Niski dochód nie ogranicza już korzystania z ulgi na dzieci

Kwotę ulgi na dziecko odlicza się od podatku. Do tej pory, gdy rodzice mieli niskie dochody, niejednokrotnie nie mogli jej w pełni odliczać, bo podatek, jaki winni byli fiskusowi był po prostu niższy od wysokości ulgi. Przykładowo, żeby odliczyć pelną ulgę za dwoje dzieci (2224,08 zł) trzeba było mieć dochody na poziomie minimum 34.200 zł.

Od tego roku zasada jest inna. Jeżeli rodzice mają na tyle niski podatek, że nie odliczą od niego pełnej wartości ulgi na dziecko, po raz pierwszy mogą w tym roku - rozliczając podatki za rok 2014 - skorzystać ze zwrotu niewykorzystanej kwoty ulgi. Wypełnia się w tym celu deklarację PIT/UZ i dołącza ją do zeznania podatkowego.

radek   - Aby ulga nie stała się zniechęcającą do pracy i uzależniającą zapomogą – zwraca jednak uwagę Radosław Hancewicz, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Białymstoku - zwrot nie będzie mógł przekroczyć łącznej kwoty zapłaconych przez podatnika składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Warunkiem zwrotu jest zatem opodatkowana i oskładkowana praca przynajmniej jednego z rodziców.