Bez kibiców Widzewa już by nie było

  Bez kibiców Widzewa już by nie było

  Paulina Szczerkowska

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Ostatni mecz na starym stadionie odbył się 22 listopada 2014 r. Widzew zremisował z GKS Katowice, zespołem ze środka tabeli 1. ligi. Gola dla Widzewa

  Ostatni mecz na starym stadionie odbył się 22 listopada 2014 r. Widzew zremisował z GKS Katowice, zespołem ze środka tabeli 1. ligi. Gola dla Widzewa zdobył w 46. minucie Damian Warchoł. ©Paweł Łacheta

  Z nimi Widzew nie zginie!Kibice stoją murem za Widzewem. Kiedy klub się odradzał, pomogli finansowo, a teraz kupili ponad 15 tys. karnetów na wiosenne mecze. Fani od początku aktywnie zaangażowali się w odbudowę klubu
  Ostatni mecz na starym stadionie odbył się 22 listopada 2014 r. Widzew zremisował z GKS Katowice, zespołem ze środka tabeli 1. ligi. Gola dla Widzewa

  Ostatni mecz na starym stadionie odbył się 22 listopada 2014 r. Widzew zremisował z GKS Katowice, zespołem ze środka tabeli 1. ligi. Gola dla Widzewa zdobył w 46. minucie Damian Warchoł. ©Paweł Łacheta

  Czerwiec 2015 roku był dla kibiców Widzewa jednym z najczarniejszych momentów w historii klubu. Piłkarze sportowo spadli do II ligi, ale na grę w tej klasie rozgrywkowej nie otrzymali licencji. To oznaczało koniec ery Sylwestra Cacka w Widzewie.

  Odbudową zajęli się lokalni przedsiębiorcy, którzy przy okazji są także wiernymi kibicami Widzewa. W fanach klubu zaświeciła się iskierka nadziei. Wciąż brakowało jednak odpowiedniej infrastruktury sportowej.

  - Brak nowoczesnego stadionu był jedną z przyczyn kłopotów Widzewa. Kiedy inne miasta inwestowały w infrastrukturę sportową, Łódź uznała taką inwestycję za zbędną. Dzięki determinacji kibiców i wsparciu wielu ważnych osób udało się wymusić na władzach Łodzi budowę stadionu na Widzewie - tłumaczy Rafał Markwant, łódzki radny, a przy okazji członek kibicowskiego stowarzyszenia OSK „Tylko Widzew”. - Już dzisiaj widać, że była to trafna decyzja. Pobiliśmy rekord Polski w sprzedaży karnetów, a patrząc na zainteresowanie mieszkańców zbliżającym się meczem otwarcia, jestem pewien, że tylko ograniczona pojemność nowego stadionu nie pozwoliła osiągnąć nam liczby 20 tys. sprzedanych karnetów.

  Rekord, o którym usłyszał świat

  Takiego wyniku nie spodziewali się nawet najwięksi optymiści. Widzewiacy na wiosenne mecze swojego klubu kupili bowiem ponad 15 300 karnetów. Wynik byłby pewnie jeszcze lepszy, ale działacze w pewnym momencie musieli zablokować możliwość sprzedaży stałych wejściówek. Gdyby tego nie zrobili, to na stadionie nie zmieściliby się zaproszeni na otwarcie goście!

  Wynik i tak zrobił jednak wrażenie na polskich i światowych mediach. O rekordowej sprzedaży karnetów napisał m.in. niemiecki magazyn sportowy „Kicker”. Dziennikarz zza naszej zachodniej granicy wspomniał między innymi o tym, że w ostatnich latach były mistrz radził sobie gorzej w rozgrywkach ligowych, ale wszystko jest na dobrej drodze, żeby odbudować dawną potęgę klubu. Również dlatego, że od tej rundy zespół będzie grał na nowym stadionie. O sprzedażowym sukcesie łodzian napisały również media z Danii, Rosji czy Wielkiej Brytanii.

  - Byliśmy pewni, że na meczu otwarcia będzie komplet, ale liczba sprzedanych karnetów trochę nas zaskoczyła. To przecież tylko III liga. 4-5 tys. karnetów to wynik, który w naszych planach uznawaliśmy za bardzo dobry - cieszy się Rafał Markwant.

