Barcelona i cała reszta, czyli gra do ostatniego gwizdka

Filip Bares

Sportowy24

Aktualizacja:

Sportowy24

30.07.2013. gdansk nz barca... mecz fc barcelona  vs lechia gdansk na pge arena gdansk fot. tomasz bolt / polskapresse ..dziennik baltycki

30.07.2013. gdansk nz barca... mecz fc barcelona vs lechia gdansk na pge arena gdansk fot. tomasz bolt / polskapresse ..dziennik baltycki ©Tomasz Bolt/Polskapresse

Wielki powrót Barcelony to tylko jeden z przykładów, jak piękny może być sport. Nic nie przynosi kibicom większych emocji niż odwrócenie losów meczu przez przegrywającą drużynę. Ta złota jedenastka zrobiła to w historyczny sposób.

1. New England Patriots - Atlanta Falcons 34:28, Super Bowl 51.

W historii Super Bowl żadna drużyna nie odrobiła większej straty niż 10 punktów. W pierwszą niedzielę lutego New England Patriots, prowadzeni przez legendarnego rozgrywającego Toma Brady’ego, odrobili 25-punktową stratę i doprowadzili do pierwszej dogrywki w historii Super Bowl, w której pokonali Atlantę Falcons. W trzeciej kwarcie, przegrywając 3:28, Pats mieli zaledwie 0,2 procenta szansy na wygranie meczu.

2. FC Barcelona - Paris Saint Germain (6:5 w dwumeczu)

W pierwszym spotkaniu w Paryżu Barcelona nie istniała. Piłkarze Luisa Enrique zasłużenie przegrali aż 0:4. Ekipa PSG miała pojechać do Barcelony na wycieczkę, mając w kieszeni pewny awans. Wczoraj na Camp Nou stał się cud. Można mówić, że sędzia ciągnął za uszy Dumę Katalonii, ale wbić mistrzom Francji aż sześć goli to wielki wyczyn. Do tej historii mogłoby nie dojść, gdyby "setki" wykorzystali Edison Cavani i Angel Di Maria. Wczorajsze zwycięstwo 6:1 było najbardziej spektakularnym w najnowszej historii Barcelony.

3. Liverpool - AC Milan 3:3 (3:2 w karnych), finał Ligi Mistrzów 2005 r.

Włosi wypunktowali podopiecznych Rafy Beniteza w pierwszej połowie spotkania, obejmując prowadzenie 3:0. Liverpool miał przed sobą najlepszą drużynę w Europie z trzybramkową stratą i gdyby nie ich kapitan Steven Gerrard pewnie by przegrali. Dogrywka i rzuty karne należały do polskiego bramkarza Jerzego Dudka, który zaliczył nieprawdopodobną paradę po dobitce Andrija Szewczenki w 117. minucie i obronił dwa karne.

4. Boston Red Sox - New York Yankees 4:3, półfinał ligi baseballa 2004 r.

Największa rywalizacja w historii baseballa była jednostronna przez 86 lat. Red Sox nie byli stanie wygrać choćby jednego tytułu mistrzowskiego, gdy Yan-kees zdobyli w tym okresie aż 26. W półfinale ligi w 2004 roku przegrywali 0:3 w serii do czterech zwycięstw z odwiecznym rywalem. Następne cztery dni odmieniły wszystko w historii klubu i mieszkańców Bostonu. Red Sox wygrali mecze 4 i 5 po dogrywce na własnym stadionie, a następnie wygrali dwa kolejne w Nowym Jorku i stali się pierwszą drużyną w historii baseballa, która odrobiła taką stratę.

5. Drużyna Oracle USA - Drużyna Emirates Nowej Zelandii 9:8, Puchar Ameryki 2013 r.

W wyścigu żeglarskim do 9. zwycięstw zespół Emirates Nowej Zelandii objął prowadznie 8:1 w finale najbardziej prestiżowych zawodów, Pucharu Ameryki. W 10. starciu zespół Nowej Zelandii zdecydowanie prowadził, ale błąd tuż przed metą, kiedy to prawie wyrócili łódkę, kosztował ich zwycięstwo. Przy stanie 2:8 Amerykanie zmienili swoją taktykę płynięcia i łącznie wygrali osiem wyścigów z rzędu, zwyciężając ostatecznie 9:8.

6. Philadelphia Flyers - Boston Bruins 4:3, ćwierćfinał NHL 2010

Hokeiści Flyers przegrywali 0:3 w serii do czterech zwycięstw z Bruins. Philadelphia odrobiła straty, a w decydującym meczu znów sprawiła swoim kibicom horror. Flyers przegrywali 0:3 i też odrobili tą stratę, by awansować do kolejnej rundy.

7. Cleveland Cavaliers - Golden State Warriors 4:3, finały NBA 2016 r.

Najlepsza w historii drużyna sezonu regularnego Golden State Warriors zmierzała po drugi z rzędu tytuł NBA. Podopieczni Steve’a Kerra byli pewni swego, prowadząc 3:1 i mając potencjalnie piąty i siódmy mecz na własnym parkiecie. Żadna drużyna w historii finałów nie wygrała, przegrywając 1:3, ale zawsze musi być ten pierwszy raz. Zawieszenie Draymonda Greena na jeden mecz, urazy Andre Iguadoli i Andrew Boguta oraz fantastyczne występy LeBrona Jamesa i Kyriego Irvinga dały miastu Cleveland pierwszy mistrzowski tytuł w sporcie od 1962 r.

8. Manchester City - Queens Park 3:2, Premier League 2011 r.

Przed ostatnią kolejką Premier League The Citizens i Manchester United mieli tyle samo punktów w tabeli, ale podopieczni Roberto Manciniego mieli lepszy bilans bramek. Zwycięstwo z QPR wystarczyłoby do wygrania ligi. W 90 minucie wyglądało na to, że City straci wszystko, przegrywając 1:2, ale bramki Edina Dżeko i Sergio Aguero w doliczonym czasie gry dały The Citizens pierwszy tytuł od 1968 roku.

9. Szwecja - Finlandia 6:5, ćwierćfinał MŚ 2003 r.

Starcie dwóch odwiecznych hokejowych rywali nie mogło być bardziej emocjonujące. Podczas mistrzostw świata w 2003 roku Szwedzi przegrywali już 1:5 po pierwszej tercji z Finlandią. Na pięć minut przed końcem objęli jednak prowadznie i sensacyjnie pokonali rywali 6:5.

10. Widzew Łódź - Legia Warszawa 3:2, 1997 r.

Legioniści mieli mistrzowski tytuł w sezonie 1996/97 na wyciągnięcie ręki. Prowadzili w 88. minucie na własnym boisku 2:0 z Widzewem, który w przypadku porażki spadłby na drugie miejsce w tabeli. Łodzianie jednak zagrali najlepsze 5 minut w historii polskiej piłki, strzelając trzy bramki w końcówce i zapewniając sobie mistrzostwo kraju.

11. Manchester United - Bayern Monachium 2:1, finał Ligi Mistrzów 1999 r.

Jeszcze w 90. minucie spotkania monachijczycy prowadzili z Czerwonymi Diabłami. W doliczonym czasie gry dwa rzuty rożne przyniosły bramki Teddy’ego Sheringhama i Ole Gunnara Solskjaera i trofeum dla United.