Za nami pierwsza odsłona Wojewódzkiego Święta Chrzanu. Zorganizowano ją w Radoszewicach. Była degustacja lokalnych potraw i rękodzieła ludowego oraz koncert Łukasza Zagrobelnego

tekst: W  Radoszewicach  odbyła się pierwsza z trzech edycji  Wojewódzkiego Święta Chrzanu. Nie zabrakło degustacji lokalnych potraw z chrzanem w roli głównej i prezentacji rękodzieła ludowego. Zadbały o to gminy wchodzące w skład Lokalnej Grupy Działania Kraina Wielkiego Łuku Warty w Osjakowie, do grona których  dołączyły niedawno gminy: Kleszczów i Nowa Brzeźnica.  


Zobacz zdjęcia z Święta Chrzanu

W trakcie imprezy rozstrzygnięto konkurs na korzeń chrzanu. Przed występem Łukasza Zagrobelnego mieszkańców zabawiał Kabaret K2 i zespół A to ci biesiada. Były też występy: Zespołu Ludowego Lipniczanie,  orkiestry dętej i kabaretu ludowego "Malwinki" . Dzieci mogły spędzić miło czas w wesołym miasteczku. Imprezę poprzedziła konferencja, podczas której mówiono nie tylko o zastosowaniu chrzanu w kuchni, ale i w medycynie. - Cieszę się, że dzięki zaangażowaniu wielu grup społecznych i instytucji mogliśmy obchodzić wojewódzkie święto chrzanu - mówi Zofia Kotynia, wójt gminy Siemkowice.
I przypomina, że Radoszewice nieprzypadkowo wybrano na gospodarza imprezy. Uprawa chrzanu dla  mieszkańców gminy  zawsze odgrywała i dalej odgrywa bardzo ważną rolę. To właśnie w Gminie  Siemkowice tuż po II wojnie światowej zaczęły się pokazywać niewielkie uprawy chrzanu. Z czasem chrzanowe pola zmieniły się w duże plantacje. 

- W latach 70. i 80. opłacalność upraw chrzanowych była bardzo duża i stanowiła dla rolników z terenu gminy, jak i regionu, najlepsze źródło dochodów. Chrzan stał się surowcem dla lokalnych zakładów przetwórstwa owocowo-warzywnego. A dziś przetwory chrzanowe z naszej gminy rozpoznawalne są w całym kraju i zagranicą. Chrzan jest dla nas wyjątkową rośliną, bo dzięki wspaniałym walorom, jakie posiada, możemy promować tutejsze rolnictwo i region. Pierwsze imprezy promujące chrzan odbyły się już w 1996 r. w Radoszewicach. To wtedy 19 lat temu świętowaliśmy II Krajowe Dni Chrzanu. W nawiązaniu do tego święta byliśmy gospodarzem niedzielnej uroczystości organizowanej wspólnie z LGD - dodaje Zofia Kotynia. 

Kolejna odsłona święta chrzanu 27 czerwca w Woli Wiązowej, a trzecia, która będzie finałowym akcentem, 23 sierpnia w Osjakowie. W Woli Wiązowej wystąpi Małgorzata Ostrowska, a w Osjakowie zespół IRA. Święto Chrzanu  realizowane jest w ramach projektu  "Nadwarciański  chrzan marką regionu łódzkiego".

- Celem  jest promocja chrzanu, jako produktu regionalnego o bogatej tradycji i historii uprawy, a także produktu o  uznanych walorach zdrowotnych i smakowych. Chrzan to produkt spajający obszar 5 gmin tworzących zagłębie chrzanowe tj. Kiełczygłowa, Osjakowa, Ruśca, Działoszyna  i  Siemkowic - mówi  Agata Nowak, dyrektor LGD.

autor: Daniel Sibiak