Sieradz jest kolejnym miastem z Łódzkiego, które postanowiło skorzystać z wód geotermalnych. Odnawialna energia ma posłużyć do ogrzewania mieszkań.

Kolejne miasto z Łódzkiego chce zaczerpnąć z dobrodziejstw geotermii. Po Uniejowie i Poddębicach, gdzie odnawialną energię już wykorzystano z powodzeniem w celach rekreacyjnych i do ogrzewania mieszkań, tym tropem postanowiły pójść władze Sieradza. Odwiert ma nastąpić jeszcze w tym roku.

- Na geotermię patrzymy jak na ogromną szansę dla Sieradza i jego mieszkańców pod kątem oszczędzania energii. Główna idea, która nam przyświeca, to wykorzystanie tych wód do ogrzewania mieszkań - zapowiada prezydent Sieradza Paweł Osiewała.

Magistrat planuje wykonanie odwiertu przy ul. Zachodniej w sąsiedztwie miejskiej ciepłowni. Wraz z otworem badawczym ma zostać wykonana dokumentacja hydrogeologiczna, która stanie się podstawą do zatwierdzenia zasobów wód termalnych oraz do wystąpienia o ewentualną koncesję do eksploatacji złóż.

Odwiert ma być wykonany do lata 2018 r. Z gorących wód Sieradz zacznie korzystać w 2020 r.

Pomysł, jak przypomina prezydent , pojawił się 2,5 roku temu. W tym roku sieradzki magistrat złożył do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wniosek o stuprocentowe dofinansowanie odwiertu i zyskał jego akceptację ze strony Głównego Geodety Kraju. Prace, których koszty są oszacowane na ponad 10,5 mln zł, po ostatecznym zakończeniu procedury mają ruszyć w tym roku i potrwać do czerwca 2018 r.

Prezydent Sieradza nie wątpi, że inicjatywa ma ogromny potencjał. - Co prawda nie znajdujemy się nad epicentrum wód geotermalnych, tak jak Uniejów i Poddębice, bo jesteśmy na obrzeżu tych złóż. A to też daje nam szansę na uzyskanie bardzo dobrych parametrów na niedużych głębokościach. W przypadku Sieradza liczonych na około 1,5 km. Spełniamy także dwa podstawowe kryteria mówiące o tym, czy można korzystać ze źródła efektywnie i tak, by nie zaburzyć jego równowagi. Sieradzkie złoże, według ocen specjalistów, ma wydajność ok. 123 metrów sześciennych na godzinę i temperaturę ok. 62 stopni. Przy zastosowaniu różnych technologii, pomp ciepła i wymienników, pozwoli to nam uzyskać 7 megawatów energii rocznie. Tymczasem w okresie letnim - od maja do listopada - Sieradz na podgrzanie wody do celów bytowych potrzebuje 4 megawatów. Możemy więc śmiało założyć, że przez pół roku nie będzie potrzeby korzystać w naszym mieście z miału ani węgla. Pod ziemią w Sieradzu jest ogromny potencjał - podkreśla Paweł Osiewała wskazując, że z geotermalnych wód Sieradz powinien skorzystać w 2020 r.

Pierwszy z geotermii w woj. łódzkim skorzystał Uniejów, gdzie pierwszy z trzech odwiertów został wykonany już pod koniec lat 70. ubiegłego stulecia. Na praktyczne wykorzystanie tej energii przyszło jednak czekać kolejne lata, ale teraz Uniejów może pochwalić się pierwszą w Polsce ciepłownią wykorzystującą wyłącznie tzw. odnawialne źródła energii (wody geotermalne i biomasa) oraz Termami - imponującym kompleksem basenów znanym w całej Polsce.

W te ślady poszły władze Poddębic, gdzie pierwszego odwiertu dokonano pod koniec pierwszej dekady tego wieku. I tu wody geotermalne wykorzystano do ogrzewania mieszkań i zasilenia basenów. Powstała także pijalnia wód termalnych.

W Uniejowie przybywa termalnych mieszkań