trakcie seta zmienił Bartłomieja Lemańskiego, a przy stanie 17:19 posłał asa. Ostatni raz PGE Skra wygrywała 22:21, po czym do końca partii nie zdobyła już ani jednego punktu. Bełchatowianie mieli kilka problemów, których największym był fakt, że akcji nie kończył Mariusz Wlazły, który wielokrotnie pokazywał, że jest w stanie wygrywać mecze w pojedynkę. Po dwóch partiach atakujący bełchatowskiej drużyny miał skończone zaledwie cztery z trzynastu ataków. Nie potrafił też dać drużynie pomocy zagrywką.

Trzeci set – w tej sytuacji niezwykle ważny dla losów meczu – miał przebieg identyczny, jak drugi, tylko był jeszcze bardziej emocjonujący. Znów Asseco Resovia zaczęła od kilku punktów przewagi, które szybko straciła, a później prowadzenie przechodziło z rąk do rąk. W końcówce trener PGE Skry Philippe Blain po raz pierwszy w tym meczu zdecydował się na wprowadzenie Bartosza Kurka, ale nie za Wlazłego, a na podwyższenie bloku. Wydawało się, że może to być ruch genialny, gdy przy remisie po 23 Kurek świetnie podbił piłkę w obronie, a atak skończył Wlazły. To była jedna z dwóch piłek setowych w tej partii dla bełchatowian, ale obu nie wykorzystali. Tymczasem gospodarze przy czwartej okazji wygrania seta się nie pomylili i objęli prowadzenie 2:1. Wielka w tym zasługa doskonale grającego atakującego Resovii Gavina Schmitta, ale również bardzo mocnej parze przyjmujących – Thibaulte Rossarda i Johna Gordona Perrina.

W czwartej – ostatniej – partii tego meczu Blain już na samym początku musiał brać czas, gdy Schmitt ustrzelił zagrywką Roberta Milczarka. Niewiele to jednak pomogło, bo w kolejnej akcji w ataku pomylił się Artur Szalpuk, a napędzana dopingiem publiczności Asseco Resovia nie zamierzała się zatrzymywać. Druga przysługująca Blainowi przerwa została wykorzystana już przy stanie 9:3. Tego wieczoru PGE Skra nie była jednak w stanie zdziałać wiele w hali Podpromie.

Zwycięstwo sprawiło, że Asseco Resovia znów wyprzedziła PGE Skrę w tabeli PlusLigi i ma obecnie punkt przewagi. Ponieważ ZAKSA Kędzierzyn-Koźle bezpiecznie i pewnie zmierza ku wygraniu fazy zasadniczej jest bardzo prawdopodobne, że kolejne starcia PGE Skry i Asseco Resovii zobaczymy w ligowym półfinale.

Asseco Resovia Rzeszów – PGE Skra Bełchatów 3:1 (20:25, 25:22, 30:28, 25:17)