Płaca minimalna w 2018 roku wzrośnie do kwoty 2 100 złotych. Automatycznie więcej zarabiać będą osoby rozliczające się z pracodawcą według stawek godzinowych; płaca minimalna 2018 za godzinę wynosić będzie 13,70 zł. Ministerstwo pracy przygotowało już stosowne rozporządzenie, rząd od dziś - czwartek 24 sierpnia wraca do cotygodniowych posiedzeń, a na jednym z najbliższych Rada Ministrów zaakceptuje projekt szefowej resortu pracy.

Wyższa płaca minimalna, wyższa stawka za godzinę. Minister Elżbieta Rafalska przygotowała rozporządzenie, które ustanawia podwyżkę minimalnego wynagrodzenia w 2018 r. odpowiednio: 2 100 zł przy pracy na etat oraz minimum 13,70 zł jeśli praca jest rozliczna na godziny.

Płaca minimalna w 2018

Projekt dokumentu został oddany pod konsultacje, które trwały do 16 sierpnia. Organizacje pracodawców zdecydowanie go skrytykowały, uważając, iż polskich firm - szczególnie małych - nie stać na takie stawki.

Już teraz wyższe minimalne wynagrodzenie za pracę, które w 2017 roku wynosi 2 000 zł spowodowało drastyczne zmniejszenie zysków małych i średnich firm, co widać chociażby po upublicznianych na bieżąco wynikach spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Wzrośnie płaca minimalna

Niezadowolone są też związki zawodowe, które chciały by jeszcze większej podwyżki płacy minimalnej w 2018 r. Uprzednio, w toku pierwszych konsultacji w ramach Rady Dialogu Społecznego postulowały one podwyżkę w 2018 r. o 200 zł.
Wtedy strony - czyli rząd, pracodawcy i związki zawodowe - nie doszły do porozumienia. Zgodnie z prawem, w takiej sytuacji ostatnie słowo i finalna decyzja leży po stronie rządu. Pierwotnie wskutek ko9mpromisu między ministrem finansów i ministrem pracy uzgodniono mniejszą podwyżkę płacy minimalnej 2018 - 2 080 zł i minimalnego wynagrodzenia za godzinę 2018 - w wysokości 13,50 zł.

Minimalna stawka za godzinę w 2018 roku

Podwyżka wynagrodzeń 2018 polega na tym, że ostatecznie minimalne wynagrodzenie za pracę w 2018 r. oraz minimalna stawka godzinowa w 2018 r. będą obowiązywały od 1 stycznia przyszłego roku w wysokości, która zostanie podana w rozporządzeniu ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w treści opublikowanej w Dzienniku Ustaw.

Stanie się to po zaakceptowaniu propozycji minister Rafalskiej przez całą Radę Ministrów. Wznawia ona swoje cotygodniowe posiedzenia po wakacyjnej przerwie właśnie dziś - w czwartek 24 sierpnia i z pewnością jednym z najszybciej rozpatrywanych punktów będzie rozporządzenie o podwyżce minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2018 r. oraz o minimalnej stawce godzinowej w 2018 r.

Może zaciekawią Cię te artykuły? Kliknij

Ceny masła biją rekordy, wkrótce kostka po 10 złotych. Co teraz będzie drożało - i to jeszcze szybciej?

Szybujące w górę ceny masła są tylko symbolem. Drożeje wszystko: mięso wieprzowe o 10 proc., owoce o 20 proc., nawet kapusta jest o 23 proc. droższa. Co będzie dalej?

Wzrosną renty i emerytury w 2018 roku, choć waloryzacja nie będzie imponująca. Czy seniorzy dostaną też 500 plus? Na jakich warunkach i kiedy

Nasze dochody rosną, a i tak coraz więcej osób musi pożyczać przed pierwszym. Często od rodziny lub przyjaciół. Jakie to rodzi problemy?

Problemy z zaćmą dotykają niemal każdej rodziny. Na leczenie trzeba czekać długo. Tymczasem szybko i dużo taniej można leczyć się zagranicą. Jak to zrobić?