WH Group, chiński gigant spożywczy, przejął ponad 60 procent udziałów w kutnowskiej ubojni trzody chlewnej należących do firmy Pini Polonia.

To już trzeci i ostatni z zakładów spółki Pini w Kutnie, który za pośrednictwem różnych firm trafił w ręce inwestora z Chin. Kutnowska ubojnia trzody chlewnej należy do największych w Polsce.

O zakładach należących do włoskiej spółki Pini Polonia głośno było w grudniu. Ponad 200 funkcjonariuszy różnych służb: CBŚP, Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, Straży Granicznej, Urzędu Kontroli Skarbowej i Państwowej Inspekcji Pracy przeprowadziło wtedy kontrolę w zakładzie. Wylegitymowano ponad 900 osób, w tym 440 cudzoziemców. Straż Graniczna zatrzymała pięciu obywateli Ukrainy, którzy w Polsce przebywali nielegalnie.

Kontrole były związane z rozbiciem grupy przestępczej wyłudzającej podatek VAT na dużą skalę.

Wyłudzenia VAT w Pini Polonia. Przybywa aresztowanych

- Funkcjonariusze ustalili, że do przestępczego procederu wykorzystywana była ubojnia w Kutnie - mówiła wówczas kom. Agnieszka Hamelusz, rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji.

64-letni Piero P., członek zarządu firmy Pini Polonia, usłyszał zarzuty kierowania grupą przestępczą wyłudzającą podatek VAT. Został tymczasowy aresztowany, ale po wpłaceniu gigantycznej kaucji w wysokości 10 mln zł opuścił areszt. Zatrzymano także kilka innych osób. Cały czas jest prowadzone prokuratorskie śledztwo w tej sprawie.

W kilka miesięcy po tym zajściu pojawiły się informacje, że właściciele włoskiej firmy Pini Polonia chcą sprzedać ubojnię trzody chlewnej oraz dwa kutnowskie zakłady przetwórstwa mięsa.

Jako pierwsze sprzedany został zakład Pini Hamburger, (porcjowanie i plastrowanie mięsa na potrzeby rynku azjatyckiego), hipermarkety oraz działająca od 2015 r. fabryka Pini Polska, która produkuje mięso gotowane, suszone i gotowe do spożycia.

W czerwcu chiński koncern WH Group za pośrednictwem amerykańskiej firmy Smithfield Foods Inc. zakończył proces akwizycji dwóch zakładów przetwórstwa mięsa: Pini Polska oraz Hamburger Pini, a także projektu inwestycyjnego Royal Chicken, czyli projektu budowy ubojni drobiu w miejscowości Koryta w gminie Daszyna w powiecie kutnowskim.

Kamień węgielny pod ubojnię w gminie Daszyna został wmurowany w grudniu minionego roku, mniej więcej w tym czasie, gdy wybuchła kryminalna afera w firmie Pini Polonia. Później budowa ubojni drobiu została wstrzymana.

CBŚP w ubojni w Kutnie. Rozbili grupę wyłudzającą VAT

Teraz chiński potentat mięsny WH Group przejął 66,5 proc. udziałów w ubojni Pini Polonia. Kwota jaką za udziały otrzymała spółka Pini Polonia jest owiana tajemnicą handlową. Chińczycy dokonali przejęcia udziałów za pośrednictwem amerykańskiej firmy Smithfield Foods.

Koncern WH Group został właścicielem firmy Smithfield Foods w 2013 r. Chińczycy przejęli wówczas także polskie zakłady amerykańskiej firmy.

WH Group to potentat na rynku wieprzowiny. W ciągu roku firma ta przetwarza kilkadziesiąt milionów świń.

Jednymi z bardziej znanych wędlin na polskim rynku, które pochodzą z zakładów należących do chińskiego koncernu są wędliny i parówki marki Krakus oraz Morliny.

WH Group ma w naszym kraju zakłady produkcyjne należące do takich firm jak: Agri Plus, Agri Plus Feed oraz Animex.