1380 firm transportowych z województwa łódzkiego ma blisko 41,9 mln zł długu. Najbardziej zadłużone są firmy z Mazowsza, Dolnego Śląska i Śląska.

Właściciele wielu firm transportowych nie mają powodów do zadowolenia. Sytuacja branży jest coraz trudniejsza, o czym świadczy chociażby obecność wielu firm w rejestrze dłużników.

W bazach Krajowego Rejestru Długów jest już 3.698 firm transportowych z całego kraju, w tym 1.380 z województwa łódzkiego. W sumie zaległy dług wszystkich sięga 664 mln zł, a tych z województwa łódzkiego zbliża się do 42 mln zł.

Zobacz też:Mieszkańcy Łódzkiego mają 3,58 mld zł zaległych długów

Najbardziej załużone firmy z tej branży działają na Mazowszu i maja do oddania ponad 117 mln zł. Na drugim miejscu są firmy z Dolnego Śląska z długiem zbliżającycm się do 89,4 mln zł, a trzecim ze Śląska. Ich dług przekroczył już 78 mln zł i rośnie.

- Sytuacja w branży transportowej pokazuje, że znajduje się ona na bombie zegarowej - mówi Adam Łącki, prezes zarzadu Krajowego Rejestru Długów. - Zagrożenia płyną z różnych kierunków, a ogromny sukces na arenie międzynarodowej, jaki osiągnęły polskie firmy na przestrzeni ostatnich lat, może niestety fałszować realny obraz i perspektywy rozwoju sytuacji.

Jeszcze w lutym 2014 roku firmy transportowe były zadłużone na 299,5 mln zł. W 2014 roku zaczęło jednak obowiązywać rosyjskie embargo na wiele polskich towarów, a później część państw Europy Zachodniej wprowadziło przepisy o wynagrodzeniu minimalnym w tej branży, niezależnie od kraju pochodzenia firmy. Pojawiły się też utrudnienia w odliczaniu ryczałtu za nocleg i systemie struktury diet.

Czytaj też:System sterowania ruchem w Łodzi. Od 1 czerwca będą korekty rozkładu jazdy MPK

Jedna frma, która trafiła do rejestru dłużników ma średnio od 4 do 5 zaległych płatności. Najwięcej odnotowano ich w przypadku firm z województwa dolnośląskiego - 5,6. W Łódzkiem jedna zadłużona firma boryka się średnio z 4,26 płatnościami.

Największą średnią zaległą płatność w tej branży odnotowano w województwie dolnosląskim. Przekracza ona 9,3 tys. zł. Na drugim miejscu jest województwo małopolskie z kwotą ponad 7,6 tys. zł, a na trzecim zachodniopomorskie - 7,4 tys. zł. W województwie łódzkim średnia zaległa płatność firmy tarnsportowej wynosi natomiast 7.124 zł (siódme miejsce w kraju).