W czwartek odbyła się inauguracja akcji charytatywnej „PKO Biegajmy razem” organizowanej przez PKO Bank Polski. Na konferencji promującej inicjatywę pojawili się ambasadorzy przedsięwzięcia: aktorka Karolina Gorczyca, lekkoatleci Sebastian Chmara i Paweł Januszewski.

– Nad akcją pracujemy od 2013 roku, coraz więcej uczestników bierze w niej udział, ale też jest więcej potrzebujących. Gdy startowaliśmy z maratonami, uczestniczyło w nich około 4 tys osób, w zeszłym roku było ich blisko 41 tys. W tym roku zorganizowaliśmy już 21 akcji biegowych, dzięki którym zebraliśmy 230 tys złotych. – zaznacza Małgorzata Głębicka, prezes Fundacji PKO Banku Polskiego.

Podczas biegów organizowane są również akcje charytatywne „Biegam dla..” na rzecz osób potrzebujących wsparcia. Jeśli określona liczba osób ukończy bieg PKO Bank Polski przekaże pieniądze na wybrany cel. Akcja cieszyła się tak dużą popularnością, że bank postanowił zrealizować kolejną inicjatywę – PKO Bieg Charytatywny. 16 września odbędzie się jego trzecia edycja. W zeszłym roku uczestnicy pokonali 32 391 okrążeń, co daje prawie 13 tys. kilometrów. Dzięki zaangażowaniu fundacja PKO przekazała 633 tys. na posiłki dla najbardziej potrzebujących dzieci w Polsce.


– W tym roku jesteśmy patronem projektu „Biegnę dla tych, którzy marzą, by chodzić – mówi Głębicka.

Przygotowania do maratonów wspiera ogólnopolska akcja „Biegam Bo Lubię”, która zaprasza na weekendowe zajęcia do blisko 80. stadionów atletycznych w całej Polsce. Od kwietnia do listopada spotykają się tam trenerzy i uczestnicy. – Gdy otwiera się jakiś stadion w Polsce, od razu dostajemy propozycje przeprowadzenia tej inicjatywy – deklaruje organizator inicjatywy Paweł Januszewski.

– Bieganie to adrenalina i pozytywne emocje, które zawsze nakręcają ludzi do pozytywnego działania – mówi dyrektor pionu marketingu i komunikacji PKO Banku Polskiego Michał Kuczmierowski.

Jak pokazuje badanie „Zwyczaje biegaczy w Polsce” przeprowadzone przez agencję badawczą PBS na zlecenie PKO Banku Polskiego blisko 50% Polaków biega w towarzystwie. Bank finansuje 50 imprez biegowych rocznie. Wystąpiło w nich łącznie 111 tys zawodników.


– Od kilku lat angażujemy się w promowanie zdrowego trybu życia. Zachęcamy również do skorzystania z treningów „Biegam bo lubię” – mówi Kuczmierski.

Największą popularnością cieszą się biegi związane z ważnymi historycznymi wydarzeniami: m. in Warszawska Triada Biegowa „Zabiegaj o pamięć” Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. W tym roku odbyła się piąta edycja biegu w 240 miastach Polski.

Do akcji zachęcała Karolina Gorczyca. – W zeszłym roku zaangażowałam w nią przyjaciół, stworzyliśmy sztafetę pięcioosobową, zdobyliśmy nawet drugie miejsce. To fantastyczne doświadczenie – deklarowała.