Pogoda i publiczność dopisały podczas pierwszego dnia Krajowego Święta Truskawki w Buczku. Drugiego dnia nawet deszcz nie powstrzymał miłośników truskawki przed przybyciem do Buczku.

W imieniu organizatorów wszystkich, który dotarli w sobotę do Buczku powitali wójt gminy Bronisław Węglewski oraz przewodniczący Rady Gminy Buczek Andrzej Zieliński. Podczas uroczystego otwarcia imprezy ogłoszono, kto w tym roku otrzymał przyznane przez Radę Gminy Buczek tytułu Honorowego Obywatela Gminy Buczek. W tym roku honorowymi obywatelami zostali: członek zarządu województwa łódzkiego Paweł Bejda oraz dowódca 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego gen. bryg. pil. Dariusz Malinowski.

Na scenie rozstrzygnięto też dwa truskawkowe konkursy: na najpiękniejsze i najbardziej pomysłowe ciasto truskawkowe oraz na najlepszą nalewkę truskawkową.

Laureatami zostali:

Konkurs na najpiękniejsze i najbardziej pomysłowe ciasto truskawkowe:
1. Jolanta Izydorczyk - Bachorzyn (ciasto nr 14) [patrz zdjęcia]
2. Irena Janicka - Sowińce (ciasto nr 2)
3. Jolanta Kowalczyk - Bachorzyn (ciasto nr 6)
4. Piekarnia Buczek (ciasto nr 26)
5. Jarosław Sawicki (ciasto nr 16).

Konkurs na najlepszą nalewkę truskawkową:
1. Beata Sobala - Żagliny
2. Paweł Jędrysiak - Wola Bachorska
2. Małgorzata Niedzielska - Buczek
2. Irena Janicka - Sowińce
2. Grażyna Badziak - Buczek.

Święto truskawki to obok truskawek także atrakcje dla najmłodszych, stoiska gastronomiczne, handlowe i promocyjne. Wśród rozlicznych atrakcji pierwszego dnia święta truskawki był m.in. mecz piłkarski GKS Orkan Buczek kontra Oldboye Buczek oraz oczywiście koncerty muzyczne.
Ogromnym powodzeniem cieszył się przygotowany w wielkim kotle jogurt truskawkowy, do którego każdy chętny mógł sobie dosypać sobie ziarna różnego rodzaju zbóż. W szczytowym momencie kolejka po ten smakołyk sięgała kilkudziesięciu metrów.

Podczas drugiego dnia I Krajowego Święta Truskawki w Buczku nie brakło też występów artystycznych. Na scenie prezentowały się kabarety, m.in. Sakreble oraz zespół Piękni i Młodzi. W programie są też Margaret i Pectus.

Źródło: Zduńska Wola Nasze Miasto