W miarę spadku cen najnowszych urządzeń i wzrostu popularności smartfonów, kolejne firmy zastanawiają się nad tym, jak mogłyby wykorzystać potencjał idei mobilności.

W miarę spadku cen najnowszych urządzeń i wzrostu popularności smartfonów, kolejne firmy zastanawiają się nad tym, jak mogłyby wykorzystać potencjał idei mobilności. Badanie IDC wskazuje, że odsetek pracowników korzystających ze smartfonów wzrósł z 59 procent do 65 procent pomiędzy 2015 a 2016 rokiem. Z kolei niedawno opublikowane badanie think tanku Economist Intelligence Unit dowodzi, że organizacje, które stawiają na urządzenia przenośne, notują 16 procentowy wzrost produktywności, zwiększoną kreatywność i zaangażowanie pracowników.

Komórka w pracy to standard

Jeśli chodzi o środowisko pracy, telefony komórkowe były do niedawna urządzeniami przyszłości, a dziś to codzienność, która przynosi ze sobą wygodę, dostęp do informacji oraz swobodnej komunikacji. Oznacza to, że nikt nie musi już być przy swoim biurku by skończyć pisanie e-maila, sporządzić kontrakt czy wydrukować prezentację. Teraz wszyscy możemy zabrać pracę ze sobą, dokądkolwiek się udajemy. Dzięki mobilnej rewolucji możemy pracować bardziej wydajnie i mądrzej.

Czytaj też:
Wynik wyborów prezydenckich we Francji ucieszył inwestorów. W Polsce najbardziej powinien ucieszyć frankowiczów. Dlaczego?

W ciągu dwóch dekad od powstania pierwszych telefonów zdolnych do łączenia się z internetem, smartfony stały się najchętniej wybieranym sposobem na komunikację on-line. Nic nie wskazuje na to, by wzrost ich popularności miał zwolnić. Cisco przewiduje, że pomiędzy 2015 a 2020 rokiem, ilość danych przesyłanych i odbieranych za pomocą urządzeń mobilnych wzrośnie na całym świecie o 800 procent. Z kolei Google zaktualizował w 2015 roku ranking wyszukiwania tak, aby na uprzywilejowanej pozycji znalazły się strony www dostosowane do przeglądarek mobilnych.

Ma to sens, ponieważ urządzenia przenośne zwiększają elastyczność, a organizacje które doceniają tę wartość, zwiększają wydajność firmy i redukują koszty wsparcia IT, rzadziej korzystając z pomocy fachowców.

Te przykłady tłumaczą, dlaczego specjaliści jak Jeff Leob, CMO Ipswitch, przewidują, że do 2018 roku aż 75 procent zatrudnionych w Europie Zachodniej będzie korzystało z urządzeń mobilnych.

Kluczowa sprawa: możliwość wysyłki danych

Jak twierdzą eksperci Lexmark, lawinowy wzrost popularności urządzeń mobilnych zmienia też sposób, w jaki się komunikujemy. Ilość danych przesyłanych za pomocą urządzeń mobilnych wzrosła o 63 procent pomiędzy 2015 a 2016 rokiem. Zmieniło się także to, jak drukujemy. Według ośrodka badawczego Gartner1, drukowanie z telefonów komórkowych i z tabletów wzrosło odpowiednio o 8 i 13 procent. Zalety to nie tylko zwiększona wydajność, ale czasami jedyna możliwość drukowania dostępna osobom pracującym poza tradycyjnym biurem.

W wielu branżach, takich jak hotelarstwo czy sprzedaż, pracownicy zmuszeni są podążać za klientami bez dostępu do komputera stacjonarnego czy laptopa, a drukowane materiały wciąż bywają niezbędne do pracy. Przedstawiciele handlowi nierzadko muszą drukować faktury dla klientów z drogi. Do tej pory, tacy pracownicy zmuszeni byli instalować drukarkę w każdym miejscu, gdzie była im ona potrzebna, a teraz mogą skorzystać z jednej z coraz większej liczby dostępnych aplikacji do drukowania, np. Mobile Print stworzonej Lexmark, która umożliwia użytkownikom drukowanie z najbliższej drukarki.

Ogromna szansa dla małych firm

Dzięki takiemu rozwiązaniu, wiele firm wprowadza w życie ideę Bring Your Own Device (przynieś własne urządzenie). Jest to szczególnie pomocne startupom i małym firmom, dla których liczą się oszczędności, ale także dla firm, w których efektywność kosztowa jest istotna. Według badania IDC, druk mobilny będzie rósł i powinien wzrosnąć do 30% w 2018 roku. Niedawno opublikowany raport2 dowodzi, że inwestycje w druk mobilny i skanowanie zwiększają satysfakcję pracowników
i są opłacalne w dalszym rozwoju firmy.

W ciągu ostatnich lat transformacja cyfrowa sprawiła, że jesteśmy stale w łączności z innymi. Rewolucja mobilna wpisała się w ten trend, ułatwiając dostęp do danych, kontakt z miejscem pracy, a teraz także drukowanie. Pojawienie się na rynku smartfonów o znacznie większej mocy obliczeniowej sprawiło, że urządzenia te są dziś podstawowym narzędziem pracy, a nie są jedynie zbędnym luksusem. W celu dalszego rozwoju, firmy na całym świecie muszą zadbać o stworzenie środowiska,
w którym możliwe będzie pełne wykorzystanie potencjału urządzeń przenośnych w duchu idei mobilności.

Obejrzyj wideo:

Firmy rodzinne wciąż mają dużą przyszłość w Polsce