Miejsc pracy więcej niż pracowników i nadal pojawiają się nowe oferty - jak łódzkie firmy z branży IT walczą o specjalistów?

W Łodzi są firmy, które regularnie zwiększają zatrudnienie, ale jest to głównie branża IT. Sytuacja w tym sektorze staje się na tyle dobra, że pracownicy przenoszą się do Łodzi z Warszawy, a nawet z zagranicy. Jednym z dowodów, potwierdzających ten trend, jest firma Seamless. Obecnie zatrudnia 40 osób, pracujących na dwóch piętrach łódzkiego wieżowca.

- Rozpoczęliśmy rekrutację, w trakcie której chcemy o połowę zwiększyć obecne zatrudnienie - mówi Radosław Kozłowski, dyrektor zarządzający Seamless w Polsce.

- Oprócz fachowców z rynku lokalnego, udało nam się ściągnąć ludzi z: Warszawy, Gdańska, Krakowa, a nawet z Irlandii. Ludzie, który dołączają do naszego zespołu, chwalą sobie możliwość rozwijania własnego produktu w bardzo przyszłościowej dziedzinie płatności mobilnych, a także startupową kulturę pracy na europejskim poziomie - dodaje.

Nowych pracowników szuka również Centrum Komputerowe ZETO SA. Praca czeka na analityka rozwiązań IT, Android Developera, IT Account Managera, a także programistów JAVA oraz aplikacji bazodanowych.

- Rekrutacja w naszej firmie trwa tak naprawdę cały czas. Zależy to od tego, kto pojawi się na rynku pracy - zapewnia Joanna Moszczyńska z działu Human Resources. - Ostatnio udało nam się zwerbować tzw. gwiazdę, czyli szczególnie utalentowaną osobę, która dopiero zakończyła studia.

Zdaniem specjalistów, łódzki rynek IT rozwija się bardzo szybko i miejsc pracy będzie jeszcze więcej. - Rynek jest bardzo dynamiczny i wiele firm poszukuje specjalistów od zaraz - zauważa Justyna Cichorz, Senior Consultant w IT & Telecoms w Hays Poland, firmie zajmującej się m.in. doradztwem personalnym. - Obserwujemy też tendencję, że coraz mniej specjalistów IT z Łodzi jest zainteresowanych wyjazdem np. do Warszawy, co może świadczyć o dobrej kondycji tutejszej branży IT - twierdzi Justyna Cichorz.

Potwierdza to nasza analiza portali ogłoszeniowych. Przykładowo, na jednym z nich aktualnych jest przeszło 200 ofert pracy z branży IT w Łodzi. Jest to najlepszy wynik po ofertach pracy fizycznej i handlu.

Komfortowe warunki do rozwoju branży w Łodzi zadecydowały, że to właśnie tutaj swoje siedziby zakładają międzynarodowe firmy, m.in. wspomniane Seamless, której matecznik znajduje się w Szwecji.

- Chcieliśmy ulokować nowy oddział niedaleko Sztokholmu, w miejscu dobrze skomunikowanym i z dostępem do specjalistów IT. Polska i Łódź spełniały wszystkie nasze kryteria - mówi Radosław Kozłowski. - Nie ukrywam, że wybierając Łódź, cieszyłem się na myśl o powrocie do rodzinnego miasta po kilku latach spędzonych za granicą.

Specjalistów IT nie dałoby się jednak przyciągnąć bez odpowiednich zarobków, które są bardzo atrakcyjne.

Quality assurance engineer może zarobić od 4 do 7 tys. zł brutto, programista od 8 do 12 tys. zł, software manager od 14 do 20 tys. zł, operations manager od 14 do 20 tys. zł, account associate od 2,5 do 6 tys. zł.

Rzecz jasna na poziom wynagrodzenia wpływ ma wiele czynników, takich jak: doświadczenie kandydata, umiejętności techniczne i językowe itp.