Urlop 2018: nowe przepisy, dni wolne 2018 | Wiele wskazuje na to, że w 2018 r. w przepisach dotyczących urlopów i dni wolnych, wprowadzone mogą zostać poważne zmiany. O planach dotyczących zmian w przepisach, mówił na początku stycznia Marcin Zielenecki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Czy urlop w 2018 r. będzie krótszy? Jakie zmiany chce wprowadzić ustawodawca? Od kiedy nowe przepisy wejdą w życie? A wreszcie jak zaplanować urlop 2018? Tutaj postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Urlop 2018 po nowemu? W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trwają prace nad projektem nowego Kodeksu Pracy. Nie wiemy jeszcze dokładnie, jak będą wyglądać wszystkie zmiany, jednak na początku stycznia br., Marcin Zielenecki, podsekretarz stanu w resorcie a zarazem przewodniczący komisji kodyfikacyjnej prawa pracy, udzielił wywiadu Dziennikowi Gazecie Prawnej, w którym uchylił rąbka tajemnicy. Zdradził m.in. sporo informacji dotyczących zmian w zasadach ustalania i przyznawania urlopów.

Urlop 2018 ustalany z pracodawcą

Urlop w 2018 roku ma nie być już ustalany odgórnie. Jak mówi Zieleniecki, jego długość miałaby być ustalana w ramach układu zbiorowego. Wymiar urlopu wyszczególniony w kodeksie pracy byłby obowiązujący w przypadku, gdy przepisy branżowe czy też wewnątrzzakładowe nie określiłyby inaczej. Oczywiście kodeks pracy wskazywałby też najniższy wymiar urlopu, poniżej którego nie możnaby zejść.

URLOP 2018: NOWE PRZEPISY, DNI WOLNE 2018

Urlop 2018 taki sam dla wszystkich

W planach jest zrównanie wymiaru urlopu dla wszystkich pracowników. Obecnie jest to 20 dni urlopu dla osób pracujących do 10 lat i 26 dni dla pracowników zatrudnionych dłużej. Ma się to zmienić.

Urlop 2018. Co z niewykorzystanymi dniami?

Inną kwestią, która ma zostać zmieniona w nowym kodeksie pracy, będzie też sprawa niewykorzystanych urlopów. Najprawdopodobniej zostanie to rozwiązane w ten sposób, by wszystkie dni wolne wykorzystać w tym samym roku. Mają zostać również wprowadzone zapisy, uniemożliwiające pracę podczas urlopu. Zieleniecki mówi o przypadkach, gdy podczas urlopu wypoczynkowego, pracownicy wykonywali pracę zarobkową dla innego podmiotu lub też na innej podstawie prawnej.

Dni wolne 2018

Przypomnijmy, że w 2018 r. mamy 13 dni wolnych od pracy (poza niedzielami).

DataŚwięto
1 styczniaNowy Rok
6 styczniaTrzech Króli (Objawienie Pańskie)
1 kwietniaWielkanoc
2 kwietniaPoniedziałek Wielkanocny
1 majaŚwięto Pracy
3 majaŚwięto Konstytucji 3 Maja
20 majaZesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)
31 majaBoże Ciało
15 sierpniaŚwięto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
1 listopadaWszystkich Świętych
11 listopadaŚwięto Niepodległości
25 grudniaBoże Narodzenie - pierwszy dzień
26 grudniaBoże Narodzenie - drugi dzień

URLOP 2018: NOWE PRZEPISY, DNI WOLNE 2018

Urlop 2018 - od kiedy nowe zasady?

Według informacji udzielonych przez Zieleneckiego, prace nad nowym kodeksem pracy nabierają rozpędu. Komisja kodyfikacyjna na zakończenie prac ma czas do czerwca tego roku. Następnie, projektem kodeksu pracy zajmie się parlament. Istnieje możliwość, że nowy kodeks pracy wejdzie w życie w drugiej połowie 2018 r. Wtedy też mogłyby obowiązywać nowe zapisy dotyczące urlopów.

17.03.2018