W weekend 17-18 czerwca odbyła się XIX Wystawa Zwierząt Hodowlanych i Targów Rolnych „W sercu Polski" w Łódzkim Ośrodku Doradztwa Rolnego z siedzibą w Bratoszewicach. Ekspozycje odwiedziło przez dwa dni kilka tysięcy gości, którzy mogli podziwiać okazy z najlepszych hodowli w Łódzkiem oraz wziąć udziała w szeregu atrakcji przygotowanych przez organizatorów. Jednym z ciekawszych urządzeń, na którym masę frajdy miały nie tylko dzieci, był symulator dojenia krowy. Czmpiony i superczempiony w poszczególnych rasach

Bydło mleczne


  • krowy pierwiastki młodsze - PL 005304213019 - OHZ Dębołęka Sp. z o.o Dębołęka

  • krowy pierwiastki starsze - PL005394234109 - GR Radosław Wolski, Poniatów

  • krowy w II laktacji - PL 005319925846 - GR Tomasz Bartoszek, Strachanów

  • krowy w III laktacji i starsze - PL 005315279264 - OHZ Dębołęka Sp z o.o., Dębołęka

  • jałówki I GRUPA - PL 005393604682 - GR Radosław Wolski, Poniatów

  • jałówki II GRUPA - PL 005377016395 - GR Radosłwa Wolski, Poniatów

  • jałówki III GRUPA - PL 005326034012 - Roman Matusiak, Oraczew

  • jałówki IV GRUPA - PL 005412049203 - GR Tomasz Kocięba, Kolonia Łaznów

  • jałówki V GRUPA - PL 005321727117 - GR Tomasz Bartoszek, Strachanów

  • jałówki VI GRUPA - PL 005398990049 - Andrzej Dałek, Bąków Dolny

  • jałówki VII GRUPA - PL 005410017310 - GR Tomasz Kocięba, Kolonia Łaznów

  • jałówki VIII GRUPA - PL 005377016081 - GR Radosław Wolski, Poniatów

Tytuł Superczempionów otrzymały:


  • KROWY - PL 005315279264 - OHZ Dębołęka Sp. z o.o Dębołęka

  • JAŁÓWKI - PL 005410017310 - GR Tomasz Kocięba, Kolonia Łaznów

Owce

Rasa - numer  rejestracyjny zwierzęcia - hodowca

Czempiony wśród maciorek:


  • BOM - PL100011693601 - Michał Miniatorski 

  • Ile de France - PL 10009874326 - Łukasz Siwek

  • Wrzosówka - PL 10001796374 - Zofia Łaska 

  • Coriedale - PL 100010818449 - Marcin Sygitowicz

  • Świniarka - PL 100028600302 - Alojzy Gruszecki 

  • Merynos Polski - PL100014065603 - Jacek Cebula

  • Wielkopolska - PL 10007833561 -  Agata Dybowska

Czempiony wśród tryków:


  • BOM - PL 100015269239 - Michał Miniatorski

  • Ile de France - PL 100016566900 - 

  • Wrzosówka - PL100011239052 - Zofia Łaska

  • Coriedale - PL100012354198 - Marcin Sygitowicz

  • Świniarka - PL 100011642524 - Alojzy Gruszecki

  • Czarnogłówka - PL 100025825401 - Szymon Drutowski

  • Merynos Polski - PL100015785395 - Jacek Cebula

  • Wielkopolska - PL 100014991896 - Agata Dybowska

  • Żelaźnieńska - PL 100025825401 - Jarosław Drutowski

Tytuły superczempionów zostały przyznane:


  • TRYK - WIELKOPOLSKA - Agata Dybowska

  • MACIORKA  - IDF - Łukasz Siwek

 

Króliki

Łódzki Związek Hodowców Zwierząt Futerkowych i Drobnego Inwentarza oceniał jakość hodowli królików i przyznał nagrody właścicielom hodowli w poszczególnych rasach:


  • Nowozelandzki Biały - Piotr Pietraszczyk

  • Nowozelandzki Czerwony - Tadeusz Małek

  • Belgijski Olbrzym Szary - Andrzej Błaszczyk

  • Wielki Jasno-Srebrzysty - Paweł Woźny

  • Belgijski Olbrzym Szary - Krzysztof Drzewiecki

Tytuły superczempiona został przyznany Arturowi Lewandowskiemu za hodowlę królika rasy wiedeńskiej białej.

 

Natomiast Związek Hodowców Królików i Drobnego Inwentarza Ziemi Wieluńskiej z siedzibą w Rudzie  przyznał tytuły czempionów następującym hodowlom:


  • FBN - Małolepszy Eugeniusz

  • WN - Pałka Grzegorz

  • WC - Gradowski Krystian

  • PC - Rybka Sławomir

  • Karzełek Rex Dalmatyńczyk - Kmieć Bogusław

  • FBN - Krzemiński Kacper

Tytuł superczempiona otrzymał Małolepszy Eugeniusz.

 

Konie

Tytuły czempionów otrzymały konie:

kategoria - nazwa/ nr zwierzęcia - właściciel


  • Klacze ras szlachetnych - Lukrecja - Stadnina Konie Walewice

  • I klasa Klacze dwiletnie i starsze - KUC - Smmy Arabika - Bubas Sławomir

  • II klasa Ogiery dwuletnie i starsze - KUC - Sarnau Armando - Sipinski Edward

  • Klaczki roczne zimnokrwiste - Robena - Matyjasik Mariusz

  • Klaczki dwuletnie zimnokrwiste - Gerda - Duda Helmut

  • Klaczki trzyletnie i starsze zimnokrwiste - Missne - Dziedziczak Tomasz

Tytuły supeczempionów dostali:


  • I klasa Klacze dwiletnie i starsze - KUC - Smmy Arabika - Bubas Sławomir

  • II klasa Ogiery dwuletnie i starsze - KUC - Sarnau Armando - Sipinski Edward

  • Klaczki trzyletnie i starsze zimnokrwiste - Missne - Dziedziczak Tomasz

 

 

Nagrody państwowe dla rolników

W czasie niedzielnych podsumowań wręczone zostały wręczone odznaczenia Ministra Rolnictwa za zasługi dla polskiego rolnictwa. Nagrody odebrali:

Rolnicy z gminy Kiernozia


  • Lus Stanisław

  • Kazimierczak Tadeusz.

Rolnicy z gminy Kocierzew


  • Dałek Marek

  • Kołodziejczyk Barbara

  • Wojciechowski Waldemar

  • Siekiera Sławomir

  • Buczek Wincenty

  • Piekacz Jan

  • Siewiera Dariusz

  • Skomiał Katarzyna

  • Brzozowski Arkadiusz

  • Pszenicki Bogdan

  • Siekiera Waldemar

  • Tuszyński Jerzy

  • Zakościelny Władysław

  • Piekacz Ryszard

  • Sieczkowski Bogdan

Rolnicy z gminy Chąśno


  • Gawroński Tadeusz

  • Miksa Henryk

Rolnicy z gminy Rybno


  • Papiernik Grzegorz

 

Konkurs wyrobów mnleczarskich

Wystawie w Bratoszewicach towarzyszył rozegrany wcześniej konkurs mleczarkski. Wzięło w nim udział 6 spółdzielni mleczarskich:


  • Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Głuchowie

  • Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska WART-MILK w Sieradzu

  • Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska „Proszkownia Mleka” w Krośniewicach

  • Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Ozorkowie

  • Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Łasku

  • Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Skierniewicach

Na podstawie oceny jakościowej komisja wybrała najlepszych. Nagrody otrymały:


  1. OSM w Łasku za najwyższą jakość sera „Łasdamer”

  2. OSM WART-MILK w Sieradzu za wysoką jakość kefiru „MU!” 1,0% zawartości tłuszczu

  3. OSM w Ozorkowie za utrzymanie wysokiej jakości serów dojrzewających

  4. OSM „Proszkownia Mleka” w Krośniewicach za utrzymanie najwyższej jakości wyrobów mlecznych

  5. OSM w Skierniewicach za wysoką jakość i szeroki asortyment serów typu Mozzarella

  6. OSM w Głuchowie za utrzymanie wysokiej jakości masła Ekstra.

Przyznano również wyróżnienia:


  • · za sery twarogowe dla OSM w Głuchowie

  • · za Ser na Grilla i Patelnię dla OSM w Ozorkowie

  • · za sery twarogowe dla OSM w Łasku

  • · za kefir Robiko 1,5% tłuszczu dla OSM  „Proszkownia Mleka” w Krośniewicach

  • · za śmietanę 18% tłuszczu dla OSM „Proszkownia Mleka” w Krośniewicach.

Konkurs wyrobów piekarniczych

Konkurs wyrobów piekarniczych odbył się bezpośrednio w trakcie trwania wystawy i targów. Komisja konkursowa w ocenie brała pod uwagę: wygląd zewnętrzny, cechy skórki, cechy miękiszu, smaku i zapachu. Nagrodzono:


  1. Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Ozorkowie za najwyższą jakość wyrobów piekarniczych

  2. PPHU Zakład Piekarniczy Elżbieta Olszyńska za pieczywo razowe z ziarnami chia

  3. PPHU Piekarstwo-Cukiernictwo „GRABOWSKI” Wiesław Grabowski za Bułkę Grabiankę

  4. Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Poddębicach za chleby popularne mieszane

  5. Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska" w Szadku za Chleb Polski

  6. Piekarnia Rustykalna Adam Dryzner za placek drożdżowy

  7. Piekarnia „Brzeziński” Mariusz Skrzypiński za Chleb żytni z Goją

  8. ZPH Piekarstwo-Cukiernictwo Renisław Zwoliński za chleb na mleku kozim.

Przyznano również wyróżnienia:


  • Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Poddębicach za chleb okolicznościowy

  • Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Poddębicach za chleb dla diabetyków i „od serca”

  • Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Ozorkowie  za bułkę toskańską

  • Piekarnia Rustykalna Adam Dryzner za pieczywo półcukiernicze

 

 

XII konkurs dla wystawców „Najbezpieczniejsza prezentacja zwierząt hodowlanych”

Oddział Regionalny Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Łodzi przeprowadził XII konkurs dla wystawców pt. „Najbezpieczniejsza prezentacja zwierząt"

Zwycięzcą konkursu została Katarzyna Marcińczak z Kosowa (gm. Moszczenica), prezentująca konie polskie rasy zimnokrwistej.

W tegorocznej edycji etapu regionalnego, laureatami zostali:


  • 1 miejsce Małgorzata Przybysz z miejscowości Bryski, gm. Góra św. Małgorzaty,

  • 2 miejsce Anna i Tadeusz Wieteska ze Złakowa Kościelnego, gm. Zduny

  • 3 miejsce Wioletta i Paweł Brzozowscy z Chruśla, gm. Kiernozia.

  • Za miejsce 4. nagrodę otrzymali Agata i Karol Marczakowie z miejscowości Bryski Kolonia, gmina Góra św. Małgorzaty.

  • Miejsce 5. zajęli Marlena i Damian Rusek z Mięsośni, gmina Głowno.

Wyróżnienia otrzymali:


  • Krzysztof Gąsiorek z Wardzynia (gm. Brójce)

  • Aneta i Tomasz Dyśko z Obidówka (gm. Kutno)

  • Anna i Łukasz Lasoniowie z Łodzi

  • Patrycja i Michał Sobińscy z Besiekier (gm. Grabów)

  • Bożena i Stanisław Rynkiewiczowie z Domaniewic

Laureaci trzech pierwszych miejsc zakwalifikowali się do finału wojewódzkiego konkursu.