Tuje z gołym korzeniem są tańsze od tych oferowanych w pojemnikach. Takie rośliny możemy sadzić w ogrodzie przez cały sezon. Wczesna wiosna jest czasem w którym klienci w szkółkach spośród roślin ozdobnych najchętniej kupują rośliny iglaste. „Królem” od wielu lat jest żywotnik zachodni „Smaragd”. Jest to tuja najczęściej używana do obsadzania działek i tworzenia gęstych żywopłotów. Tak wielką popularność zyskała dzięki swoim wyjątkowo zwartym kolumnowym kształtom oraz niskim wymaganiom.


- Klienci  żartobliwie mówią, że jest to roślina typu „posadź i zapomnij” lecz oczywiście to nieprawda, ponieważ każda roślina wymaga pielęgnacji – wyjaś nia Tomasz Kołpak z Gospodarstwa Szkółkarskiego z Brzozowa.

 

Popularność tui szmaragdowej nie słabnie, mimo że można ją spotkać w niemal każdym ogrodzie i na większości tarasów. Zawdzięcza to pięknemu, jasnozielonemu odcieniowi igieł, utrzymującemu się przez cały rok.

Nie wymaga corocznego cięcia, charakteryzuje ją szybki wzrost, stożkowy pokrój. Jest ceniona nie tylko za swój piękny wygląd, ale też za niewielkie wymagania i małą podatność na  choroby i szkodniki.

 Ta wyjątkowo popularna odmiana jest idealna na żywopłoty ze względu na swoją mrozoodporność oraz prostą pielęgnację. Największym zainteresowaniem cieszą się tuje o wysokości od  100 do 120 cm, ich wyhodowanie zajmuje nam około 3-4 lata.


Wiosenny okres nasadzeń trwa od początku kwietnia do  końca maja. Jeśli rośliny trzeba przechowywać przez kilka dni, wystarczy starannie przysypać korzenie ziemią i zalać wodą. W okresie letnim rośliny należy kupować tylko i wyłącznie hodowane bezpośrednio w doniczkach, ponieważ tylko one posiadają w pełni rozwinięty system korzeniowy i gwarantują bezproblemowe przyjęcie – wyjaśnia Tomasz Kołpak.

 

Kwiecień w szkółkach jest także czasem w którym  chętnie kupowane są drzewka i krzewy owocowe.

- Jak zawsze, popularnością cieszą się jabłonie, lecz w ostatnich latach klienci coraz częściej interesują się czereśnią, wiśnią, gruszą oraz śliwą. Ostatnie dwie łagodne zimy zachęciły także do kupowania delikatniejszej moreli i brzoskwini. Bardzo często szukana jest także morwa i pigwa. Spośród krzewów owocujących w ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się borówka amerykańska oraz jagoda kamczacka, można stwierdzić, że te rośliny powoli wypierają ze sprzedaży sprawdzone „stare” porzeczki i agresty – mówi specjalista.

Ewelina Kardel