Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Siatkarski arcymistrz z Wielunia. Wspaniała kariera Mariusza Wlazłego [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Finałowy mecz sezonu 2017/2018 z ZAKSĄ Kędzierzyn Koźle
Finałowy mecz sezonu 2017/2018 z ZAKSĄ Kędzierzyn Koźle Mirosław Szozda
Mariusz Wlazły zdobył dziewiąte mistrzostwo Polski w barwach PGE Skry Bełchatów. Prezentujemy zdjęcia z różnych okresów jego wspaniałej przygody z siatkówką, od samych początków w Szkole Podstawowej nr 2 w Wieluniu

PGE Skra Bełchatów wywalczyła dziewiąte mistrzostwo Polski, pokonując obrońcę tytułu ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle. Poprzednie trofea zdobywała w latach 2005-2011 oraz 2014. Po wszystkie mistrzostwa klub z Bełchatowa sięgał z Mariuszem Wlazłym w składzie. Sukcesy klubowe, reprezentacyjne i indywidualne atakującego z Wielunia trudno zliczyć. Nikt chyba nie ma wątpliwości, że to najwybitniejszy sportowiec, jakiego wydała na świat ziemia wieluńska. Podsumowujemy dotychczasową karierę sportową Wlazłego. W galerii prezentujemy zdjęcia z różnych okresów jego wspaniałej przygody z siatkówką, od samych początków w Szkole Podstawowej nr 2 w Wieluniu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Mariusz Wlazły pokazał swoje trofea [Zdjęcia]

Mariusz Wlazły urodził się 4 sierpnia 1983 r. w Wieluniu. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 2, a następnie do Zespołu Szkół Budowlanych. Jego pierwszym trenerem siatkarskim był Leszek Pałyga. W latach 1996-2000 „Szampon” reprezentował barwy Wieluńskiego Klubu Sportowego. Już grając w Wieluniu, odnosił znaczące sukcesy. M.in. w 1998 r. zdobył V miejsce w Polsce w kategorii młodzików.

Z WKS Wieluń Mariusz Wlazły przeniósł się do SPS Zduńska Wola. W 2003 r. rozpoczął wielką sportową przygodę ze Skrą Bełchatów, która trwa nieprzerwanie do dziś. Od sezonu 2008/2009 Wlazły jest kapitanem Skry. W barwach tego klubu, oprócz dziewięciu mistrzostw Polski, zdobył również dwa wicemistrzostwa Polski i dwa razy stawał na trzecim stopniu podium Plusligi. Ponadto wielokrotnie wygrywał Puchar i Superpuchar Polski. Ma też na koncie medale Ligi Mistrzów i Klubowych Mistrzostw Świata.

W biało-czerwonych barwach

Z reprezentacją Polski Mariusz Wlazły w 2014 r. sięgnął po mistrzostwo świata. Siatkarski mundial w Polsce był dla Mariusza Wlazłego pierwszą dużą imprezą w narodowych barwach od 2010 roku. Atakujący z Wielunia wrócił do kadry, gdy funkcję selekcjonera objął Stephane Antiga. I był to wielki come back. Popularny „Szampon” był w znakomitej formie i w dużej mierze to dzięki niemu Polska zdobyła po 40 latach tytuł najlepszej drużyny globu.

Po mundialu w polskich halach siatkarski mistrz z Wielunia poinformował, że definitywnie kończy swoją karierę w reprezentacji. - Decyzję o tym, że ostatni mecz mistrzostw świata będzie dla mnie też ostatnim spotkaniem w karierze reprezentacyjnej podjąłem w dniu, w którym się zdecydowałem wrócić do kadry – mówi wtedy Wlazły. - Cieszę się, że to się tak pięknie potoczyło, że mogę odejść ze złotym medalem zawieszonym na szyi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Prof. Tadeusz Olejnik i Mariusz Wlazły zostali honorowymi obywatelami Wielunia[Zdjęcia]

Złoto wywalczone w katowickim Spodku było kolejnym jego medalem mistrzostw świata w narodowych barwach. W 2006 r. wielunianin zdobył w Japonii z reprezentacją Polski srebrny medal. Jeszcze wcześniej, w 2003 roku, Wlazły został mistrzem świata juniorów, razem z innym utalentowanym wielunianinem Marcinem Krysiem.

Sukcesy indywidualne

Lista osiągnięć indywidualnych Wlazłego w barwach Skry i reprezentacji Polski może przyprawić o zawrót głowy. Po zdobyciu mistrzostwa świata w 2014 r. został wybrany najbardziej wartościowym zawodnikiem (MVP) oraz najlepszym atakującym całego mundialu. Kilka miesięcy później przyznano mu tytuł najlepszego sportowca 2014 roku na świecie w plebiscycie SportAccord. W 2006 r. był w trójce najlepszych siatkarzy mistrzostw świata w Japonii. Jako zawodnik Skry wielokrotnie odbierał nagrody dla MVP, najlepszego atakującego lub punktującego zarówno w rozgrywkach krajowych, jak i w Lidze Mistrzów. Zdobywał również laury w prestiżowych plebiscytach. Wystawa trofeów Mariusz Wlazłego była prezentowana w 2015 r. w Wieluniu.

Mariusz Wlazły został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Władze samorządowe rodzinnego miasta przyznały mu Honorowe Obywatelstwo Wielunia, natomiast władze powiatu tytuł Zasłużony dla Ziemi Wieluńskiej.

Nie tylko siatkówka zawodowa

Mariusz Wlazły założył fundację własnego imienia, która za cel postawiła sobie popularyzację siatkówki. W Wieluniu i okolicy organizowano turnieje dla dzieci i młodzieży z udziałem siatkarskiego mistrza. Wlazły bierze też czynny udział w akcjach społeczno-charytatywnych, współpracując z innymi fundacjami.

ZOBACZ:IV Turniej Fundacji Mariusza Wlazłego [ZDJĘCIA]

W 2006 r. zawodnik Skry poślubił Paulinę Drewicz, również siatkarkę. Państwo Wlazły mają dwóch synów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki