W poniedziałek 15 czerwca zakończyło się przyjmowanie wniosków o dopłaty bezpośrednie w podstawowym terminie. Ci rolnicy, którzy wnioski dostarczyli w tym czasie, mogą liczyć na dopłaty w pełnej wysokości. Dla spóźnialskich jest druga data, ale kwoty będą już mniejsze.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ostatnich dniach wydłużyła godziny pracy swoich biur powiatowych w całym kraju. Jeszcze w poniedziałek pracownicy ARiMR czekali do godziny 20:00. Co z tymi, którzy jeszcze chcieliby się ubiegać o płatności? Dla nich nieprzekralczalnym terminem jest 10 lipca, po tym dniu wnioski nie będą rozpatrywane. Każdy dzień roboczy spóźnienia (po 15 czerwca) oznacza obniżenie dopłaty o dodatkowy 1%. 


Do 15 czerwca zarejestrowano 1,33 mln wniosków o przyznanie płatności na rok 2015 w Biurach Powiatowych (w aplikacji RED). 7,87 tys. producentów złożyło wnioski przez aplikację e-Wniosek.

Na realizację płatności obszarowych za 2015 r. przewidziano  3,5 mld euro, ARiMR szacuje, że w tym roku, o takie wsparcie może ubiegać się ok. 1,35 mln rolników. Przypomnijmy, że gospodarze mieli w tym roku więcej czasu na uporanie się z wnioskami, czas był wydłużony o miesiac w porównaniu z ubiegłym rokiem. Najwięcej problemów sprawiało rolnikom zazielenianie.