Polska Grupa Energetyczna za trzeci kwartał tego roku osiągnęła 1,5 miliarda złotych zysku. Teraz grupa zwiększa wydatki na inwestycje.

Na niższy zysk potentata energetycznego w trzecim kwartale tego roku niż analogicznie przed rokiem (1,9 mld zł w roku 2013) wpływ miały niższe ceny energii. Jednak dzięki oszczędnościom i postępującej optymalizacji w kopalniach i elektrowniach PGE stać na zwiększanie wydatków na inwestycje.

Nakłady te zwiększyły się aż o blisko 40 procent w porównaniu z okresem sprzed roku i wyniosły aż 1,6 mld zł.

W sumie miliard złotych został przeznaczony na modernizację i remonty w istniejących zakładach. Rozpoczęta budowa dwóch bloków energetycznych w elektrowni Opole pochłonęła w trzecim kwartale tego roku w sumie 239 mln zł. W grudniu rozpocznie się warta 4 mld złotych inwestycja w Turowie, gdzie ruszy budowa bloku energetycznego na węgiel brunatny. Energii elektrycznej, wyprodukowanej w nowym bloku, wystarczy do zaspokojenia potrzeb miliona gospodarstw domowych.

PGE inwestuje także w energetykę odnawialną. Rozpoczęta budowa farm wiatrowych Lotnisko i Resko II zwiększy moc wytwórczą PGE o 166 megawatów.

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl