Polakom żyje się lepiej. Nadal jednak, wśród osób, którym najtrudniej związać koniec z końcem, są rolnicy, renciści oraz niepełnosprawni. Sprawdź także: Początek wakacji 2017. Uważaj, bo latem na wsi czeka wiele zagrożeń

Główny Urząd Statystyczny opublikował właśnie dane dotyczące ubóstwa. W 2016, województwami o najwyższej stopie ubóstwa były woj. warmińsko-mazurskie i podkarpackie oraz Lubelskie, Świętokrzyskie i Wielkopolskie. O najniższej - Lubuskie, Łódzkie, Dolnośląskie, Śląskie i Mazowieckie.

 

 

Jeśli porównamy zeszły rok do 2015, zasięg ubóstwa skrajnego w gospodarstwach domowych z minimum jednym dzieckiem obniżył się.

Mowa o procentowym spadku z ok. 9 proc. do ok. 6 proc. Sytuacja nie zmieniła się jednak, jeśli chodzi o rodziny bezdzietne (4 proc.). Według danych GUS, o 7 proc. zmalało ubóstwo w przypadku rodzin z minimum trójką dzieci.

 

Do spadku ubóstwa przyczyniły się:


  • wzrost wynagrodzeń

  • spadek bezrobocia

  • Rodzina 500+

 

Wspomniany rządowy program nie pomógł każdemu. Kto najczęściej borykał się z biedą? Tradycyjnie rolnicy, renciści, rodziny wielodzietne, gospodarstwa domowe osób posiadających wykształcenie co najwyżej gimnazjalne, niepełnosprawni.

 


Strefa AGRO także na Facebooku. Dołącz do nas

 

Zasięg ubóstwa skrajnego na wsi był dwuipółkrotnie wyższy niż w miastach. Różnica jest szczególnie wyraźna, gdy sytuację na wsi porównuje się z sytuacją w największych miastach (500 tys. lub więcej mieszkańców), czytamy w raporcie GUS.