Litr benzyny 95-oktanowej w regionie łódzkim kosztuje obecnie tyle, ile kosztował cztery lata temu. Obniżki już wyhamowują, ale można się spodziewać spadku cen o 15 - 20 groszy za litr.

To był kolejny dobry tydzień dla kierowców. Na stacjach benzynowych spadły ceny wszystkich rodzajów paliw, a najbardziej benzyny. Na dodatek to nie koniec dobrych wieści.

- Na stacjach w kraju w ciągu ostatniego tygodnia litr benzyny 95-oktanowej staniał średnio o 10 groszy - mówi Urszula Cieślak, analityk rynku paliw Biura Maklerskiego Reflex w Łodzi. Litr oleju napędowego staniał średnio o 9 groszy, a autogazu o 7 groszy. W naszym regionie różnice w cenie są nieco niższe.

Z notowań BM Reflex wynika, że średnia cena benzyny 95--oktanowej pod koniec ubiegłego tygodnia na stacjach w Łódzkiem wynosiła 4,71 zł. Oznacza to spadek o 8 groszy na litrze w porównaniu z poprzednim notowaniem. Także o 8 groszy staniał litr oleju napędowego, którego średnia cena na stacjach naszego regionu wynosiła 4,66 zł. Za litr autogazu kierowcy w Łódzkiem płacili średnio 2,44 zł, czyli o 7 groszy mniej niż przed tygodniem.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że raz w miesiącu tankujemy 50 litrów paliwa, to okaże się, że w grudniu, porównując do stycznia, płacimy o 26 złotych mniej za benzynę 95-oktanową, 25,50 zł za 98-oktanową i 30 zł mniej za olej .

Ceny niższe niż średnie

To jednak ceny średnie. A na poszczególnych stacjach paliw w Łodzi i regionie jest jeszcze taniej. Litr benzyny 95-oktanowej na stacji E.Leclerc w Bełchatowie kosztował pod koniec ubiegłego tygodnia 4,49 zł. O 10 groszy był droższy litr tego paliwa na stacji paliw przy Tesco przy ulicy Pojezierskiej, na stacji przy Carrefourze w Radomsku litr tego paliwa kosztował 4,58 złotych. Oznacza to spadek cen o ponad 50 groszy na litrze w porównaniu z początkiem tego roku.

Paliwo na stacjach będzie jeszcze tańsze

To nie koniec dobrych wieści. Analitycy rynku paliw prognozują, że obecne obniżki nie są ostatnimi, mimo iż na rynku doszło do zmian.

- Chociaż ceny paliw na rynku hurtowym w ostatni piątek były na niższym poziomie niż przed tygodniem, to po raz pierwszy od dłuższego czasu możemy mówić o wyraźnym wyhamowaniu obniżek - czytamy w komunikacie BM Reflex. - Powodem tej zmiany jest przede wszystkim osłabienie złotego wobec dolara. Nie powinno to jednak wpłynąć na rynek detaliczny.

Tu spodziewamy się jeszcze obniżek do co najmniej 15 - 20 groszy na litrze benzyny czy oleju napędowego, które ze względu na okres świąteczny mogą zostać rozłożone w czasie.

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl