Najbardziej zadłużeni są łodzianie i mieszkańcy powiatów pabianickiego oraz zgierskiego. Najmniej do oddania mają mieszkańcy powiatów pajęczańskiego, skierniewickiego i poddębickiego.

Najwięcej zadłużonych mieszkańców województwa łódzkiego mieszka w Łodzi, a także w powiecie pabianickim i zgierskim. Wsumie zadłużenie mieszkańców całego regionu wynosi już blisko 1,7 mld zł, a zaległe płatności samych łodzian stanowią blisko 2,7 proc. wszystkich długów Polaków. Tak wynika z „Raportu zarządzania wierzytelnościami”, który przygotowała Grupa Kruk.

Najmniej zadłużonych osób mieszka na Podkarpaciu i na Podlasiu. W województwie podkarpackim mieszka 4 procent zadłużonych Polaków, w podlaskim - 5,7 proc., zaś w Łódzkiem 6,7 proc.

CZYTAJ TEŻ: Długi czynszowe w Łodzi. Lokatorzy odpracowali prawie milion złotych zadłużenia czynszowego

- Jak pokazały dane Eurostatu województwa podkarpackie i podlaskie należą do dziewiętnastu najbiedniejszych regionów Unii Europejskiej - mówi Agnieszka Salach z Grupy Kruk. - Oba regiony należą również do grupy województw o najniższym przeciętnym wynagrodzeniu brutto, które jest niższe od średniej krajowej o ponad 16 procent. To może przekładać się na zachowania mieszkańców tych województw, którzy zdecydowanie ostrożniej niż ich sąsiedzi zinnych regionów w Polsce podchodzą do wydawania pieniędzy. Ich decyzje zakupowe są uzależnione od bieżących przychodów, które pozwalają głównie na krótkoterminowe wydatki - dodaje Salach.

Gdyby nie łodzianie, to dług mieszkańców całego województwa byłby aż o 40 procent niższy. Zaległe zobowiązania samych łodzian wynoszą już niemal 681 mln zł i stanowią dokładnie 40,31 procent wszystkich finansowych zobowiązań w regionie.

CZYTAJ TEŻ: Długi łodzian rosną latem

Na drugim miejscu znajdują się mieszkańcy Pabianic i powiatu pabianickiego. Ich zaległe zobowiązania przekroczyły 220,5 mln zł, to 13 procent wszystkich długów w Łódzkiem. Niechlubne podium zamyka powiat zgierski, którego mieszkańcy mają do oddania blisko 99,5 mln zł. Ich dług to niemal 5,9 procent całego zaległego zobowiązania mieszkańców regionu.

W zupełnie innej sytuacji są mieszkańcy powiatów pajęczańskiego, skierniewickiego i poddębickiego. Mają do oddania odpowiednio 13,6 mln zł; 13,9 oraz niespełna 14 mln zł. Ich dług stanowi od 0,8 do 0,83 proc. wszystkich zaległych zobowiązań.

Jak wynika z zestawienia Grupy Kruk długi to głównie domena mieszkańców miast, a także mężczyzn. Gdyby nie mieszkańcy miast, to dług całego regionu byłby niższy aż o 82 procent. W sumie w finansowych tarapatach jest aż blisko 211 tysięcy mieszkańców miast w Łódzkiem. Mieszkańcy wsi mają do oddania niespełna 45,5 mln zł. W każdym powiecie wśród dłużników dominują mężczyźni. Stanowią od 57 do 64 procent wszystkich osób, które są w finansowych tarapatach. Panowie są bardziej skłonni do ryzykownych zachowań finansowych.

CZYTAJ TEŻ: Łodzianin ścigany za długi, które zaciągnął ktoś, kto tak samo się nazy

ZOBACZ | Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem