Gdy święto przypada w sobotę, a tak będzie w najbliższą, pracownikowi przysługuje - jako rekompensata - dodatkowy dzień wolny. Jednak są od tej reguły wyjątki.

Dzień Niepodległości 2017 przypada w sobotę. A to oznacza, że osobom zatrudnionym na umowę o pracę przysługuje dodatkowy dzień wolny.

Od 2012 roku pracodawca znów musi udzielić pracownikowi wolnego za święto przypadające w sobotę, oczywiście jeśli ten dzień nie jest dla pracownika dniem pracy. W tym roku Święto Niepodległości (11 listopada) wypada w sobotę. Pracodawcy zobowiązani więc są oddać pracownikom dzień wolny.

Większość firm zarządza piątek (10 listopada) dniem wolnym od pracy. Bywają też takie korporacje, które 13 listopada nakazują pracownikom odbiór dnia wolnego albo pozwalają odbierać ten dzień na własną rękę.

W 2017 roku tylko Dzień Niepodległości w kalendarzu dni świątecznych przypadał w sobotę. W ubiegłym roku żadne święto nie wypadało w sobotę.

Prawo do dodatkowego dnia wolnego nie przysługuje, gdy święto wypada w niedzielę, która jest dla pracownika zarówno dniem wolnym od pracy, jak i pracującym. O dzień wolny nie mogą również upominać się pracownicy przebywający w tym czasie na zwolnieniu lekarskim lub urlopie macierzyńskim.

To warto wiedzieć. Po prostu - kliknij!

Nareszcie jest sposób, by klienci biur podróży nie cierpieli z powodu ich bankructwa!