Firma Baker Hughes Poland należąca do amerykańskiego koncernu Baker Hughes Incorporated – światowego dostawcy usług w zakresie pól naftowych, produktów, technologii i systemów dla branży naftowo-gazowej – zainwestuje w Rawie Mazowieckiej.

- Na terenie rawskiej podstrefy Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej firma chce uruchomić zakład produkujący produkty dla sektora naftowo-gazowego. Firma zadeklarowała, że zainwestuje co najmniej 70 mln dolarów do 30 czerwca 2018 r. - informuje  Michał Pstrucha, specjalista ds. rozwoju i strategii ŁSSE w Łodzi. - Firma zobowiązała się do zatrudnienia 120 pracowników do 31 marca 2019 r. i planuje utrzymać takie zatrudnienie do końca marca 2023 r.

W grudniu firma Kingspan sprzedała swoją nieruchomość Baker Hughes. Nowy inwestor złożył w rawskim ratuszu deklarację podatkową.

- Inwestor się nie wycofa. Sprawa jest już pewna – zapewnia Eugeniusz Góraj, były burmistrz Rawy i obecny wiceprezydent Skierniewic. - Baker Hughes chce dobudować 12 tys. mkw. hali. Część powierzchni będzie wykorzystana pod produkcję, a część jako magazyny i zaplecze. Budowa ma się zakończyć w sierpniu tego roku. Jesienią zakład zostanie uruchomiony.

Eugeniusz Góraj dodaje, że przedstawiciele inwestora złożyli wizyty w pobliskich firmach: FAM (zajmuje się cynkowaniem) oraz TABO (dystrybutor wyrobów hutniczych). Dzięki temu jest szansa na kooperację między tymi podmiotami. Rozmowy toczyły się również z firmą zajmującą się galwanizacją, ale już spoza Rawy.

Walka o nowego inwestora nie była łatwa. Inwestor brał pod uwagę sześć lokalizacji w Polsce  oraz jedną ofertę z Turcji. Długo trwały rozmowy ze stroną turecką. Ostatecznie wygrała Rawa. Firma Baker Hughes kupiła dwie działki o powierzchni niespełna 12 ha. Połowa jest zabudowana. W rawskiej strefie przygotowanych i uzbrojonych terenów inwestycyjnych jest jeszcze ok. 9 ha.
Na koniec grudnia stopa bezrobocia w powiecie rawskim wynosiła 7,7 proc., a w woj. łódzkim było 11,9 proc.