Rada Miejska w Łodzi nie wyraziła zgody na zmianę w statucie zarządu Nowego Centrum Łodzi. W efekcie nie ma osoby, odpowiedzialnej za starania o organizację wystawy Expo, która mogłaby odbyć się w Łodzi w 2022 roku.

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska chce, aby przygotowaniem aplikacji do Międzynarodowego Biura Wystaw zajął się Błażej Moder, prezes zarządu NCŁ. Radni są przekonani, że skuteczniej o Expo starać się będzie wydział promocji UMŁ.

- Zarząd NCŁ ma zajmować się zagospodarowaniem stu hektarów Nowego Centrum Łodzi - mówi Łukasz Magin, przewodniczący Klubu Radnych Łódź 2020. - Przygotowaniem Łodzi do Expo powinien zająć się wydział promocji. Są tam eksperci, którzy mają już doświadczenie w staraniach o organizację Europejskiej Stolicy Kultury.

Łódź chciała być Europejską Stolicą Kultury w 2016 roku. Zgłosiła się cztery lata temu jako jedno z 11 polskich miast. Po roku kandydatura Łodzi odpadła, gdy wyłaniano finałową piątkę miast. Wygrał Wrocław i to on będzie stolicą kultury. Klęska Łodzi w staraniach o zostanie ESK raczej nie wystawia dobrych referencji wydziałowi promocji.

- Wystawa Expo jest projektem inwestycyjnym, a nie promocyjnym - przekonuje Hanna Zdanowska. - Dlatego przygotowaniem aplikacji o organizację tej wystawy powinien zająć się zarząd NCŁ. To na terenie stu hektarów Nowego Centrum Łodzi miałaby odbyć się główna część wystawy Expo.

Aby zarząd NCŁ mógł prowadzić starania o Expo, musi mieć to zadanie zapisane w statucie. Radni z opozycji nie chcą jednak do tego dopuścić. Konsekwencje są takie, że obecnie nikt nie zajmuje się koordynacją przygotowań do Expo, co zmniejsza szanse Łodzi na wygranie wyścigu o organizację tego przedsięwzięcia.

A czasu jest mało. Już 11 czerwca w paryskim Międzynarodowym Biurze Wystaw odbędzie się pierwsza prezentacja kandydatury Łodzi i Polski. Warto na samym początku zrobić dobre wrażenie na 150 delegatach, których zadaniem będzie wskazanie miasta - organizatora wystawy Expo. A to stanie się jesienią 2015 roku.

Przypomnijmy, że Łódź została nominowana do starań o Expo przez rząd. Ogłosił to we wrześniu premier Donald Tusk. Łódź starać się będzie o tzw. małe Expo, które odbywa się pomiędzy wielkimi światowymi wystawami. Tematem wiodącym, jaki zaproponowała Łódź, jest rewitalizacja obszarów miejskich.

Taka tematyka nie była jeszcze podejmowana podczas światowych wystaw, a wzbudza duże zainteresowanie. Stąd duże szanse Łodzi na pokonanie pozostałych kandydatów, czyli australijskiego Newcastle, duńskiej Kopenhagi i hiszpańskich Wysp Kanaryjskich.