Początkujący egzaminator zarabia 3 tys. zł brutto, maksymalna pensja to 9 tys. zł. Jednak o pracę w WORD nie jest łatwo.

Chcesz zostać egzaminatorem albo instruktorem? Zgłoś się do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łodzi. Właśnie ogłoszone zostały kursy dla instruktorów oraz egzaminatorów.

- Początkujący egzaminator zarabia 3 tys. zł brutto miesięcznie, maksymalna pensja to 9 tys. zł - wylicza Tomasz Kacprzak, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łodzi. - Jednak trzeba się przygotować na to, że nie jest łatwo ze znalezieniem pracy.

Mamy niż demograficzny i w WORD jest coraz mniej kursantów. Przez najbliższy lata to się nie zmieni. Spada liczba osób ubiegających się o prawo jazdy. Dlatego ograniczane są etaty egzaminatorów.

- Jednak takie szkolenie to inwestycja na przyszłość - zaznacza Kacprzak. - Egzaminatorzy będą przechodzić na emerytury, więc miejsca pracy w WORD się zwolnią.

Kurs dla nowych egzaminatorów kategorii B kosztuje niecałe 4 tys. zł. To 154 godzin zajęć teoretycznych i co najmniej 15 godzin zajęć praktycznych. Trzeba mieć ukończone 23 lata, przynajmniej wykształcenie średnie oraz prawo jazdy kategorii B od minimum trzech lat. Nie można też mieć przeciwwskazań zdrowotnych i psychologicznych do wykonywania zawodu. Trzeba być osobą niekaraną.

Tańsze jest szkolenie dla instruktorów. Kosztuje niecałe 3 tys. zł. Trwa również około pięciu miesięcy. To 130 godzin zajęć teoretycznych oraz 85 praktycznych. Żeby zostać instruktorem, trzeba mieć prawo jazdy od co najmniej dwóch lat. Wymagana jest niekaralność. Szkolenia dla instruktorów odbywają się w siedzibie WORD w Łodzi od poniedziałku do czwartku w godz. 16 - 20.

- Po zaliczeniu kursu dla instruktora można założyć własną działalność i rozpocząć pracę - mówi Kacprzak. - Jest konkurencja na rynku, ale można próbować swoich sił. Może być łatwiej o pracę niż w przypadku egzaminatora.

Kacprzak przyznaje, że prawdziwy boom na szkolenia dla egzaminatorów i instruktorów był siedem lat temu.

- Wtedy na rynku brakowało egzaminatorów i bez problemu można było znaleźć pracę w tym zawodzie. Także szkołom jazdy łatwiej było przetrwać wśród konkurencji - podkreśla Kacprzak. - Teraz rynek się nasycił i od jakiegoś czasu na szkolenia zgłaszają się tylko pojedyncze osoby.

Egzamianatorzy WORD w Łodzi od lat mają opinię jednych z najsurowszych w regionie. Jednak w ostatnim półroczu zdawalność w ośrodku się poprawiła. Na łódzkich egzaminatorów wpływa coraz mniej skarg.