  Łodzianie pod względem liczby sprzedanych karnetów pokonali m.in. włoską Parmę, która przeszła podobną drogę do Widzewa. Klub z Italii także zbankrutował i musiał zacząć swoją nową drogę od Serie D. W trudnych chwilach nie opuścili go jednak kibice i na sezon po spadku zakupili około 9 tys. karnetów.

  Udało się pobić także rekord Polski należący do fanów Lecha Poznań, którzy w sezonie 2011/2012 kupili 15.056 karnetów. Trzeba jednak pamiętać, że „Kolejorz” sprzedawał karnety na mecze ekstraklasy, zaś Widzew występuje teraz trzy klasy niżej.

  Nie ma wątpliwości, że mecz otwarcia obejrzy komplet kibiców. A co z następnymi spotkaniami w rundzie wiosennej?

  - Wierzymy, że frekwencja na kolejnych meczach będzie równie wysoka. Musimy jednak pamiętać, że karnety kupiło wiele osób spoza Łodzi, w tym spora grupa naszych kibiców z zagranicy. Mało prawdopodobne żeby mogli przyjeżdżać na każdy mecz. Dlatego wprowadzimy możliwość zwalniania miejsc, jeśli ktoś w danym dniu nie będzie obecny. Jego krzesełko zajmie kibic z biletem. Wierzę, że chętnych nie zabraknie. Podczas zwiedzania nasz stadion odwiedziło przecież kilkanaście tysięcy osób, a wycieczki szkolne liczyły kolejne sześć tysięcy. To nasi potencjalni nowi kibice. Liczę również, że ci, którzy dzisiaj przypomnieli sobie o Widzewie i walczą o zaproszenia na strefę VIP, odwiedzą Widzew nie tylko na meczu otwarcia - tłumaczy Rafał Markwant.

  Fundowane dla młodych kibiców

  Wśród ponad 15 tys. sprzedanych karnetów są także wejściówki fundowane - kupione przez kibiców dla najmłodszych fanów drużyny. 10 fundowanych karnetów kupił np. prezes PZPN i były zawodnik Widzewa, Zbigniew Boniek.

  - Karnety fundowane to kolejna forma wsparcia ze strony kibiców. Z jednej strony kupujący te karnety dołożyli cegiełkę do budżetu, z drugiej dali szansę odwiedzenia meczów Widzewa dzieciom i młodzieży do lat 16, których nie stać na kupno biletu - tłumaczy Markwant. - Listy dzieciaków przesyłają widzewskie fankluby i osiedla. Zainteresowanie jest ogromne. Już dzisiaj moglibyśmy wpuścić na tych zasadach ponad 1,5 tysiąca młodych fanów.

  Rekordy popularności biło także zwiedzanie stadionu. W czasie dni otwartych nowy obiekt odwiedziło kilkanaście tysięcy osób.

  - Reakcje ludzi były niesamowite. Tym, którzy od zawsze byli wiernymi kibicami kręciła się łza w oku, a ci, którzy po raz pierwszy byli na prawdziwym stadionie, otwierali usta z zachwytu. Najmilej patrzyło się na reakcje dzieciaków, które odwiedzały stadion w ramach szkolnych wycieczek. Uśmiechnięte buzie, widzewskie okrzyki, obietnice że wrócą na Widzew z rodzicami. W tym miejscu chciałbym serdecznie podziękować dyrekcjom szkół i nauczycielom, że nas odwiedzili, mimo urzędniczych prób zniechęcania ich do wizyty na stadionie, poprzez obowiązek podpisu oświadczenia, że wejście na murawę grozi 10-tysięczną karą - mówi Rafał Markwant.

  W czasie zwiedzania można było zobaczyć szatnie, salę odnowy biologicznej czy salę rozgrzewkową, zrobić sobie zdjęcie z napisem „Kocham Widzew”, a także kupić widzewskie pamiątki.

  WOWP pomaga młodym piłkarzom

  Wielka Orkiestra Widzewskiej Pomocy (WOWP) powstała jeszcze w 2013 roku, żeby wspomóc podupadający Widzew. Przez pierwsze dwa lata nie działała jednak zbyt aktywnie, ponieważ współpraca z poprzednim właścicielem klubu średnio się układała. W lipcu 2015 cel stał się jednak jasny. Mowa oczywiście o odbudowie Widzewa.

  - Nie byłoby dzisiaj Widzewa bez jego wiernych kibiców. Na szczęście ludzie, którzy doprowadzili swoimi działaniami do upadku klubu nie zdołali zniszczyć widzewskiego charakteru w jego kibicach. W 2015 r. w odbudowę zaangażowały się setki osób. Jedną z form pomocy są darowizny na wsparcie klubu. To pomysł Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kibiców „Tylko Widzew”. Utworzone zostało specjalne konto, na które można dokonywać wpłat. Osoby stale wpłacające tworzą „Klub 1910” - tłumaczy Rafał Markwant.

  Suma wpłat na koncie stowarzyszenia wynosi prawie 345 tys. zł! Na co zostały spożytkowane pieniądze?

  - Uznano, że priorytetem jest teraz wsparcie widzewskiej młodzieży więc głównie na ten cel wydawane pieniądze. Jeśli Widzew będzie potrzebował wsparcia finansowego w innych obszarach, to cel zostanie zmieniony - mówi Markwant. - Środki wydawane są w sposób transparentny. O każdej wypłacie z konta Stowarzyszenie informuje kibiców.

  Oprócz regularnych wpłat pojawiają się także spontaniczne akcje, jak np. licytacja świątecznego piernika, który został wylicytowany przez jednego z kibiców za 11910 zł, a warto dodać, że cena wywoławcza świątecznego ciastka wynosiła 19 zł i 10 gr.

  W dzisiejszą ceremonię otwarcia również zaangażowani byli kibice.

  - Wydaje się, że organizacja jest dopięta na ostatni guzik, ale życie wszystko zweryfikuje. Mecz otwarcia jest przecież tak naprawdę pierwszą okazją do sprawdzenia funkcjonalności i skuteczności wszystkich stadionowych rozwiązań i systemów. Dla Klubu jest to olbrzymie wyzwanie organizacyjne i logistyczne. Dlatego apelujemy do kibiców o wcześniejsze przybycie na stadion, żeby każdy zdążył spokojnie wejść i zająć swoje miejsce. Jeśli kibice nam pomogą, wszystko musi się dzisiaj udać - podsumowuje Rafał Markwant.

  Przegląd najważniejszych wydarzeń tygodnia w Łódzkiem

  Czytaj także

   Komentarze (7)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Żal tyłek ściska

   Czaro (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Z politowaniem patrze na komentarze, z których aż wylewa się zazdrość koleżanek "zza miedzy". Wypłaczcie się wspólnie na swoich trybunach - dużo ich do wyboru nie macie; a później wróćcie i...rozwiń całość

   Z politowaniem patrze na komentarze, z których aż wylewa się zazdrość koleżanek "zza miedzy". Wypłaczcie się wspólnie na swoich trybunach - dużo ich do wyboru nie macie; a później wróćcie i pogratulujcie odbudowy Wielkiego Widzewa.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   SIÓDMA WODA PO KISIELU

   loża szyderców (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 15

   GRAJEK PAWELEC BONIEK SZYMAŃSKI CACEK OSTATNIE 20 LAT TO 50 MILIONÓW DŁUGU...KORUPCJA HANDEL PUNKTAMI LICENCJA WBREW PRZEPISOM PZPN DWUKROTNA LIKWIDACJA KLUBU A TEN NOAWY TWÓR SRTS 2015 TO MARNA...rozwiń całość

   GRAJEK PAWELEC BONIEK SZYMAŃSKI CACEK OSTATNIE 20 LAT TO 50 MILIONÓW DŁUGU...KORUPCJA HANDEL PUNKTAMI LICENCJA WBREW PRZEPISOM PZPN DWUKROTNA LIKWIDACJA KLUBU A TEN NOAWY TWÓR SRTS 2015 TO MARNA IMITACJA !zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ełkaes upadał już kilka razy

   ostatni raz ełkaes upadł w 2013 roku (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   jasne,a ełkaes oddał pieniążki(miliony złotych naszych podatników)" za 2009 kiedy radni miasta powoływali nowy twór ełkaesu
   http://sport.tvn24.pl/archiwum,133/radni-dali-milion-dla-lks,80454.html...rozwiń całość

   jasne,a ełkaes oddał pieniążki(miliony złotych naszych podatników)" za 2009 kiedy radni miasta powoływali nowy twór ełkaesu
   http://sport.tvn24.pl/archiwum,133/radni-dali-milion-dla-lks,80454.html
   a w 2013 z nowu reaktywacja ełkaseu-
   http://www.lodz.sport.pl/sport-lodz/1,117109,13767618,To_juz_pewne__Akademia_Pilkarska_LKS_i_SK_LKS_przystapia.html
   tutaj sprytne przepoczwarzenie się Akademii Piłkarskiej w Ł.K.S.-zmiana nazwy podmiotu:
   http://www.imsig.pl/pozycja/2013/231/KRS/292575,Ł.K.S_ŁÓDŹ.
   Dlaczego ełkaes upadał-na pewno dobrze prosperował i przynosił zyski.
   Kto spłaci milionowe zobowiązania Goszczyńskiego i jego następców?
   Drodzy kibice ełkaesu-mowa o korupcji?
   Ciekawe dlaczego ikonę ełkaesu Tomasza Cebulę ruszyło sumienie i spowiadał się w prasie o kupowaniu meczów w mistrzowskim dla klubu z alei Unii 2?
   Cebula: ŁKS kupował mecze! - 90minut
   Tomasz Cebula: - Za szybko wpadłem w samozachwyt, a tak ... - Weszło!
   Ot właśnie nasz ełkaes,do boju ełksa.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zazdrość

   aj waj (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

   Czyżby "kibic" ełkaesu, który aż kipi z zazdrości? Mam nadzieje że nie bo prawdziwy kibic z drużyny rywalizującej potrafi okazać szacunek lokalnemu rywalowi.

   Załóż rurki niech jajca się ściskają i...rozwiń całość

   Czyżby "kibic" ełkaesu, który aż kipi z zazdrości? Mam nadzieje że nie bo prawdziwy kibic z drużyny rywalizującej potrafi okazać szacunek lokalnemu rywalowi.

   Załóż rurki niech jajca się ściskają i do przodu lewaku marsz.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kupa gówna

   wielki dzwon (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 7

   ten co cię zrobił to marna imitacja lub gorzej bo to zaspermione żżżżżżżżydzisko

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wyyyyyyjjjjj zydzie

   Widzew Szostki (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 7

   Pozdrowienia dla wszystkich Widzewiakow

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Boli

   Cię (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 4

   Garbatonosy karaluchu...

   III liga, grupa 1

   LP drużyna mecze punkty bramki
   1. Widzew Łódź 11 26 24-6
   2. Sokół Aleksandrów Łódzki 10 25 18-5
   3. Lechia Tomaszów Mazowiecki 10 23 18-10
   4. Finishparkiet Drwęca Nowe Miasto Lubawskie 11 20 19-18
   5. Huragan Morąg 11 20 17-12
   6. Ursus Warszawa 10 18 12-12
   7. Polonia Warszawa 11 17 17-9
   8. Victoria Sulejówek 11 17 22-19
   9. Legia II Warszawa 10 16 23-12
   10. Świt Nowy Dwór Mazowiecki 11 16 24-22
   11. Pelikan Łowicz 11 15 27-25
   12. Sokół Ostróda 11 14 16-17
   13. MKS Ełk 11 13 11-13
   14. ŁKS 1926 Łomża 11 13 10-16
   15. Olimpia Zambrów 11 12 11-18
   16. Warta Sieradz 11 11 16-18
   17. Tur Bielsk Podlaski 11 3 4-39
   18. GKS Wikielec 11 1 8-25

   Sport z kraju i ze świata

   Zobacz więcej na Sportowy24.pl