ZAKSA krok od mistrzostwa Polski [ZDJĘCIA]

Pawel Hochstim
Siatkarze ZAKSY Kędzierzyn-Koźle pokonali w Łodzi PGE Skrę Bełchatów 3:0 i są o krok od obrony tytułu mistrza Polski. Kędzierzynianie w niedzielnym rewanżu potrzebują wygrać dwa sety, by cieszyć się z kolejnego tytułu.

– To nie będzie taki mecz, jak z Resovią, jesteśmy tego pewni, że takie spotkanie się nie powtórzy – mówił przed pierwszym finałowym starciem Bartosz Kurek. W spotkaniu półfinałowym z rzeszowianami bełchatowianom wychodziło wszystko, a rywalom – nic. To była deklasacja, ale w środę do Atlas Areny przyjechał zespół lepszy, dojrzalszy, z lepszym trenerem.

Wielkim atutem w tamtym meczu PGESkry była zagrywka, a właściwie brak zagrywki u rywali. Kędzierzynianie nie przestraszyli się pełnej Atlas Areny, na zagrywce grali tak, jakby w tej hali codziennie trenowali. I mieli nieprawdopodobnie skutecznego atakującego. Jeśli ZAKSA w niedzielę będzie cieszyła się ze złotego medalu, to w głównej mierze będzie to zawdzięczać Dawidowi Konarskiemu.
Już w pierwszym secie, który zaczął się fantastycznie dla PGE Skry, bo od prowadzenia 4:1, Konarski dał popis swoich umiejętności. W zaciętej partii, która kończyła się na przewagi, „Konar” zdobył aż jedenaście punktów. Kibicom PGE Skry, zwłaszcza tym starszym, musiał przypomnieć się finał z 2012 roku, gdy bełchatowianie przegrali właściwie z samym Georgiem Grozerem z Asseco Resovii. Konarski zdobył cztery ostatnie punkty w pierwszym secie – blokiem, zagrywką i atakiem.

Atakujący ZAKSY miał jednak duże wsparcie. Z przebiegiem gry rysowała się bowiem przewaga kędzierzynian na innych pozycjach. Gdy w drugim secie znów Konarski zablokował Mariusza Wlazłego, trener Philippe Blain zmienił rozgrywającego. Nicolasa Uriarte zastąpił Mariusz Janusz i bełchatowianie zaczęli prowadzić bardziej wyrównaną grę. Ale, gdy przyszło co do czego, to Konarski znów kończył akcję za akcję i ZAKSAbez większych problemów wygrała drugiego seta.

Sytuacja zrobiła się ekstremalnie trudna, gdy po czterech pierwszych piłkach Blain musiał brać czas, bo na świetlnej tablicy był wynik 4:0 dla ZAKSY. Przed trzecim setem francuski trener wrócił do wyjściowego składu, z Uriarte i Karolem Kłosem, którego w drugiej partii zmienił Jurij Gladyr. Efekt na początku był jednak mizerny, bo ZAKSAwygrywała 3:8, ale kilka udanych akcji, zwłaszcza w bloku, dały drugie życie PGESkrze. Bełchatowianie zdobyli cztery punkty z rzędu i wrócili do gry, ale chwilę później znów stracili w głupi sposób dwa punkty.

O zwycięstwie PGE Skry nie było mowy – bełchatowianie mieli za wiele słabych punktów, a ZAKSAza dużo mocnych. Jeśli nie zmieni się to do niedzieli, to mistrza Polski możemy poznać nawet po pierwszych dwóch setach rewanżu. Ale bełchatowski zespół w półfinale pokazał, że potrafi grać znacznie lepiej. By sięgnąć po mistrzostwo Polski musi jednak zagrać najlepiej, jak tylko to potrafi. W środę Blain wypróbował wszystkich graczy z wyjątkiem kontuzjowanego Michała Winiarskiego, którego w piękny sposób pożegnali kibice w Atlas Arenie. Właściwie żaden z nich nie zagrał tak, jak umie.

PGE Skra Bełchatów – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3 (25:27, 21:25, 19:25)