Większe dochody, niższy deficyt i wydatki na tym samym poziomie, jak w 2014 r. - takie są założenia zawarte w projekcie budżetu Łodzi na 2015 r.

Władze miasta chcą w przyszłym roku przeznaczyć więcej pieniędzy na bezpieczeństwo publiczne, w tym na straż miejską.

Więcej dostanie oświata, ochrona zdrowia, sport, a także ogrody botaniczny i zoologiczny. Mniej pieniędzy niż w tym roku zaplanowano na turystykę, pomoc społeczną, kulturę, a także na administrację publiczną.

Projekt przyszłorocznego budżetu zakłada wydatki rzędu 4,1 mld zł, w tym 1,3 mld zł to wydatki majątkowe. To mniej więcej tyle samo, ile uchwalili radni w styczniu przyjmując tegoroczny budżet.

W projekcie budżetu na 2015 r. zaplanowano większe dochody, niż w budżecie na 2014 r. Do kasy miasta ma wpłynąć 3,8 mld zł, czyli o 300 tys. zł więcej, niż wpisano w tegoroczny budżet.

W 2014 r. zaplanowano deficyt 568 mln zł. W projekcie budżetu na przyszły rok szacuje się deficyt na kwotę 298 mln zł, zapisano też limit, na jaki miasto będzie mogło się zadłużyć w przyszłym roku.

To 1,3 mld zł, czyli tyle samo, ile Łódź mogła wziąć kredytów w tym roku. Radni jednak nie zgodzili się na zaciągnięcie aż tak dużych zobowiązań.

Najwięcej wydatków budżetowych ma dotyczyć transportu i łączności. To aż 1,24 mld zł, czyli o 10 mln zł więcej, niż wpisano do tegorocznego budżetu. Są to przede wszystkim pieniądze przeznaczone na kontynuację rozpoczętych inwestycji, takich jak przebudowa budowa węzła mulimodalnego przy dworcu Fabrycznym (209 mln zł) i ulic wokół dworca (28,2 mln zł), trasy W-Z (475 mln zł) i EC1 (101 mln zł).

W projekcie przyszłorocznego budżetu zaplanowano wydatki na oświatę większe o 50 mln zł, niż zapisano na ten rok. W budżecie przyjętym w styczniu były 834 mln zł, zaś w projekcie na 2015 r. jest zaplanowanych 886 mln zł.

Na ochronę zdrowia władze miasta chcą wydać 47,4 mln zł, czyli o 1,4 mln zł więcej, niż zapisano na ten rok. Wydatki na straż miejską wzrosną z 26,9 do 30,3 mln zł.

CZYTAJ WIĘCEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE