Znamy prognozy dla wieprzowiny na najbliższe dwa lata. Sprawdźcie przewidywania Komisji Europejskiej. Polecamy też: Nasza wołowina na włoskich stołach - import i eksport

Zacznijmy od spożycia. Przeciętny mieszkaniec Unii zjadł w 2016 roku 40,1 kg wieprzowiny. Co to oznacza? Spadek spożycia o 2,6% w skali roku do 20,5 mln ton (o 1 kg mniej na mieszkańca UE). 

 

W zeszłym roku produkcja wieprzowiny wzrosła zaledwie o 0,2% do 23,3 mln ton. W 2016, ma spaść o 0,3% do 23,2 mln ton. Zeszłoroczny wynik był efektem wysokiego eksportu unijnej wieprzowiny do Chin oraz skoku cen. Na spadek produkcji wieprzowiny w UE mają wpłynąć redukcja pogłowia loch i niedobór prosiąt. 

 

 

Strefa AGRO także na Facebooku. Dołącz do nas!

 

W ubiegłym roku eksport mięsa wieprzowego (bez podrobów) z Unii wzrósł o 28% w skali roku. Mowa o rekordowym poziomie 2,8 mln ton, na który wpłynął głównie popyt ze strony Chin. Czego możemy się spodziewać w przyszłym roku? Według prognoz, zmniejszenia eksportu wieprzowiny z UE o 9% do 2,5 mln ton. Zainteresowanie ze strony Chin będzie bowiem mniejsze. 

 


Trudno przewidzieć obecnie, czy kolejne restrykcje handlowe Rosjan z sierpnia 2014 o charakterze politycznym, zostaną po 2017 zniesione. Obecne prognozy Komisji zakładają zatem utrzymanie w mocy obydwu rosyjskich restrykcji zarówno w 2017, jak i w 2018. Embargo nie obejmuje jednak wszystkich produktów wieprzowych (np. słoniny i tłuszczu) - czytamy w raporcie FAMMU/FAPA.

 

Źródło: FAMMU/FAPA na podst. Komisji Europejskiej, „Short Term Outlook for EU”