Wiosenne przymrozki spowodowały duże straty w sadach. To odbija się na cenach owoców. Drogie są truskawki i czereśnie. Podobnie będzie z wiśniami, morelami i brzoskwiniami.

Tak drogich truskawek jeszcze nie było. W Łodzi cena kilograma tych owoców nie spada poniżej 7 zł. Rok temu można było je kupić dwa razy taniej. Podobnie jest z czereśniami i innymi owcami. Droższe są także warzywa.

Pracownicy Instytutu Sadownictwa w Skierniewicach prognozują, że zbiory owoców w zależności od gatunku będą mniejsze od 30 do 90 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym.

- Letnie odmiany malin powinny dać 20 - 30 proc. zbioru ubiegłorocznego - mówi dr inż. Krzysztof Zmarlicki z sekcji Statystyczno-Ekonomicznej skierniewickiego instytutu. - Najgorzej sytuacja przedstawia się w przypadku moreli i brzoskwiń. Tu straty są największe. Zbiory mogą wynieść w granicach 10 - 20 proc. ubiegłorocznych.

Wszystko przez wiosenne przymrozki, które zniszczyły kwiaty drzew i krzewów.

- Zbiory gruszek będą od 20 do 50 proc. mniejsze niż rok temu. Duże szkody wiosenne przymrozki spowodowały w sadach wiśniowych. Tu zbiory wyniosą 20 proc. ubiegłorocznych - mówi dr Zmarlicki. - Jeśli chodzi o śliwy to zbiory powinny być w granicach 20 - 30 proc. ubiegłorocznych.

Ceny hurtowe na Zjazdowej w Łodzi(za kg): truskawka 4 - 7,5 zł, czereśnia 13 - 16 zł

Zimna wiosna sprawiła, że dużo droższe są także warzywa.

- W uprawach warzywnych zdarzały się przypadki wymarznięć - mówi Ireneusz Sadowski, z działu technologii produkcji rolniczej Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach.

Sprzedawcy podkreślają, że tak drogich warzyw i owoców o tej porze roku jeszcze nie mieli. - Malin jeszcze nie mamy, bo są za drogie. W hurtowniach kilogram kosztuje ponad 30 zł. Natomiast truskawki w tym roku sprzedajemy o 2 zł drożej niż w tym samym okresie roku ubiegłego - mówi sprzedawczyni z sieradzkiego zieleniaka. - Nadal drogie są młode ziemniaki, choć w naszym rejonie wielu rolników je uprawia. Cena ciągle wynosi 2,5 zł za kilogram. Inne warzywa też są droższe niż w ubiegłym roku. Pęczek kopru jest od 1,2 zł, kapusta młoda od 2,5 zł za sztukę. Podobno w tym roku wszystko ma być droższe. Tak słyszymy od rolników na giełdach.

Na pocieszenie rzeczoznawcy terenowi GUS zwracają uwagę, że zboża ozime i rzepak ozimy przezimowały lepiej w porównaniu z 2016 r.

Najgorzej w pow. rawskim

W wyniku przymrozków wiosennych najbardziej ucierpiały rośliny sadownicze, szczególnie w północno-wschodniej części woj. łódzkiego. Tak wynika z danych Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Największe starty odnotowali sadownicy uprawiający czereśnie, wiśnie, brzoskwinie, morele, porzeczki, agrest oraz wczesne odmiany innych gatunków.

Straty w uprawach w pow. rawskim (tam jest najwięcej upraw sadowniczych), szacowane są następująco :

- wiśnie, czereśnie, brzoskwinie, morele - 90-100 proc.

- porzeczki czarne - 80-100 proc.

- jabłka, gruszki - 50-100 proc.

- śliwki - 60-100 proc (w zależności od odmiany i lokalizacji)

- truskawki - 30-40 proc.

Dane: ŁODR Bratoszewice, na podstawie wywiadu z osobą szacującą szkody.